Jak zarządzać żywotnością magazynu energii? Są sposoby na jej przedłużenie
Magazyn energii to dziś naprawdę popularne rozwiązanie pozwalające w sposób znaczący podnieść efektywność wykorzystywanego systemu fotowoltaicznego. W dyskusjach na temat systemów magazynowania energii podnoszona jest przy tym jednak często kwestia ich żywotności. Ile żywotność ta rzeczywiście wynosi i co na nią wpływa? W niniejszym artykule opisujemy sprawdzone sposoby na jej wydłużenie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Różne magazyny energii to różna żywotność
Wraz z rosnącą popularnością systemów magazynowania energii pojawiło się wiele rodzajów tego rozwiązania, różniących się od siebie technologią, sposobem działania oraz żywotnością.
Wśród najpopularniejszych magazynów energii wymienić przy tym możemy:
- Magazyny bazujące na akumulatorach litowo-jonowych, a więc magazyny najczęściej dziś wykorzystywane, których żywotność oscyluje w granicach 3-5 tys. cykli pełnego ładowania i rozładowania, co z kolei przekłada się na około 10-15 lat intensywnego użytkowania;
- Magazyny z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, czyli magazyny nieco tańsze, których żywotność jest jednak znacząco krótsza i wynosi około 5-7 lat;
- Magazyny z akumulatorami litowo-żelazowo-fosforanowymi, a więc systemy magazynowania energii z większą stabilnością cieplną i ogólną odpornością, dzięki którym to cechom ich żywotność wynosi nawet 15-20 lat.
Jak widzimy różne magazyny energii, wykorzystujące odmienne technologie działania, mają zróżnicowane okresy żywotności. Bez względu jednak na to, jaki system magazynowania energii wybraliśmy i ile wynosi jego żywotność, o każdy powinniśmy dbać, a celem przedłużenia czasu jego niezakłóconego funkcjonowania warto wykorzystać sposoby, o których piszemy poniżej!
Sposób numer 1: Optymalizacja cykli ładowania i rozładowania
Absolutnie kluczowym czynnikiem wpływającym na żywotność magazynu energii jest przy tym głębokość rozładowań.
Akumulatory, które regularnie rozładowywane są bowiem do zera, mają po prostu znacznie krótszą żywotność niż te, które funkcjonują w przedziale od 20 do 80% naładowania. Różnica często wynieść może tu nawet kilka lat! Warto więc zadbać o to, aby nasz magazyn energii nie rozładowywał się całkowicie, ale pozostawał na optymalnym poziomie naładowania (najlepiej jakby jego rozładowanie nie przekraczało nigdy 90%).
Na powyższą kwestię warto już zwrócić uwagę przy wyborze systemu magazynowania energii. Część z dostępnych dziś na rynku rozwiązań zaopatrzona jest bowiem w nowoczesne systemy zarządzania baterią, które same (a więc bez konieczności zaangażowania z naszej strony) dbają o optymalne warunki pracy instalacji, w tym także odpowiedni poziom naładowania.
Przy powyższym powiedzieć należy jeszcze, że choć wszystkie systemy magazynowania energii są na opisywaną kwestię głębokości rozładowań wyczulone, to szczególnie dotyczy to jednak magazynów z akumulatorami litowo-jonowymi. Właściciele takich instalacji powinni więc uważać najbardziej!
Sposób numer 2: Zadbaj o właściwe otoczenie magazynu energii
Kolejny czynnik w sposób istotny wpływający na żywotność magazynu energii to warunki jego otoczenia. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie temperatury mogą bowiem doprowadzić do degradacji materiałów użytych w baterii, a co za tym idzie: znacząco przyspieszyć proces starzenia się całej instalacji i zmniejszania jej efektywności.
Warto w związku z tym zadbać o odpowiednie warunki pracy magazynu energii. Najlepiej zainstalować go w pomieszczeniu całkowicie osłoniętym, z dobrą wentylacją i optymalną, w miarę możliwości stałą temperaturą, mieszczącą się w zakresie od 15 do 25 stopni Celsjusza.
Jeżeli z jakiegokolwiek powodu magazyn energii zainstalowałeś już na zewnątrz, rozważ jego zabezpieczenie (chroniące go przede wszystkim przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi) i zastosowanie przy nim systemów ogrzewania oraz chłodzenia.
Sposób numer 3: Regularne przeglądy, aktualizacje i konserwacja
Prawidłowa eksploatacja to jedno. Magazyn energii, jak każde inne tego typu skomplikowane urządzenie elektroniczne, powinno jednak podlegać także regularnym przeglądom, konserwacji i serwisowaniu.
Szczególną uwagę zwróć w tym zakresie na:
- Regularne przeglądy techniczne całej instalacji – szczególnie jeżeli nie robiłeś tego od kilku lat. Rekomenduje się bowiem coroczne sprawdzenie stanu akumulatorów i ogniw;
- Regularną aktualizację oprogramowania, która pozwoli zachować bezpieczeństwo i wysoką wydajność całego systemu (tym bardziej że aktualizacje takie często udostępniane są za darmo przez producentów – wystarczy je więc tylko ściągnąć i odpowiednio zainstalować);
- Czystość całej instalacji oraz prawidłowość jej funkcjonowania. Postaraj się co jakiś czas zetrzeć z urządzenia kurz i sprawdź przy tym samodzielne stan połączeń oraz sposób działania całej instalacji. Jeżeli producent Twojego magazynu energii do obserwowania parametrów jego pracy udostępnia specjalną aplikację – warto z takowej skorzystać;
- Serwisowanie tylko przez doświadczonych i sprawdzonych serwisantów. Gdy tylko twój magazyn energii napotka jakiekolwiek problemy uniemożliwiające normalne jego funkcjonowanie, od razu poproś o pomoc specjalistów. Nic w tym zakresie nie próbuj więc naprawiać samodzielnie ani zlecać tego zadania osobom bez odpowiednich kwalifikacji. Zwróć przy tym uwagę, czy Twoja instalacja wciąż objęta jest gwarancją i jeżeli tak, to jakie są jej warunki.