Jak przygotować ogród na początek sezonu?

Przycinanie roślin - pielęgnacja ogrodu po sezonie zimowym
Jak naszykować rośliny ogrodowe na nowy sezon wiosenny?, fot. Robert Przybysz
ikona podziel się
Opublikowano: 29.04.2024 r., 9:09 | Autor: Ewa Majkusiak
Przed sezonem letnim konieczne jest zadbanie o ogród i taras. W zależności od jego wielkości i zagospodarowania, proces ten może być bardzo rozbudowany. Odpowiednia pielęgnacja i przygotowanie ogrodu po zimie pozwala zachować zdrowie roślin, sprawność sprzętów oraz zaplanować nasadzenia na najbliższe miesiące. Sprawdź, co robić krok po kroku, aby ogród wyglądał nieskazitelnie!
Ogrodnicy - gdzie szukać?
Wybierz swoje miasto, wypełnij formularz i otrzymaj oferty od ogrodników za pośrednictwem Fixly.

Krok 1 – zaplanuj nowy sezon ogrodowy

Każdy sezon wiosenno-letni wiąże się z koniecznymi pracami ogrodowymi. Pierwszym krokiem powinno być oczywiście zaplanowanie działań. Przede wszystkim jest to kwestia nowych nasadzeń. Należy wziąć pod uwagę już posiadane rośliny, formę ogrodu, nasłonecznienie oraz glebę. W przypadku roślin, których cebule zimują w piwnicy, również można rozważyć ich ponowne użycie.

Jeśli elementem ogrodu jest warzywniak, jego zagospodarowanie również można z powodzeniem planować w pierwszych tygodniach zimy. W marcu i kwietniu zaleca się sadzenie m.in. sałaty, marchewki, pietruszki oraz cebuli. Odpowiednio wczesne planowanie pozwoli rozlokować je w taki sposób, aby bez trudu zmieścić nasiona i sadzonki roślin późniejszych, takich jak dynia czy ogórki, których czas przypada na maj.

Na etapie przygotowań należy zadbać także o narzędzia ogrodnicze. W tym czasie można zrobić ich przegląd i w razie potrzeby dokupić lub naprawić poszczególne sztuki. Jeśli jesienią nie zadbało się o ich odpowiednią konserwację, wiosna jest ostatnim momentem, gdy można to zrobić. Wszystkie narzędzia muszą być dokładnie wyczyszczone i odkażone (np. przy użyciu wrzątku lub alkoholu).

Jeśli chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze nasion warzyw, zapoznaj się z tym artykułem.

Krok 2 – zrób porządki

Dysponując planem zagospodarowania ogrodu na nadchodzący sezon, konieczne jest wykonanie starannych porządków. W zależności od roślin, mebli i sprzętów, proces ten może obejmować nie tylko klasyczne sprzątanie, ale również usuwanie zimowych okryć na wrażliwych krzakach, rozgarnianie kory oraz torfu i wiele innych czynności.

Przede wszystkim należy uporządkować wszystkie pozostałości po jesieni i zimie – ewentualne resztki liści, zaschnięte byliny czy zabrudzenia spowodowane śniegiem. Ściąganie wcześniej wspomnianych osłon powinno trwać co najmniej dwa dni. Warto przy słonecznej pogodzie delikatnie je rozchylić, a całkowicie usunąć w pochmurny dzień.

Na tym etapie należy zadbać także o meble ogrodowe. W przypadku modeli wykonanych z naturalnych materiałów warto poświęcić czas na odpowiednią impregnację. Meble metalowe oraz te z tworzyw sztucznych należy starannie je wyczyścić oraz upewnić się, że elementy ruchome nie uległy uszkodzeniu w miesiącach zimowych.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wykorzystać zraszacze w ogrodzie, zapoznaj się z tym artykułem.

Piękny i zadbany ogród to wizytówka każdego domu
Jak zadbać o ogród wczesną wiosną, aby cieszył latem?, fot. FotoKieltyka.pl

Krok 3 – zadbaj o rośliny

Po zimie należy zadbać o rośliny, które już mamy. Pierwszym etapem powinno być usunięcie wszystkich chwastów i szkodników. W tym przypadku warto robić to zdecydowanie – z korzeniami i do zera. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko ich szybkiego powrotu. Jeśli w poprzednim sezonie był duży problem ze szkodnikami, zaleca się przekopanie ziemi na głębokość ok. 20 centymetrów – pozwoli to usunąć nawet ukryte robaki.

Konieczne jest również sprawdzenie ziemi, zwłaszcza jej pH oraz zawartości składników odżywczych. Po upewnieniu się, że jest odpowiednio wartościowa oraz spulchniona, można uzupełnić ją do zadowalającego poziomu (jeśli jej objętość zmniejszyła się przez zimę).

Drzewka owocowe i ozdobne trzeba przyciąć. Usunięcie martwych gałęzi i nadmiernie oraz dziko rosnących fragmentów pozwoli roślinom na nowo odżyć, co przyczyni się do prawidłowego owocowania i kwitnięcia. W przypadku bylin i krzewów pielęgnacja również obejmuje przycinanie oraz usunięcie ściółki.

Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest wertykulacja trawnika i po co ją wykonywać, zapoznaj się z tym artykułem.

Źródła:

  • https://www.krysiak.pl/blog/jak-przygotowac-ogrod-do-nowego-sezonu/
  • https://zielonyogrodek.pl/pielegnacja/prace-w-ogrodzie/12790-jak-przygotowac-ogrod-do-nowego-sezonu
  • https://sklepogrodniczy.pl/blog/jak-przygotowac-sie-do-nowego-sezonu-w-ogrodzie
  • https://www.stiga.pl/blog/oglaszamy-otwarcie-sezonu-ogrodniczego
  • https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/jak-przygotowac-ogrod-do-nowego-sezonu-sprawdz-jakie-prace-trzeba-wykonac-wiosna-w-ogrodzie-aa-ksbd-gyef-uBHM.html
  • http://www.szefowadomu.pl/pl,2,ogrod-na-wiosne.-jak-sie-przygotowac-do-sezonu?
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto