Jak przestawić okna na zimę? Praktyczny poradnik
Spadająca temperatura za oknem mobilizuje do szukania sposobów, aby zapewnić komfort termiczny w domu. Czy chcemy, czy nie, pory roku narzucają rytm, do którego musimy się dostosować. Jeśli chcemy czuć się dobrze i przyjemnie w mieszkaniu, warto zadbać m.in. o szczelność okien. Sprawdź, jak przestawić okna na zimę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tryb zimowy okien – zadbaj o ich szczelność
Aby zadbać o komfort cieplny w domu, należy wyregulować stolarkę otworową – w tym okienną. Należy zrobić to starannie, aby do środka nie dostało się mroźne powietrze, natomiast ciepło z mieszkania nie uciekało na zewnątrz. Właśnie w tym miejscu przydatny okazuje się tryb zimowy w oknach – ustawienie rolek (w postaci bolców), które zwiększa docisk uszczelki. Dzięki takiemu ustawieniu można ograniczyć konieczność dogrzewania pomieszczenia, co wpłynie z kolei korzystnie zarówno na stan portfela, jak i środowisko.
Regulacja okien okazuje się niezbędna również w innych przypadkach. Czasami ciężko jest okno otworzyć lub domknąć. Codziennie je użytkując, można „wyrobić” skrzydło okna i minimalnie zmienić jego położenie (np. sprawić, że lekko opadnie). Właśnie dlatego konieczne może być jego prawidłowe ustawienie.
Większa szczelność okna pomoże zatrzymać ciepło w domu. Wiąże się też niestety ze zmniejszonym przepływem powietrza, co może negatywnie wpływać na cały budynek. Pojawić się może m.in. pleśń, grzyb lub wilgoć. Brak przepływu powietrza może też niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu i skutkować dusznościami, infekcjami, zaburzeniami koncentracji, złym samopoczuciem, a nawet chorobami układu oddechowego.
W tym przypadku należy zatroszczyć się o odpowiednią cyrkulację powietrza, np. okucie z możliwością mikrowentylacji i dobrą technikę wietrzenia. Uruchomić też należy tryb zimowy okna.
Jak ustawić tryb zimowy w oknach?
Ustawienie okna na zimę nie jest najtrudniejszym zadaniem. Właśnie dlatego można zająć się tym samodzielnie. Najpierw należy dokładnie zapoznać się z instrukcjami regulacji okien PVC i AU. Jeśli już uda się poznać specyfikę okna, przydadzą się podstawowe narzędzia – imbusy i klucze.
W jaki sposób przestawić okna na tryb zimowy? Po otwarciu skrzydła i zdjęciu osłony dolnego zawiasu należy włożyć klucz do środka i przekręcić w prawo, jeśli chcesz podnieść element. Jeśli zależy ci na jego opuszczeniu, należy przekręcić klucz w lewo. Klucz powinno się wykorzystać również do ustawienia zawiasu w drugiej pozycji – trzeba przesunąć skrzydłem w lewo lub w prawo. Ostatnia opcja to wyregulowanie zawiasu w górnej części okna. W tym celu od strony klamki można podnieść lub opuścić skrzydło.
Warto pamiętać o kontrolowaniu siły docisku skrzydła do ramy okiennej. Na skrzydle otwartego okna są rolki mimośrodowe. Przekręcając klucz w lewo lub w prawo, trzeba uważać, aby rolki znajdowały się w tej samej pozycji. Tak samo wyregulować trzeba rolkę z przeciwnej strony skrzydła.
Okucia okienne fabrycznie ustawione są w pozycji neutralnej – skrzydło przylega do ramy, a znacznik pokazuje godzinę 6:00. Można dowolnie zmienić położenie zaczepu na 9:00 (letnią) lub 03:00 (zimową). Jeśli sam nie potrafisz tego zrobić, warto poprosić o pomoc specjalistę.
O czym jeszcze trzeba pamiętać, przestawiając okna na zimę?
Ustawienie okna na tryb zimowy i dbanie o jego szczelność jest ważne. Równie istotna jest też troska o prawidłową cyrkulację powietrza w mieszkaniu. Zimą trzeba wietrzyć dom tak, aby do minimum ograniczyć straty ciepła. Należy unikać przeciągów, ponieważ mogą wychładzać ściany i podłogi. Każde pomieszczenie powinno być też wietrzone z osobna.
Jak dobrze wywietrzyć dom w chłodne dni? Najpierw wyłączamy ogrzewanie w danym pomieszczeniu. Po ok. 10 minutach należy szeroko otworzyć okna na ok. 5-7 minut. W ten sposób powietrze szybko się wymieni, a mieszkanie nie zdąży się wychłodzić.
Tryb zimowy w oknie to tani i skuteczny sposób na przetrwanie zimy. Aby okna służyły jak najdłużej, należy je systematycznie regulować. W celu utrzymania prawidłowej temperatury w pomieszczeniu nie można stawiać jednak wyłącznie na tryb zimowy w oknie. Okazuje się on nie zawsze wystarczający. Najlepiej postawić na okna o jak najlepszej termoizolacyjności, np. energooszczędne, które produkowane są z myślą o zachowaniu komfortu cieplnego domu. Dzięki nim zostaną zminimalizowane straty ciepła, a wraz z nimi zużycie energii.