Ile kosztuje utrzymanie klimatyzacji poza kosztem prądu?
Klimatyzatory zużywają sporo prądu, co naraża nas na zdecydowanie wyższe rachunki za energię elektryczną. Nie jest to jednak jedyny koszt, jaki ponoszą właściciele popularnych urządzeń chłodzących. Czy wiesz, za co jeszcze muszą płacić osoby posiadające klimatyzator?
Z tego artykułu dowiesz się:
Nie tylko prąd – za co jeszcze płacą posiadacze klimatyzatorów?
Większe rachunki za prąd to jeden z oczywistych wydatków, jaki ponoszą wszyscy właściciele klimatyzacji. Okazuje się jednak, że koszty chłodzenia wnętrz są zdecydowanie wyższe, niż mogłoby się wydawać. Na co jeszcze muszą przygotować się osoby, które planują montaż klimatyzacji? To praktyczne urządzenie potrafi pobierać sporo energii elektrycznej, a do tego potrzebuje regularnych przeglądów. Fachowcy zajmujący się kontrolą klimatyzatorów powinni składać nam wizyty przynajmniej dwa razy w roku – przed rozpoczęciem sezonu chłodniczego i po jego zakończeniu.
Dlaczego regularne przeglądy klimatyzacji są tak ważne? Tylko specjalista może w porę wykryć i usunąć ewentualne usterki urządzenia. Dzięki temu klimatyzator zachowa wysoką wydajność, a zużycie prądu powinno utrzymywać się na stałym poziomie. W niektórych przypadkach konieczny będzie dodatkowy przegląd w trakcie sezonu chłodniczego – powinniśmy skontaktować się ze specjalistą w momencie, gdy z klimatyzatora wydobywa się nieprzyjemny zapach, dziwny dźwięk lub zauważyliśmy wyraźny spadek wydajności.
Oprócz corocznych kosztów przeglądu, właściciele klimatyzacji muszą się liczyć także z wydatkami związanymi z czyszczeniem lub odgrzybianiem instalacji oraz wymianą filtrów. Konserwacja urządzenia powinna mieć miejsce dwa razy do roku i często jest połączona z sezonowym przeglądem klimatyzatora.
Na czym polega i ile kosztuje kompleksowe czyszczenie klimatyzacji?
Chociaż czyszczenie klimatyzatora może wydawać się dość proste, lepiej powierzyć to zadanie specjaliście, który doskonale wie, jakie elementy należy regularnie sprawdzać i konserwować. Standardowa usługa czyszczenia klimatyzacji kosztuje około 300 złotych. Fachowiec powinien zająć się między innymi:
- kontrolą stanu filtrów i ich umyciem lub wymianą,
- odgrzybieniem instalacji,
- sprawdzeniem i wyczyszczenie skraplacza,
- dezynfekcją urządzenia.
Kompleksowe czyszczenie klimatyzacji będzie polegało na dokładnym umyciu zewnętrznej i wewnętrznej obudowy, lameli oraz wnętrza urządzenia. Osoby, które unikają regularnego czyszczenia klimatyzacji lub nie dokonują fachowych przeglądów, mogą doprowadzić do zagrzybienia instalacji. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna, ponieważ wdychanie drobnoustrojów powoduje poważne choroby wśród dzieci, dorosłych oraz zwierząt domowych.
Odgrzybianie klimatyzacji to wydatek rzędu kilkuset złotych. Stawki oscylują w okolicach 300-600 złotych. Koszt usługi jest uzależniony od kilku czynników – między innymi od tego, czy potrzebujemy wyłącznie odgrzybiania, czy decydujemy się także na kompleksowy przegląd i czyszczenie urządzenia. Istnieje kilka sposobów odgrzybiania klimatyzacji – możemy zdecydować się na metodę piankową, ultradźwiękową lub na ozonowanie domowej klimatyzacji.
Czy przenośne klimatyzatory również podlegają regularnej konserwacji?
Nie tylko klimatyzatory typu split potrzebują regularnych kontroli oraz czyszczenia. Podobne zasady obowiązują przy ich przenośnych odpowiednikach. Właściciele małych klimatyzatorów często zapominają, że ich urządzenia wymagają czyszczenia, które należy przeprowadzać przynajmniej raz do roku. Jeżeli pozwolimy, by na filtrach osiadło zbyt dużo bakterii, kurzu i grzybów, to narazimy się na alergie oraz zapalenie górnych lub dolnych dróg oddechowych.
Na szczęście czyszczenie klimatyzatora przenośnego jest zdecydowanie łatwiejsze niż konserwacja instalacji typu split, dlatego możemy zdecydować się na samodzielną kontrolę kondycji urządzenia. Czyszczenie filtra wstępnego w klimatyzatorze przenośnym to bardzo proste zadanie – wystarczy go wyjąć i usunąć kurz przy pomocy odkurzacza. Jeśli element jest bardzo zabrudzony, pomocne okaże się przepłukanie go w ciepłej wodzie.
Klimatyzator przenośny należy odgrzybić przed rozpoczęciem sezonu chłodniczego. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne środki bakteriobójcze i grzybobójcze, które kosztują kilkadziesiąt złotych.