Jak podwyżki cen paliw wpłyną na branżę budowlaną?
Cena paliwa stanowi jeden z kluczowych składników wpływających na koszt transportu, a w efekcie także końcową cenę produktu lub usługi. W przypadku branży budowlanej wahania na rynku paliwowym mogą mieć ogromny wpływ na koszt remontu lub budowy domu. Czy w pierwszej połowie 2024 materiały i usługi budowlane cały czas rosną? Jak kształtują się ceny paliw na nadchodzące lato?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak kształtują się ceny paliwa w pierwszej połowie roku?
Ceny paliw w 2024 roku miały stałe, lecz nierównomierne tendencję wzrostowe. W styczniu średnia cena benzyny 95 wynosiła między 6,18 a 6,30 za litr. Olej napędowy był nieco droższy, a jego cena wahała się między 6,41 a 6,53. Ceny te w lutym i marcu stale rosły, osiągając w kwietniu wynik na poziomie kolejno 6,50 oraz 6,60.
W maju oraz czerwcu można obserwować dalsze podwyżki, a prognozy na miesiące wakacyjne również nie są optymistyczne. W okresie letnim ceny paliwa mogą osiągnąć poziom nawet 7 złotych. W efekcie prawdopodobnie pojawią się wzrosty cen produktów i usług, w tym materiałów budowlanych – koszt transportu towaru stanowi jeden z kluczowych czynników wpływających na docelową cenę dla klienta.
Składowe transportu to przede wszystkim wynagrodzenie kierowcy, koszt paliwa, leasing i utrzymanie ciężarówki, a także opłaty drogowe, ubezpieczenie ciężarówki oraz licencja przewoźnika. Im wyższe będą ceny paliwa, tym droższe staną się materiały budowlane. Wybierając się w podróż lub planując jazdę w celach zawodowych, warto szukać stacji z najbardziej korzystnymi cenami. Nawet niewielkie różnice na pojedynczym litrze paliwa mogą znacząco wpłynąć na cenę pełnego baku, zwłaszcza w samochodach o większych gabarytach – mocno obciążone pojazdy wykazują o wiele wyższe spalanie w porównaniu do klasycznego samochodu osobowego.
Aktualnie przyjmuje się, że koszt paliwa stanowi od 30% do 50% ceny transportu. W zależności od typu produktu transport stanowi od 10% do 30% ceny końcowej produktu. W przypadku cementu transport to aż 20% ceny, stali – 30%, natomiast drewna – od 10% do 25%.
Czy ceny materiałów budowlanych nadal rosną?
Wybierając odpowiednie, nowoczesne materiały budowlane, warto w pełni zapoznać się z ich możliwościami oraz cenami. W ostatnich kilku latach można było obserwować rewolucję cenową na rynku budowlanym. Ceny materiałów rosły stale oraz gwałtownie, a porównujące te same produkty dziś i 4-5 lat temu można dostrzec różnicę rzędu kilkudziesięciu procent.
Natomiast w samym 2024 roku ceny materiałów budowlanych zdają się powoli stabilizować. W pierwszych miesiącach roku eksperci zaobserwowali wzrosty na niewielkim, niespełna jednoprocentowym poziomie.
Niemniej jednak analitycy rynkowi nie mają optymistycznych prognoz na drugą połowę roku. Gwałtowny wzrost popytu na materiały budowlane, wynikające z jednoczesnego rozpoczęcia wielu inwestycji może zachwiać normującymi się cenami. Również kwestia znacznych podwyżek cen energii oraz kosztów zatrudnienia pracownika mogą niekorzystnie odbić się na końcowych cenach. Główny Urząd Statystyczny potwierdza niewielką stabilizację cen, lecz zaleca ostrożność ze względu na zmieniającą się sytuację gospodarczą i politykę monetarną.
Ceny usług budowlanych w maju 2024
Ceny usług budowlanych w 2024 roku stale rosną. Warto mieć to na uwadze podejmując decyzję o rozpoczęciu budowy lub większego remontu. Niemniej jednak w ostatnim kwartale można zaobserwować spowolnienie tego procesu. W maju 2024, ze względu na obecność długich weekendów, m.in. majówki oraz Bożego Ciała tempo wzrostu cen usług budowlanych znacznie spadło.
Na cenę usług budowlanych wpływa nie tylko koszt utrzymania działalności oraz pracowników, ale również koszt paliwa. Niezależnie od lokalizacji inwestycji, firmy budowlane każdego dnia muszą tam dojechać oraz dowieźć niezbędny sprzęt i materiały. W zależności od stopnia skomplikowania budowy, niezbędne może być skorzystanie z dodatkowego kierowcy lub ciężarówki.