Chcesz pozyskać drewno do kominka z własnego lasu? Procedura prawna jest trudniejsza niż myślisz
![Drewno prywatne jest oznaczane przez leśniczego niebieską płytką z numerem Dłużyca z niebieską płytką](https://static.kb.pl/media/news/17/1783/main-l_l.webp)
Za decyzją o budowie kominka przemawia cały szereg zalet. Można bez wahania wymienić przynajmniej pięć podstaw, które to potwierdzają: przytulność mieszkania, komfort przyjemnego ciepła, odprężający nastrój, lepsza wydajność ogrzewania oraz ponadczasowa estetyka w każdym stylu urządzenia domu. Pewnym czynnikiem schładzającym nasz gorący kominkowy nastrój mogą być jednak ceny gotowego drewna opałowego, które zdecydowanie trudno zaliczyć do niskich. A co, jeśli jesteśmy właścicielami działki leśnej i chcemy palić w kominku własnym drewnem?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kto nadzoruje gospodarkę leśną w lasach prywatnych?
Wbrew pozorom, posiadanie prawa własności większej lub mniejszej powierzchni lasu wcale nie daje właścicielowi nieograniczonego dostępu do jego zasobów. Prawo chroni własność prywatną, ale na właścicieli lasu nakłada też określone w ustawie obowiązki. Lasy prywatne stanowią prawie 20% z ogólnej powierzchni ok. 9,3 mln ha polskich lasów i trudno sobie wyobrazić, aby tak ogromny i cenny obszar był użytkowany w sposób chaotyczny i dowolny.
Właściciele lasów prywatnych mają obowiązek trwałego ich utrzymania i zapewnienia ciągłości użytkowania, a szczególnie do:
- pozyskiwania drewna w granicach produkcyjnych lasu;
- zachowania w lesie roślinności leśnej;
- ponownego wprowadzania gatunków leśnych po usunięciu drzewostanu;
- pielęgnowania i ochrony lasu;
- wykonywania zabiegów profilaktycznych i ochronnych zapobiegających powstawaniu pożarów oraz gradacji szkodników.
Zgodnie z ustawą, nadzór nad gospodarką prowadzoną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Większość starostw powierza prowadzenie tego nadzoru nadleśnictwom, dlatego informacje w tym zakresie najlepiej uzyskać we właściwym terenowo powiecie.
Jak legalnie pozyskać drewno kominkowe ze swojego lasu?
Gospodarka leśna w lasach, które nie należą do Skarbu Państwa jest prowadzona na podstawie uproszczonych planów urządzania lasu (UPUL). Zarówno pełny plan urządzania lasu tworzony dla lasów państwowych, jak i uproszczony dla lasów prywatnych, obowiązuje w okresie 10 lat, a po tym czasie sporządzany jest nowy. UPUL zawiera między innymi zestawienie powierzchni i masy panujących gatunków drzew, opis poszczególnych drzewostanów, planowane zabiegi oraz masę drewna, która jest planowana do pozyskania w danym dziesięcioleciu. Roczne dopuszczalne pozyskanie drewna na działce trzeba porównać z ilością potrzebną na zimę.
Szczęśliwy posiadacz kominka i własnego lasu powinien wykonać następujące czynności, zanim przewiezie drewno do miejsca magazynowania:
- Sprawdzić przed wycinką drzew w UPUL jaka masa jest możliwa do pozyskania w bieżącym okresie 10 lat. Jeśli Wasz las jest odpowiednio duży, możecie rozłożyć pozyskanie drewna na kilka lat.
- Wyciąć drzewa wyznaczone zgodnie z zasadami hodowli lasu, zostawić je przy pniu, okrzesać z gałęzi i uprzątnąć powierzchnię. Wątpliwości należy wyjaśniać z pracownikiem Służby Leśnej ds. lasów nadzorowanych.
- W siedzibie nadleśnictwa należy złożyć „Zawiadomienie o pozyskaniu drewna”, czyli po prostu wypełnić prosty druk, jako podstawę do dalszych działań.
- Pracownik Służby Leśnej (zwykle miejscowy leśniczy) po otrzymaniu takiego zgłoszenia dokonuje legalizacji drewna w miejscu pozyskania. W zależności od gatunku, wieku i jakości drzewostanu niekoniecznie całe pozyskane drewno musi być przeznaczone do spalenia w kominku. Dobre jakościowo, grube odcinki odziomkowe drzew mogą posłużyć do wyrobu desek i kantówek. Na każdym stosie drewna i na każdej kłodzie albo dłużycy leśnik przybije niebieską płytkę z kolejnym numerem.
- Wykonujący odbiórkę i legalizację naszego drewna leśniczy wystawia na koniec „Świadectwo legalności pozyskania drewna”. Jest to dokument potwierdzający legalność pozyskanego drewna, zawierający numer, gatunek, wymiary i masę poszczególnych sztuk i stosów. Dobrze jest wiedzieć, na jak długo wystarczy metr sześcienny drewna do kominka.
![Drewno przygotowane do pomiaru i legalizacji Drewno zerwane do odbiórki](https://static.kb.pl/media/news/17/1783/drewno-zerwane-l_l.webp)
Co zrobić, jeśli nie ma UPUL dla naszej działki?
Część lasów prywatnych w Polsce nie posiada dokumentacji urządzeniowej, czyli wspomnianego uproszczonego planu zagospodarowania. Nie znaczy to, że właściciel nie może wyciąć drzewa w swoim lesie. Co powinien zrobić?
- Przed planowaną wycinką należy złożyć w nadleśnictwie wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na pozyskanie drewna.
- Pracownik Służby Leśnej wyznaczy na wskazanym gruncie drzewa do wycinki, a nadleśnictwo wydaje decyzję na wyrąb.
- Po 14 dniach od otrzymania decyzji można wyciąć drzewa, okrzesać je i uprzątnąć powierzchnię.
- Po zgłoszeniu wycinki odpowiedniemu leśniczemu, ten dokona pomiaru i cechowania drewna, a na koniec wystawi świadectwo legalności.
Co się stanie, jeśli wytniemy drzewa niezgodnie z UPUL? Wycinanie drzew we własnym lesie bez planu urządzania albo wskazań określonych decyzją nadleśnictwa jest nie tylko działaniem na szkodę lasu, ale też narażaniem się na grzywnę. Zgodnie z kodeksem wykroczeń (Art. 158. § 1.) , właściciel lasu, który dokonuje pozyskania drewna w swoim lesie niezgodnie z uproszczonym planem urządzanie lasu albo bez wymaganej zgody, podlega karze grzywny. Mało tego: § 2. tego artykułu mówi, że w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1. orzeka się przepadek pozyskanego drewna.
![Stosy gotowe do wywozu przy leśnej drodze Drewno średniowymiarowe brzozowe i sosnowe](https://static.kb.pl/media/news/17/1783/drewno-sredniowymiarowe-l_l.webp)