Jak dobrać klasę antywłamaniową drzwi zewnętrznych?

Dom wyposażony w wysokiej jakości drzwi antywłamaniowe.
Jak dobrać drzwi zewnętrzne?, fot. Wilm Ihlenfeld
ikona podziel się
Opublikowano: 13.05.2024 r., 17:02 | Autor: Ewa Majkusiak
Dobór odpowiednich drzwi antywłamaniowych ma bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Co jest kluczowe? Jak interpretować oznaczone klasy bezpieczeństwa? Czy wybór drzwi zewnętrznych wpływa na izolację termiczną całego budynku? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, sprawdź nasze rady!
Montaż drzwi - znajdź fachowca w Twoim mieście
Wybierz swoje miasto i wypełnij krótki formularz, a otrzymasz oferty na montaż drzwi.

Dlaczego warto wybierać drzwi antywłamaniowe?

Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to bardzo ważny etap każdego remontu – zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Od ich jakości zależy przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców, ale również ich komfort na co dzień.

Aktualne statystyki dotyczące włamań i kradzieży jasno wskazują, że ponad połowa złodziei bez trudu przechodzi przez drzwi domu. Jeśli można je bez trudu wyważyć lub zniszczyć zamek, nie spełniają one swojej podstawowej funkcji. Prawidłowo dobrane oraz zamontowane drzwi tego rodzaju powinny znacząco zwiększać bezpieczeństwo. Choć niejednokrotnie ich koszt jest wysoki, nie jest to kwestia, na której warto oszczędzać. Cena ta to jednocześnie cena za spokój i bezpieczeństwo, które we własnym domu jest szczególnie istotne.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzają się drzwi zewnętrzne wykonane z aluminium, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Jak określana jest klasa w przypadku drzwi antywłamaniowych?

Drzwi wejściowe, montowane w domach i mieszkaniach zostały sprawdzone i przetestowane w wielu obszarach. Każdy z tych parametrów wiąże się z dodatkowym oznaczeniem producenta. Jak je rozszyfrować?

W Polsce jeszcze kilka lat temu obowiązywała lokalna klasyfikacja, nadająca klasy od A do C – brała ona pod uwagę odporność na włamania. Aktualnie jednak stosuje się klasyfikację europejską, która dzieli drzwi antywłamaniowe na 6 klas. Aby dany produkt mógł otrzymać taką ocenę, musi zostać poddany licznym testom.

Drzwi oznaczone symbolem RC1 można sforsować w czasie krótszym niż minuta, a do tego celu nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia – wystarczy jedynie siła fizyczna, np. kopnięcie lub uderzenie. Do otwarcia drzwi z symbolem RC2 konieczne jest 3-minutowe manewrowanie przy użyciu prostych narzędzie, np. młotka. Co najmniej 5 minut oraz cięższych narzędzi, potrzebowałby włamywacz w przypadku drzwi klasy 3.

Modele oznaczone RC4 do sforsowania wymagają co najmniej 10 minut oraz elektronarzędzi zasilanych akumulatorowo, a także dłuta i łomu. Praktycznie najwyższej klasy drzwi oznaczone jako RC5, mogą zostać otworzone dopiero po co najmniej 15 minutach pracy z wykorzystaniem narzędzi elektrycznych, takich jak szlifierka kątowa, wyrzynarka czołowa czy wkrętarka.

Najwyższej jakości drzwi antywłamaniowe to modele oznaczone jako RC6 – do ich sforsowania konieczne jest sięgnięcie po elektronarzędzia o dużej mocy, w tym m.in. szlifierkę kątową o dysko o średnicy maksymalnie 230 mm. Proces takiego włamywania będzie trwał co najmniej 20 minut.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo wyregulować drzwi zewnętrzne, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Drzwi antywłamaniowe zamontowane w domu jednorodzinnym.
Czym różnią się od siebie poszczególne klasy drzwi antywłamaniowych?, fot. Wilm Ihlenfeld

Jak dobrać drzwi antywłamaniowe pod kątem izolacji termicznej i akustycznej?

Dobierając drzwi antywłamaniowe, należy zwrócić uwagę także na współczynniki przenikania ciepła i dźwięków. Im będą one lepsze, tym większy komfort będą zapewniały. Prawidłowo zamontowane drzwi zewnętrzne powinny tłumić hałasy do poziomu maksymalnie 50 dB – wartości uznawanej za zalecaną przez WHO.

Natomiast zbyt wysoki współczynnik przenikania ciepła może generować duże straty energii, co przełoży się na wysokie rachunki za ogrzewanie – poziom optymalny to ok. 0,77 W/m2K do 0,93 W/m2K.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać odpowiednie drzwi wejściowe, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła:

  • https://gerda.pl/blogerda/jak-odczytywac-parametry-drzwi-wejsciowych/
  • https://www.baranskidrzwi.pl/artykul/drzwi-antywlamaniowe-jaka-ochrone-zapewniaja-i-jak-je-wybrac-32
  • https://www.parkietstyl.com.pl/pl/drzwi-zewnetrzne-antywlamaniowe-co-wybrac
  • https://www.wielkiebudowanie.pl/go.live.php/PL-H30/aktualnosci/1627/drzwi-zewnetrzne-ktorych-nie-sposob-wylamac-jak-dobrac-odpowiednia-klase-antywlamaniowa.html
  • https://www.porta.com.pl/otworzsiena/drzwi/drzwi-antywlamaniowe-jak-wybrac-bezpieczne-drzwi-zewnetrzne
  • https://strefa-drzwi.pl/blog/drzwi-antywlamaniowe-ktore-wybrac-dla-maksymalnego-bezpieczenstwa
  • https://perfectstolarka.pl/blog/jak-wybrac-dobre-drzwi-antywlamaniowe/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto