Ile prądu zużywa sauna ogrodowa?
Sauna jest jedną z ulubionych form relaksu dla wielu ludzi. Ciężko się dziwić, ponieważ pozytywnie wpływa na odprężenie całego organizmu. Dzięki kąpielom w saunie można oczyścić skórę i ciało z toksyn, a także poprawić samopoczucie. Czy wiesz, że możesz mieć saunę we własnym ogrodzie? Sprawdź, ile prądu zużywa sauna ogrodowa.
Z tego artykułu dowiesz się:
Piec do sauny – jaki będzie najlepszy?
Do niedawna posiadanie sauny w ogrodzie było uznawane za coś luksusowego i niedostępnego. Dziś coraz więcej osób może pochwalić się jej posiadaniem. Sauny są już znacznie przystępniejsze, tańsze i łatwiejsze w montażu. Często jednak pojawiają się wątpliwości związane z jej zakupem i eksploatacją, np. jaki piec do sauny wybrać. Jest on bowiem jednym z czynników decydujących o kosztach utrzymania całej instalacji. Piec jest sercem każdej sauny i zapewnia temperaturę, dzięki której zażywać można kąpieli zdrowotnych. Wyróżnić można dwa rodzaje pieców służących do ogrzewania kabin:
- Piec opalany drewnem – doskonałe rozwiązanie, jeśli stawiasz saunę w miejscu, gdzie ciężko o łatwy dostęp do energii elektrycznej. Możesz ustawić saunę nawet w odległym zakątku ogrodu. Aby korzystać z pieca na drewno, konieczne będzie jednak zaizolowane ścian lub umiejscowienie urządzenia w odpowiedniej odległości od ścian. Dodatkowy koszt wygenerować może oddzielny przewód, który odprowadza dym z sauny.
- Piec elektryczny – wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie. Zanim kupisz piec elektryczny, rozważ jednak kilka kluczowych kwestii, takich jak moc pieca i wymiar kabiny. Domowe sauny z reguły nie przekraczają od 5 do 6 m3 objętości. Wystarczy do niej piec o mocy 2,2-4,5 kW, który podłączyć można do klasycznej instalacji elektrycznej. Jeśli moc będzie większa niż 5 kW, trzeba będzie zadbać o trójfazowe przyłącze.
O czym pamiętać, wybierając piec do sauny?
Na pewno warto pomyśleć o tym, jaki jest czas nagrzewania pieca do sauny – nie powinien być zbyt długi. Nie powinieneś czekać więcej niż 20 minut na możliwość wygrzania się w 80 st. C. Zatroszcz się również o wysokiej jakości elementy, takie jak grzałka pieca i kosz – powinny zostać wykonane ze stali nierdzewnej.
Należy pamiętać również o odpowiednio zabezpieczonej obudowie pieca. W środku panuje wysoka temperatura, więc w celu zabezpieczenia się należy zastosować materiał nagrzewający się maksymalnie do 50 st. C. Pod uwagę należy wziąć również energooszczędność, czyli piec zużywający jak najmniej energii. Tutaj pojawiają się jednak schody. Warto dowiedzieć się, ile prądu zużywa wybrany rodzaj sauny.
Ile prądu może zużyć sauna ogrodowa?
Sauna ogrodowa wbrew pozorom wcale nie musi pobierać ogromnej ilości prądu. Nie musi też doprowadzać do łez przy każdym rachunku za prąd. Mimo że w przypadku poboru energii wiele zależy od operatora i stawek, jakie oferuje, w dłuższej perspektywie zainwestowanie w saunę ogrodową może okazać się znacznie korzystniejsze niż chodzenie do sauny publicznej. Na ilość zużywanego prądu wpływa m.in. typ sauny ogrodowej i zużycie energii. Sauny elektryczne o mocy 6 kW zwykle zużywają ok. 6 kWh energii na każdą godzinę pracy. Z kolei sauny na podczerwień o mocy 2 kW zużywają ok. 2 kWh na godzinę. Sauny na podczerwień zwykle mają mniejszą moc niż grzałki w saunach elektrycznych.
Aby obliczyć zużycie prądu przez saunę ogrodową, należy wziąć pod lupę moc grzałek, czas pracy i częstotliwość użytkowania. Załóżmy, że masz saunę elektryczną o mocy 6 kW i używasz jej 3 razy w tygodniu po 2 godziny. Wówczas tygodniowe zużycie prądu wyniesie 36 kWh (6 kW x 2h x 3 dni w tygodniu). Mnożąc wynik razy cztery (4 tygodnie), wychodzi, że miesięczne zużycie prądu w saunie to 144 kWh. Podobne wyliczenia można zrobić przy saunie na podczerwień.
Jeśli chodzi o miesięczne koszty zużycia energii, wszystko zależy od taryfy energetycznej. Zakładając średnią taryfę 1 zł / kWh, wystarczy pomnożyć miesięczny wynik zużycia prądu (144 kWh) przez średnią taryfę energetyczną (1 zł). Wychodzi na to, że za miesiąc użytkowania sauny ogrodowej na podczerwień zapłacisz 144 zł.
Pamiętaj, że...
Na ostateczną cenę użytkowania sauny ogrodowej wpływa nie tylko moc, rodzaj sauny i pieca oraz zużycie energii, ale też dobra izolacja (może zmniejszyć straty ciepła), temperatura otoczenia i częstotliwość otwierania drzwi – częste ich uchylanie doprowadza do utraty ciepła i zwiększenia zużycia prądu.