Ile lat wytrzyma elewacja domu? Po ilu latach trzeba ją wymienić?
Najczęściej elewacja domu jednorodzinnego kojarzy nam się wyłącznie z walorami estetycznymi. Jednak prawidłowo wykonana elewacja również wyróżnia się właściwościami ochronnymi. Właśnie z tego powodu, nie powinniśmy dopuścić do jej zniszczenia, ale należy ją co jakiś czas wymieniać. Warto w takim razie dowiedzieć się, jaki rodzaj elewacji domu musimy wymieniać z konkretną częstotliwością.
Z tego artykułu dowiesz się:
Właściwości ochronne i estetyczne elewacji na budynku jednorodzinnym
Zanim dowiemy się, co jaki czas powinniśmy wymieniać elewację, wcześniej warto sprawdzić, jakie korzyści czerpiemy z jej posiadania. Przede wszystkim elewacja kojarzy nam się z walorami estetycznymi. Dzięki niej możemy elegancko wykończyć dom, aby nie widzieć stanu surowego budynku lub warstwy termoizolacyjnej. Oprócz tego elewacja współgra kolorystycznie, jak i również tym, jaki materiał w tym celu wykorzystamy, z pozostałymi elementami budynku. Mowa jest m.in. o zadaszeniu, bryle domu, tarasie, czy nawet tym, czy mamy do czynienia z nowoczesną, czy też jednak klasyczną architekturą.
Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na wykończenie fasady, jest ochrona budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W tym przypadku destrukcyjnie działają wszelkie opady atmosferyczne, jak i również promieniowanie słoneczne. W ten sposób jeszcze lepiej chronimy ściany przed przenikaniem wilgoci, a także ich niszczeniem przed zmiennymi temperaturami. Oprócz tego elewacja jest warstwą, która przyjmuje na siebie wszelkie zabrudzenia. W pierwszej kolejności należy wymienić kurz, pyłki, ale także błoto i piasek, które są przenoszone razem z deszczem lub wiatrem.
Jeżeli nie będziemy regularnie czyścić elewacji z wyżej wymienionych zabrudzeń, to mogą one prowadzić do korozji biologicznej, czyli do rozwoju pleśni, grzybów, czy też mchu i porostów. Ponadto warto poddawać elewację regularnej renowacji, dzięki czemu przedłużamy jej żywotność. Dbamy nie tylko o jej wygląd, ale również o to, aby elewacja nie niszczała - nie zblakła, kruszała, czy też ostatecznie odpadała od ściany.
Jakie są rodzaje elewacji?
Elewację dla domu jednorodzinnego możemy wykonać, wykorzystując w tym celu trzy grupy materiałów. Należy mieć na uwadze, że każdy z tych rodzajów elewacji wyróżnia się innymi właściwościami, a także żywotnością. Wybierając konkretny typ elewacji, będzie nam łatwiej ocenić, co jaki czas musimy ją wymienić, aby dalej spełniała swoje zadanie.
Decydując się na elewację, możemy wybierać spośród takich typów jak:
- Farby elewacyjne - zaliczają się do najczęściej wybieranych ze względu na łatwą dostępność, atrakcyjną cenę, a także możliwość samodzielnego położenia na powierzchnię ściany. Wśród farb elewacyjnych wymienia się m.in. farby silikonowe, akrylowe, silikatowe, wapienne, winylowe, cementowe, czy też polikrzemianowe.
- Tynki elewacyjne - tutaj możemy rozróżnić tynki cienkowarstwowe oraz grubowarstwowe. Oprócz tego wyróżniamy tynki elewacyjne ze względu na ich skład, dzieląc je na tynki cementowe, wapienne, mineralne, silikonowe, silikatowe, czy też akrylowe.
- Okładziny elewacyjne - to są jedne z najtrwalszych materiałów, jakie można wykorzystać w celu wykonania elewacji. Pod tym względem wymienia się m.in. okładziny wykonane z drewna, materiału drewnopodobnego, kamienia, cegły, klinkieru, czy też sidingu.
Co ile lat wymieniać elewację na budynku mieszkalnym?
Jeżeli regularnie dbamy o elewację, to jej wymiana będzie konieczna średnio co 10 lat, a w niektórych przypadkach, nawet co kilkanaście lat. Oczywiście wszystko będzie zależeć od rodzaju elewacji, ponieważ mamy do czynienia z bardziej, jak i również mniej odpornymi materiałami.
Częstotliwość wymiany elewacji różni się w zależności od jej rodzaju. W przypadku:
- Farb elewacyjnych - średnia częstotliwość malowania fasady farbami elewacyjnymi wynosi 8-10 lat
- Tynków elewacyjnych - w zależności od wyboru tynku, wymiana elewacji konieczna będzie w przedziale od 10 do 20 lat
- Okładziny elewacji z sidingu - żywotność sidingu elewacyjnego sięga nawet 50 lat
- Okładziny elewacji z drewna - w zależności od gatunku drewna, żywotność desek elewacyjnych wynosi od 10 do 30 lat. Drewno sosnowe i świerkowe wyróżnia się najmniejszą żywotnością. Natomiast ok. 20-letnią wytrzymałością na niesprzyjające warunki wyróżnia się drewno modrzewiowe. Największą żywotnością cechuje się okładzina elewacji wykonana z gatunków egzotycznych. Oczywiście konieczna jest regularna impregnacja naturalnego drewna.
- Okładziny elewacji z klinkieru - najczęściej producenci dają gwarancję na klinkier na 50 lat. Jednak z doświadczenia wiadomo, że jego żywotność może być znacznie dłuższa, przez co właśnie wyróżnia się on jako najtrwalszy materiał elewacyjny, który wytrzymuje przez pokolenia.
- Okładziny elewacji z kamienia - jest to kolejny przykład okładziny, który pozwala na cieszenie się piękną elewacją, nawet przez kilkadziesiąt lat, bez konieczności jej wymiany.
Czyszczenie elewacji budynku jednorodzinnego
Aby jak najdłużej cieszyć się elegancką elewacją na swoim domu jednorodzinnym, powinniśmy odpowiednio dbać o wybraną powłokę lub okładzinę. Najczęściej do mycia elewacji wykorzystujemy myjkę ciśnieniową, a także samą wodę lub ewentualnie z odpowiednimi detergentami przeznaczonymi do mycia konkretnej powłoki.
Należy jednak pamiętać, że niektóre rodzaje elewacji nie mogą być myte pod ciśnieniem, ponieważ grozi to uszkodzeniem dekoracyjnej struktury powłoki. W przypadku tego typu elewacji należy umyć ją przy pomocy dużej gąbki lub ewentualnie szczotki z miękkim włosiem.
Po umyciu elewacji dobrze jest zastosować środka biobójczego, który ma na celu ochronę ścian przed rozwojem pleśni i grzybów. Jeżeli jest konieczne, to uzupełniamy braki w elewacji. Jeżeli są to niewielkie zniszczenia w postaci rys lub odprysków, to nie ma konieczności wymiany całej powłoki. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku, gdy złuszczenia farby i tynku są na tyle duże, że ich usunięcie spowoduje ściągnięcie większej powierzchni warstwy elewacji.
W przypadku okładzin elewacyjnych musimy pamiętać o regularnej impregnacji, dzięki czemu wybrane materiały wyróżniają się większą odpornością na wchłanianie wody. Należy koniecznie dopasować odpowiedni rodzaj impregnatu do materiału wykorzystanego na okładzinie. Oprócz tego bardzo ważne jest to, w jaki sposób nakładamy impregnat. W przypadku nierównych okładzin wykonanych z kamienia naturalnego warto wybrać pędzle z długim włosiem, dzięki czemu preparat dotrze do wszystkich miejsc.