Jak przechowywać węgiel? Praktyczne porady dla właścicieli domów
Czy wiesz, że sposób składowania węgla może wpływać na jakość jego spalania? Jeśli przechowujesz opał w zanieczyszczonym lub zawilgoconym miejscu, to będzie Ci trudno utrzymać palenisko w odpowiedniej kondycji. Poznaj najważniejsze zasady prawidłowego magazynowania węgla i sprawdź, jakich błędów unikać.
Z tego artykułu dowiesz się:
Składowanie węgla na zewnątrz – co zrobić, by opał zachował swoje właściwości?
Nie każdy z nas dysponuje komórką, piwnicą lub wiatą, która może stać się dobrym miejscem do przechowywania węgla. Czasem jesteśmy zmuszeni do składowania opału na zewnątrz. Co prawda nie jest to najlepsze rozwiązanie, jednak w obliczu braku innych możliwości musimy wykazać się odrobiną kreatywności. Problem braku miejsca dotyka szczególnie właścicieli dużych i nieocieplonych domów, którzy każdego roku zużywają od kilku do kilkunastu ton tego opału.
Węgiel przechowywany na zewnątrz jest narażony na zawilgocenie, promieniowanie UV oraz zanieczyszczenie, które wpływa na jego wydajność, dlatego miejsce do magazynowania opału powinno być dobrze zabezpieczone. Niewielki teren należy oczyścić ze śmieci i roślin, a sam węgiel najlepiej przykryć plandeką albo folią, która zapewni ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Wielu właścicieli domów korzysta z kreatywnych metod przechowywania opału. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład bunkier węglowy, zbudowany ze stali ocynkowanej lub innego trwałego materiału. Taki pojemnik przypomina wyglądem ogromną skrzynię. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na specjalny bunkier, wybierz tańszą i równie skuteczną opcję, jaką jest nieużywany kosz na śmieci. W przypadku dużego stosu węgla możesz sięgnąć po kontener lub bardziej ekonomiczną opcję w postaci big baga.
Deszcz i śnieg już niestraszne, czyli jak ochronić węgiel przed zawilgoceniem?
Co zrobić, jeśli musimy przechowywać węgiel na zewnątrz, jednak plandeka, czy bunkier okazują się niewystarczającym zabezpieczeniem? Mokry opał nie będzie się palił, co może doprowadzić do poważnych problemów z domowym systemem ogrzewana. W takim przypadku warto zabierać mniejsze partie węgla do domu, gdzie będą mogły się nieco osuszyć. Z czego stworzyć prowizoryczny pojemnik? Mamy spore pole do popisu – najłatwiej będzie wykorzystać zwykłe wiadro lub drewnianą skrzynię, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgać po kartony, stare wanienki i inne przedmioty, które akurat mamy pod ręką.
Pamiętaj, że czasem wystarczy stworzyć porządną konstrukcję, która ochroni nasz opał przed deszczem i śniegiem. Nie zawsze będzie to możliwe, jednak właściciele starych altan, czy składzików mogą przekształcić takie obiekty w węglowe magazynki. Należy zwrócić uwagę na to, by altana została osłoniona z każdej strony – najlepiej sięgnąć po sztywne płachty, które będą stanowiły skuteczną barierę przed zacinającym deszczem, śniegiem oraz wiatrem.
Wygodnym i bezpiecznym miejscem do przechowywania węgla jest piwnica. W starszych domach znajdują się nawet specjalne okienka, które ułatwiają wrzucanie opału do tego pomieszczenia. Przed pozostawieniem czarnych bryłek w piwnicy pamiętaj, by sprawdzić, czy jej ściany nie są przesadnie zawilgocone – jeśli pominiesz ten krok, to w przyszłości możesz borykać się z problemem mokrego węgla.
Jakie są najczęstsze błędy, które popełniamy podczas składowania węgla?
Wielu z nas wciąż popełnia poważne błędy, które pogarszają jakość przechowywanego opału oraz negatywnie wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców domu. Czy wiesz, że pod żadnym pozorem nie należy składować węgla blisko pieca? Może się wydawać, że jest to najwygodniejsze rozwiązanie, jednak jego konsekwencje okazują się tragiczne w skutkach. Opał musi znajdować się w odległości nie mniejszej niż jeden metr od pieca. Takie środki ostrożności zminimalizują ryzyko przypadkowego zapłonu przechowywanego węgla.
Podczas poszukiwań najlepszych miejsc do składowania opału starajmy się wykluczać obszary, które są szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych. Węgiel nie powinien leżeć na zwykłym stosie, który nie jest zabezpieczony folią ani innym materiałem izolującym. Wybieramy ustronne miejsca, z dala od oczu przechodniów i potencjalnych złodziei. Lepiej składować węgiel z boku lub z tyłu domu – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko, że ktoś nieuczciwy połasi się na naszą własność.
Źródła:
- https://wegielsklep.pl/jak-przechowywac-wegiel-tak-aby-zachowac-jego-wysoka-jakosc/
- https://pangroszek.pl/jak-i-gdzie-skladowac-wegiel/