Ile lat wytrzyma magazyn energii do fotowoltaiki?
Magazynowanie energii jest wynikiem pracy systemów fotowoltaicznych. Magazynowanie umożliwia przechowywanie nadwyżek produkcji energii elektrycznej, po czym wykorzystywanie jej w okresie mniejszego nasłonecznienia. Ile lat wytrzyma magazyn energii do fotowoltaiki? Sprawdź, jakie czynniki wpływają na jego żywotność oraz w jaki sposób zadbać o taki system.
Z tego artykułu dowiesz się:
Różne rodzaje magazynów energii oraz ich żywotność
Na rynku kupić można wiele różnych systemów magazynowana energii. Wśród najpopularniejszych technologii wyróżniają się akumulatory litowo-jonowe, kwasowo-ołowiowe oraz LFP. Różnią się odmienną żywotnością i charakterystyką działania.
- Akumulatory litowo-jonowe – najczęściej stosowane w systemach fotowoltaicznych. Wyróżniają się dużą gęstością energii, kompaktowym rozmiarem i relatywnie długą żywotnością. Wytrzymują średnio 10-15 lat przy intensywnym użytkowaniu. Wiele zależy jednak od m.in. jakości baterii i warunków jej użytkowania.
- Akumulatory kwasowo-ołowiowe – najstarszy typ magazynów energii, który doceniany jest za niższe koszy zakupu. Przy regularnym użytkowaniu żywotność tych akumulatorów to 5-7 lat. Są mniej efektywne energetycznie niż litowo-jonowe.
- Akumulatory LFP – czyli akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe. Wyróżniają się większą stabilnością cieplną, a także odpornością na wysokie temperatury. Ich żywotność to nawet 15-20 lat.
Jednymi z najpopularniejszych są też mechaniczne magazyny energii, których żywotność szacowana jest na ok. 15-16 lat. Stosowane są dziś głównie w celach przemysłowych oraz przez elektrownie. Mamy też elektryczne magazyny energii o podobnej żywotności. Rzadziej wykorzystuje się je do użytku domowego, za to częściej w pojazdach elektrycznych.
Cykle ładowania i czynniki wpływające na żywotność magazynów
Żywotność magazynów energii mierzy się głównie liczbą cykli ładowania. Akumulator litowo-jonowy może przetrwać od 3 do 5 tys. cykli pełnego ładowania i rozładowania, zanim pojemność zacznie spadać. Akumulatory LFP są jeszcze trwalsze, ponieważ gwarantują do 7 tys. cykli lub więcej. Przy mniej intensywnym użytkowaniu magazynu ich żywotność się wydłuża.
Jakie czynniki wpływają na żywotność magazynów energii?
- Temperatura pracy – wysoka temperatura może przyspieszać proces starzenia się akumulatorów. Prowadzi to do skrócenia ich żywotności. Właśnie dlatego zaleca się instalację magazynów energii w dobrze wentylowanych, osłoniętych pomieszczeniach, żeby się nie przegrzewały.
- Jakość systemu zarządzania baterią – to integralna część każdego magazynu energii. System powinien monitorować i kontrolować temperaturę, napięcie oraz poziom naładowania akumulatorów. Dzięki temu możliwe jest efektywne i bezpieczne zarządzanie pracą magazynów. Dobrej jakości system może wydłużyć żywotność magazynu energii. Zapobiegnie też nadmiernemu ładowaniu i przegrzewaniu.
- Głębokość rozładowań – odnosi się do stopnia, w jakim bateria rozładowywana jest przed ponownym naładowaniem. Akumulatory, które systematycznie rozładowywane są do zera, mają krótszą żywotność niż te, które pracują w zakresie 50-80%. Właśnie dlatego wiele nowoczesnych systemów zarządzania energią zaprogramowanych jest tak, aby uniknąć pełnego rozładowania akumulatorów.
Jak dbać o magazyn energii, żeby wydłużyć jego żywotność?
Jak udało nam się ustalić, magazyny energii mają różną żywotność – od 5 do nawet 20 lat. Aby mogły jednak tyle posłużyć, trzeba o nie odpowiednio dbać. Jakie są sposoby na przedłużenie żywotności magazynów energii?
- Regularne przeglądy techniczne – magazyn energii wymaga systematycznych przeglądów technicznych jak każde urządzenie elektroniczne. Zaleca się, aby przynajmniej raz w roku sprawdzić stan akumulatorów i upewnić się, że wszystkie komponenty systemu działają bez zarzutu.
- Unikanie wysokich temperatur – magazyn energii należy zainstalować w miejscu o stabilnej temperaturze, aby zapobiec skróceniu żywotności akumulatora. Miejsce to powinno zostać również osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem, ale i mrozem.
- Monitorowanie głębokości rozładowania – odpowiednie zarządzanie głębokością rozładowania jest istotne dla wydłużenia żywotności akumulatora. Należy unikać jego pełnego rozładowania i starać się utrzymywać poziom naładowania w optymalnym zakresie.
Prawidłowe zarządzanie, stosowanie się do zaleceń producenta i systematyczny przegląd techniczny pozwoli znacznie wydłużyć żywotność magazynów energii. Mimo że początkowy koszt zakupu magazynu może być dość wysoki, długowieczność i możliwość korzystania z własnych zasobów energetycznych przez wiele lat sprawi, że inwestycja stanie się nie tylko opłacalna, ale i ekologiczna.