300 zł? Już nie! Ceny wywozu szamba idą w górę – zobacz, ile zapłacisz teraz

Dom wybudowany na własnej działce nie zawsze ma możliwość podłączenia do kanalizacji miejskiej. Bywa tak, że przyłącza do sieci kanalizacyjnej nie da się wykonać ze względów technicznych albo jego budowa byłaby zbyt kosztowna. Wtedy rozwiązaniem jest instalacja z zastosowaniem szamba betonowego lub plastikowego, co wiąże się jednak z pewnymi kosztami.
- Zbiornik bezodpływowy na własnej działce
- Koszty wywozu szamba w 2025 roku są wyższe niż w latach ubiegłych
- Roczne koszty zależą od częstotliwości wywozu szamba
- Różne ceny w różnych województwach
- Jak zredukować wydatki za wywóz szamba?
Zbiornik bezodpływowy na własnej działce
Jeśli działka nie podłączona do sieci kanalizacyjnej, odpowiednim rozwiązaniem jest szambo albo przydomowa oczyszczalnia ścieków. Oczyszczalnia wymaga większej działki oraz co najmniej 30 m oddalenia od ujęcia wody. W obu wariantach ścieki z domowej instalacji kanalizacyjnej są odprowadzane do zakopanego w ziemi zbiornika. Wielkość szamba zależy od ilości odprowadzanych ścieków, jednak dla budynku jednorodzinnego można przyjąć pojemność do 10 m3 (6-7 m3).
Podstawową cechą prawidłowo zbudowanego szamba jest jego bezwzględna szczelność. Zarówno sam zbiornik, jak i rury doprowadzające powinny być zamknięte i dobrze izolowane. Zapewnia się w ten sposób bezpieczeństwo oraz ogranicza nieprzyjemny zapach. Zbiornik bezodpływowy musi być także odpowietrzany, kominek wentylacyjny powinien być wyniesiony co najmniej pół metra nad powierzchnię gruntu.
Koszty wywozu szamba w 2025 roku są wyższe niż w latach ubiegłych
Szambo jest szczelnym zbiornikiem, do którego są odprowadzane ścieki domowe i co jakiś czas wywożone wozem asenizacyjnym do oczyszczalni ścieków. Istniejące kiedyś betonowe kręgi i zbiorniki bez dna należą do przeszłości, a dalsze ich użytkowanie takich reliktów grozi wysoką grzywną. Należy dodać, że usługę wywozu nieczystości mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy z odpowiednimi zezwoleniami. Z roku na rok ceny tej usługi rosną, a powodów podwyżek jest kilka:
- Wzrost ceny paliwa
Wzrost cen ropy naftowej, a tym samym oleju napędowego i benzyny wpływa na koszty usług asenizacyjnych.
- Inflacja i czynniki ekonomiczne
Rosnące płace minimalne pracowników, wzrost składek oraz cen materiałów i części zamiennych do sprzętu wymusza wzrostową zmianę cenników usług.
- Zaostrzone przepisy sanitarne i ochrony środowiska
Firmy świadczące usługi wywozu szamb są zmuszone inwestować w bardziej nowoczesny sprzęt, spełniający wymogi aktualnych norm.
Roczne koszty zależą od częstotliwości wywozu szamba
O częstotliwość wywozu szamba decyduje wiele czynników; chociaż przepisowo należy je opróżniać przynajmniej raz na kwartał, to rzeczywistość może odbiegać od normy. Można zakładać, że optymalnym rozwiązaniem jest przyjazd wozu asenizacyjnego co 3-4 tygodnie. Bywają okresy większego zużycia wody, na przykład w okresie świąt albo wizyt gości, i dlatego konieczna jest regularna kontrola zapełnienia zbiornika. Najważniejsze czynniki wpływające na częstość wywozu, to:
- Wielkość zbiornika – duża pojemność szamba oznacza dłuższe przerwy między kolejnymi opróżnieniami, ale koszt pojedynczego zabiegu może być wyższy.
- Liczba mieszkańców domu – budynki typu restauracje i pensjonaty muszą planować wywóz szamba częściej niż kilkuosobowe gospodarstwa domowe.
- Zwyczaje dotyczące zużycia wody – nawet taka sama liczba osób może zużywać różne ilości wody. Na przykład system gromadzenia deszczówki albo oszczędzające wodę urządzenia w domu, mogą opóźniać zapełnianie się szamba. Nawet pozornie niewielkie gospodarstwo domowe jest w stanie szybko zapełniać zbiornik, jeśli mało oszczędnie gospodaruje wodą.
Stan techniczny szamba – nieszczelności i przedostawanie się do zbiornika wody gruntowej mogą wymusić częstsze wywozy.

Różne ceny w różnych województwach
Przykładowe zakresy cen za wywóz szamba wyglądają różnie w zależności od regionu kraju. Konkretne stawki dotyczą poszczególnych miejscowości, dlatego trudno mówić o cenach usług asenizacyjnych, uogólniając je do całego kraju. Tereny podmiejskie wymagają dłuższych tras do oczyszczalni ścieków, co oznacza dodatkowe wydatki dla właściciela firmy. Niemniej jednak, o ile jeszcze trzy lata temu jednorazowy wywóz szamba kosztował przeciętnie 300 zł, to dzisiaj przekracza zwykle 400 zł za pojazd o pojemności 10 m3.
Ogólnie biorąc, za jeden kurs 5 m3 trzeba zapłacić w 2025 roku w różnych częściach kraju:
- na północy – 270-380 zł
- na południu – 300-450 zł
- w centrum – 250-350 zł
- na zachodzie – 290-420 zł
- na wschodzie – 220-350 zł
Wsie i małe miasta z ograniczonym dostępem do oczyszczalni płacą większe ceny niż większe aglomeracje. Również każda firma może indywidualnie kształtować ceny na rynku.

Jak zredukować wydatki za wywóz szamba?
- kontrolować zużycie wody w gospodarstwie domowym;
- podpisać umowę długoterminową z firmą asenizacyjną;
- zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków.