Jak działa piec indukcyjny? Wyjaśniamy zasady funkcjonowania
Aktualnie właściciele domów zauważają coraz wyższe ceny za paliwo do pieca C.O. Szukając alternatywnych metod, można zaobserwować coraz większą popularność kotłów indukcyjnych. Jest to jedna z opcji ogrzewania elektrycznego, wyróżniająca się zarówno funkcjonalnością, jak i ekologią. Do ich montażu nie ma konieczności wymiany całej instalacji grzewczej – można korzystać z już istniejącej. Sprawdź, jak działają kotły indukcyjne i dlaczego warto w nie zainwestować!
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest ogrzewanie indukcyjne?
Obecnie na rynku systemów grzewczych można zaobserwować ciągły wzrost cen paliw stałych. Efektem tych zmian jest coraz większe zainteresowanie alternatywnymi metodami ogrzewania – zarówno centralnego, jak i wody użytkowej. Wśród chętnie wybieranych opcji znaleźć można ogrzewanie elektryczne, a zwłaszcza piece indukcyjne.
Ogrzewanie indukcyjne nie jest jeszcze popularnym i powszechnie spotykanym wyborem. Wielu właścicieli domów oraz osób planujących dopiero budowę nawet o nim nie słyszało. Niemniej jednak szukając ciekawych, ekologicznych rozwiązań warto wziąć je pod uwagę.
Ogrzewanie indukcyjne nie wymaga modernizacji już istniejącej instalacji. Doskonale poradzi sobie z klasyczną, wodną instalacją oraz instalacją c.w.u. Wariant ten umożliwia podgrzewanie wody do temperatury maksymalnie 85 stopni. Na optymalną moc kotła indukcyjnego wpływa wiele czynników, lecz kluczowym aspektem jest odpowiednia izolacja budynku.
Żywotność kotłów indukcyjnych może sięgać nawet 30 lat. Nie wymagają one także corocznych przeglądów, co pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w trakcie każdego sezonu. W porównaniu z kotłem na pellet, węgiel czy gaz – opcja indukcyjna jest najbardziej bezobsługowa i czysta.
Wybierając piec indukcyjny, warto mieć wiedzę nie tylko na temat metod jego działania, ale również wysokości zużycia prądu i kosztów eksploatacji.
Na jakiej zasadzie działa nowoczesny piec indukcyjny?
Piece indukcyjne bazują na zupełnie innej technologii niż powszechnie wybierane modele na paliwa stałe lub gaz. W tym przypadku kluczowe jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej, znane już od 1831 roku. Zostało odkryte przez brytyjskiego fizyka, Michaela Faraday’a.
W każdym piecu indukcyjnym znaleźć można cewkę indukcyjną. Jej rolą jest wytwarzanie energii pola magnetycznego. W następnej kolejności system ten przetwarza powstałą energię w energię cieplną. Jest ona przekazywana bezpośrednio do wymiennika ciepła. W jego wnętrzu znajduje się metalowy rdzeń oraz korpus. Znajdujący się tam czynnik cieplny odbiera powstałe ciepło oraz krąży w układzie grzewczym. W dostępnych obecnie kotłach indukcyjnych rolę czynnika cieplnego pełni woda.
Warto mieć również na uwadze, że ogromną zaletą i wyróżnikiem pieców bazujących na technologii indukcji elektromagnetycznej jest cewka indukcyjna. Nie ulega ona zużyciu i jest częścią niepodlegającą wymianie. W trakcie standardowej nawet wieloletniej eksploatacji element ten nie zużyje się.
System ten pozwala odróżnić kotły indukcyjne od tradycyjnych modeli elektrycznych. W tych drugich, grzałka oporowa ulega zniszczeniu w trakcie eksploatacji i musi zostać wymieniona.
Szukając odpowiedniego modelu kotła indukcyjnego, wielu właścicieli domów jednorodzinnych, zastanawia się, czy połączenie pieca indukcyjnego z fotowoltaiką to dobry pomysł – sprawdź!.
Piec indukcyjny – wady i zalety
Piece indukcyjne, podobnie jak wszystkie dostępne warianty urządzeń grzewczych, mają zarówno wady, jak i zalety. Dobierając odpowiedni model oraz technologię, należy przede wszystkim rozważyć potrzeby mieszkańców. Od ich liczby oraz rodzaju zależeć będzie decyzja.
Przede wszystkim kocioł indukcyjny nie wymaga wymiany już istniejącej instalacji grzewczej. Dzięki temu bez trudu można zamontować w już użytkowanym budynku – świetlenie sprawdzi się jako urządzenie, na które wymieniany jest stary, uszkodzony piec innego typu. Ogromną zaletą jest także wspomniana wcześniej cewka indukcyjna, która jest niezwykle trwała oraz w zasadzie nie wymaga wymiany.
Rozwiązanie to ma także dodatkowe zalety – ogromnym plusem ogrzewania piecem indukcyjnym jest bardzo cicha praca. Piec ten nie generuje praktycznie żadnych dźwięków, co jest ogromną przewagą w porównaniu nie tylko z piecami na paliwa stale, ale również pompami ciepła. Czas ogrzewania wody także niezwykle krótki, a wydajność całego urządzenia nie jest uzależniona od temperatury panującej na zewnątrz.
Jedną z najbardziej istotnych wad pieców indukcyjnych jest natomiast ich cena. Wysoki koszt zakupu urządzenia stanowi dla wielu osób barierę nie do usunięcia, pomimo prób producentów, który podkreślają, że są one o połowę tańsze od pomp ciepła.
Analizując wady oraz zalety kotłów indukcyjnych, warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami oraz poznać opinie użytkowników.