Jak najtaniej wykonać fundament? Te informacje pomogą sporo zaoszczędzić
Podejmując się inicjatywy budowy domu jednorodzinnego, musimy być świadomi tego, że na każdym etapie będziemy musieli podejmować różne, kluczowe decyzje. Dotyczyć będą one wyboru materiałów, technologii, a nawet tego, aby móc się ze wszystkimi pracami zamknąć w założonym budżecie. Stąd też pojawia się bardzo często pytanie odnośnie tego, jak najtaniej wykonać fundament, jednak mając pewność co do jego wysokiej jakości.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaka jest rola fundamentów?
Zanim sprawdzimy, jaki fundament pochłonie najniższe koszty, warto wcześniej odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zawsze jego obecność jest konieczna, a także, w jakim celu go należy wybudować. Okazuje się, że rzeczywiście w przypadku domków letniskowych, czyli takich, które nie pełnią roli całorocznych, wybudowanie fundamentu nie jest konieczne.
Natomiast już bez takiego elementu nie powinniśmy stawiać budynku mieszkalnego o charakterze całorocznym. Najważniejszym zadaniem fundamentu jest przenoszenie obciążeń statycznych, jak i również dynamicznych z domu jednorodzinnego na grunt.
Istnieje szereg różnych konsekwencji, jakie mogłyby wynikać, jeżeli zdecydowalibyśmy się na budowę domu bez fundamentu. Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, że obciążenia wywołane przez budynek powodują osiadanie gruntu. To właśnie dzięki obecności fundamentu, dochodzi do osiadania gruntu równomiernie.
Kolejnym powodem, dla którego obecność fundamentu w budynku całorocznym jest taka ważna, to przede wszystkim punkt przemarzania gruntu. Należy mieć na uwadze, że przemarzanie gruntu, jak i również jego późniejsze rozmarzanie, powoduje zmiany w objętości gruntu. Jeżeli posadowilibyśmy dom jednorodzinny bezpośrednio na gruncie, właśnie takie zmiany objętości gruntu w wyniku zmieniającej się temperatury, miałyby wpływ na pęknięcia ścian. Zatem podsumowując brak fundamentów, mogłoby doprowadzić do zniszczenia konstrukcji budynku.
Rodzaje fundamentów dla domu jednorodzinnego
Aby dowiedzieć się, który z fundamentów jest najtańszy w wykonaniu, dobrze jest zapoznać się ze wszystkimi najczęściej wybieranymi rodzajami. Najczęściej kojarzy nam się, że fundament może być wykonany wyłącznie z betonu. Jednak okazuje się, że jest to propozycja względem tradycyjnego budownictwa. Okazuje się, że istnieje możliwość wykorzystania tak naprawdę dowolnego rodzaju materiału w celu wykonania fundamentu.
Dowodem na to jest, chociażby fundament drewniany. Aby go wykonać, konieczne jest poddanie drewno klasy II i III odpowiedniej impregnacji, tak aby poziom wilgotności utrzymywał się na poziomie niższym niż 19%. W tym przypadku sprawdzi się najlepiej m.in. sosna południowa, ponieważ posiada odpowiednio niską twardość, dzięki czemu środki impregnacyjne z powodzeniem docierają wgłąb drewna.
Wracając do najpopularniejszych rodzajów fundamentów, wśród nich wymienia się przede wszystkim:
- Ławę fundamentową - wyróżnia się ona głównie tym, że wykonuje się ją po obrysie budynku. Obecnie najczęściej wykonuje się je z żelbetu. Ława fundamentowa charakteryzuje się szerokością w przedziale od 50 do 140 cm, a także wysokością od 30 do 50 cm. Natomiast nie można zapominać o tym, że spód ławy fundamentowej musi znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu. W zależności od regionu Polski poziom ten wynosi od 80 do nawet 160 cm poniżej poziomu gruntu. Do budowy ławy fundamentowej wykonuje się beton klasy C16/20 lub C20/25. Zatem mamy do czynienia najczęściej z tzw. chudziakiem.
- Płytę fundamentową - jest to swego rodzaju alternatywa dla tradycyjnej ławy fundamentowej, ponieważ płyta fundamentowa znajduje się na całej powierzchni budynku, a nie na jego obrysie, jak się dzieje w przypadku pierwszego rozwiązania. Wykonana jest ona żelbetu, który został uzbrojony od dołu, jak i również od góry. Na pewno warto zdecydować się na taki rodzaj fundamentu, jeżeli chcemy zapewnić sobie lepszą ochronę budynku przed osiadaniem gruntu.
Koszty wykonania ławy fundamentowej
Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jaka opcja wykonania fundamentu będzie dla nas tańsza, to z pewnością powinniśmy zobaczyć koszty, jakie poniesiemy z tytułu wykonania ławy fundamentowej. Niestety należy liczyć się również z tym, że ceny materiałów, jak i również robocizny cały czas rosną.
Chcąc wybudować dom o powierzchni ok. 100 m2, koszt wykonania fundamentów może zamknąć się w wysokości od 35 tys. do 45 tys. złotych. Mowa jest o kompletnej usłudze obejmującej materiał wraz z robocizną. Przyjmuje się, że średni koszt 1m2 ławy fundamentowej oscyluje na poziomie ok. 350 zł.
Koszty płyty fundamentowej
W przypadku decyzji o położeniu płyty fundamentowej, w zależności od tego, czy będziemy decydować się na ogrzewanie w płycie fundamentowej, a także tego, ile kondygnacji ma mieć nasz dom, cena zaczyna się od 42 tys. złotych za dom o powierzchni 100 m2. Koszty obejmują zarówno płytę fundamentową, jak i również robociznę.
Chcąc poznać dokładną cenę ławy fundamentowej, powinniśmy dowiedzieć się, jakiej klasy beton będzie zastosowany, jakiej grubości izolacja znajduje się w ławie, a także, jaką średnicą będą wyróżniać się pręty zbrojeniowe. W przypadku ławy fundamentowej ważne jest również zastosowanie podejść kanalizacyjnych.
Porównanie kosztów i wybór tańszego rozwiązania na fundament
Jak widzimy, wydaje się, że płyta fundamentowa jest droższa w porównaniu do ławy fundamentowej. Tak naprawdę wszystko będzie zależeć od tego, jaka firma będzie nam wykonywać konkretny fundament, a także, w jakiej lokalizacji się obecnie znajdujemy.
Na pewno zdecydowanie taniej wyjdzie nas wykonanie ław fundamentowych, jeżeli podejmiemy się samodzielnej robocizny. Jest to pracochłonna część, ale możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Samodzielne wykonanie płyty fundamentowej również jest możliwe, jednak tutaj należy liczyć się ze zdecydowanie większymi wykopami. W związku z tym nie obejdzie się i tak bez wynajęcia koparki, które mają zróżnicowany cennik pod względem pracy. Niektóre usługi rozliczane są godzinowo, a inne za każdy metr kwadratowy. Zatem na pewno przy budowie fundamentów systemem gospodarczym, taniej wyjdzie ława fundamentowa.