Ile pelletu i ekogroszku na tonę węgla do ogrzania domu? Tego mogłeś nie wiedzieć
Nie sposób ukryć, że przy wyborze sposobu ogrzewania domu kluczową rolę odgrywają kwestie finansowe – zarówno koszty montażu pieca, jak i późniejszej eksploatacji. Sezon grzewczy może znacząco obciążyć domowy budżet. Ile pelletu trzeba zużyć, by uzyskać taką samą ilość energii cieplnej, jaką dostarczy spalenie tony węgla lub ekogroszku? Które paliwo opłaca się w dłuższej perspektywie?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest pellet i jak wypada w porównaniu z węglem?
Pellet jest paliwem ekologicznym, zaliczanym do biomasy. Powstaje jako odpad z przemysłu drzewnego, dzięki czemu jego produkcja nie przyczynia się do degradacji środowiska poprzez wycinkę drzew. Uznawany jest za opał ekologiczny i neutralny pod względem emisji CO2. Cena pelletu wynika głównie z kosztów procesu formowania biomasy w granulat o określonym składzie i wymiarach. Przed wypuszczeniem na rynek musi zostać przebadany oraz oznakowany odpowiednim certyfikatem.
Ekogroszek od tradycyjnego węgla w bryłach różni się przede wszystkim wielkością oraz poziomem wyselekcjonowania materiału. Jest mniej szkodliwy dla środowiska z uwagi na brak miału oraz drobnych, pylistych frakcji. Ekogroszek przyczynia się do emisji szkodliwych substancji, jednak w mniejszym stopniu niż standardowy węgiel. Warto nadmienić także, że od 1 grudnia 2024 ekogroszek sprzedawany jest pod nazwą „miał groszek” – przedrostek eko został uznany za wprowadzający w błąd, gdyż ten materiał opałowy nie jest ekologiczny.
Pellet oraz ekogroszek spala się w nowoczesnych, dostosowanych kotłach. Od ogrzewania domu za pomocą tradycyjnego węgla w bryłach stopniowo się odchodzi z uwagi na ogromny wpływ na środowisko oraz unijne regulacje, dążące do wycofania z budownictwa i rynku instalacji opartych na paliwach kopalnych.
Bardziej szczegółowe porównanie pelletu i ekogroszku dostępne jest tutaj.
Ile pelletu odpowiada tonie węgla? Kaloryczność paliw
Kaloryczność jest jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym, parametrem, który należy wziąć pod uwagę, porównując materiały opałowe. Kaloryczność, czyli wartość opałowa, określa, ile ciepła zostanie wygenerowane, podczas spalania danej ilości paliwa, co z kolei wpływa na koszt ogrzewania domu.
Wartość kaloryczna węgla kamiennego w bryłach waha się w okolicach 22-24 MJ/kg, ekogroszku – około 26 MJ/kg, przy czym warto zaznaczyć, że najniższa dozwolona do sprzedaży wartość opałowa ekogroszku wynosi 24 MJ/kg. Pellet cechuje się kalorycznością na poziomie 16-20 MJ/kg. Wartości te mogą się wahać w zależności od jakości i producenta, jednak bezsprzecznie w tym starciu najsłabiej wypada pellet.
Na potrzeby przeliczeń przyjmijmy średnie wartości opałowe. Poniżej przedstawiamy tabelę porównawczą.
Rodzaj opału | Kaloryczność | Ilość paliwa odpowiadająca 1t węgla |
---|---|---|
Węgiel kamienny | 23 MJ/kg | – |
Ekogroszek | 25 MJ/kg | 0,92t |
Pellet | 18 MJ/kg | 1,28t |
Co wpływa na zużycie opału?
Kaloryczność opałowa ma kluczowe znaczenie, ale do dokładnego obliczenia zapotrzebowania na opał warto uwzględnić także powierzchnię domu, sposób ocieplenia oraz rodzaj pieca. Nowoczesne metody ogrzewania domu, takie jak piece na pellet czy kotły na ekogroszek, różnią się pod względem efektywności.
Ilość potrzebnego paliwa zależna jest od wielkości powierzchni użytkowej w domu. Im większa ona będzie, tym większe okaże się zużycie materiału opałowego. Prócz wielkości budynku ważny jest także standard ocieplenia oraz stan przegród zewnętrznych. Dobre ocieplenie zapobiega utratom ciepła, a szczelne okna i drzwi zapobiegają powstawaniu mostków termicznych, które przyczyniają się do ogromnych strat cieplnych. Stary, nieocieplony budynek będzie miał znacznie większe zapotrzebowanie na opał niż budynek o takiej samej powierzchni, lecz dobrze ocieplony.
Duże znaczenie ma też piec, w którym spalane jest paliwo. Istotna jest moc urządzenia, ale nie bez znaczenia pozostaje jego stan oraz tryb pracy. Kocioł na ekogroszek pracuje bez przerw, przez co paliwo musi być nieustannie dozowane, co oznacza, że jego zużycie jest większe, niż w przypadku kotła na pellet pracującego w trybie on/off. Koszt zakupu kotła na pellet i węgiel jest zbliżony, jednak przy wyborze bardziej ekologicznej opcji możemy liczyć na dofinansowanie z programu wspierającego zieloną transformację np. Czyste Powietrze.
Jakość i skład materiału opałowego wpływa na ilość zużytego paliwa. Nawet wysokokaloryczny groszek będzie mniej wydajny niż pellet, jeśli w jego składzie znajdzie się aż 12% popiołu.
Pellet, ekogroszek i węgiel kamienny – co wybrać?
Oprócz kosztów wiele osób zwraca uwagę na komfort użytkowania oraz czystość opału. Węgiel kamienny w bryłach kojarzy się z brudem, sadzą i ciemnym osadem – jednak łatwo temu zapobiec, wybierając opał workowany. Pellet jest opałem wyjątkowo czystym, który zawsze sprzedawany jest w workach, z uwagi na fakt, iż szkodzi mu wysoka wilgotność. Nowoczesne kotły są niema bezobsługowe, niezależnie od tego, do jakiego paliwa są przystosowane.
Największa różnica pomiędzy węglem, ekogroszkiem i pelletem to ich wpływ na środowisko. Wybierając nowoczesne sposoby ogrzewania domu, takie jak pellet, można znacznie ograniczyć emisję szkodliwych substancji. Palenie węglem lub ekogroszkiem przyczynia się do emisji szkodliwych substancji, efektu cieplarnianego, powstawania smogu oraz występowania kwaśnych opadów. Z tego względu Unia Europejska wprowadziła regulacje dotyczące ogrzewania za pomocą paliw kopalnianych.