Jak przygotować się do remontu? Zasady planowania poszczególnych etapów

Wykonawca zajmuje się remontem domu
Jak zaplanować kompleksowy remont mieszkania?, fot. gpmax
ikona podziel się
Opublikowano: 24.04.2024 r., 15:02 | Autor: Ewa Majkusiak
Wykonanie kompleksowego remontu mieszkania to wyzwanie logistyczne oraz techniczne Starannie przygotowany plan i trzymanie się odpowiedniej kolejności pozwala zmniejszyć stres i potencjalne opóźnienia. Zapoznaj się z naszymi radami i dowiedz się, jak wykonać remont szybko, sprawnie i bez kłopotów!

Dlaczego warto przygotować się do remontu mieszkania?

Generalny remont mieszkania lub domu to bardzo duże przedsięwzięcie, które wymaga starannego planowania oraz dużych nakładów – zarówno czasowych, jak i finansowych. Chcąc uniknąć opóźnień, straconych pieniędzy czy stresu, warto starannie się przygotować.

Harmonogram prac remontowych pozwala przede wszystkim ułożyć wszystkie poszczególne etapy remontu, takie jak usuwanie starych elementów, wykonywanie gładzi, mebli czy układanie płytek. Ten powinien być dłuższy i bardziej rozbudowany.

Chcąc umiejętnie zaplanować remont, należy wziąć pod uwagę również porę roku – pogodę, okres urlopowy czy możliwości dostawców i wykonawców. Zadbanie o te informacje z odpowiednim wyprzedzeniem pozwoli uniknąć frustracji oraz opóźnień.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile trwa remont łazienki, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

W jakiej kolejności remontować poszczególne pomieszczenia przy generalnym remoncie?

Remont całego mieszkania lub domu wymaga zaplanowania odpowiedniej kolejności, zwłaszcza jeśli domownicy stale w nim mieszkają lub chcą się jak najszybciej przeprowadzić. Z tego względu zaleca się rozpoczęcie remontu od łazienki. To pomieszczenie najbardziej niezbędne do swobodnego funkcjonowania mieszkańców. Następnie można wyremontować kuchnię, a dopiero po jej skończeniu warto przelać wszystkie siły w remont poszczególnych pomieszczeń, takich jak salon czy sypialnie. Ostatnim punktem remontu powinien być przedpokój. Tak skonstruowany harmonogram ułatwia codzienne funkcjonowanie, ale również późniejsze porządki.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje remont starego domu, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Specjalista wykonuje prace remontowe w mieszkaniu
Zasady planowania generalnego remontu domu, fot. Robert Przybysz

Kolejność prac remontowych

Prawidłowa kolejność prac remontowych pozwala osiągnąć upragniony efekt w możliwie najkrótszym czasie, bez obaw o opóźnienia, uszkodzenia czy stratę pieniędzy. Z tego względu pierwszym krokiem powinno być zaplanowanie remontu – wybór stylu, przygotowanie kosztorysu, budżetu i harmonogramu.

Drugim krokiem jest usunięcie starych rzeczy – wyburzanie, skuwanie płytek, zrywanie boazerii czy podłóg. To brudzący, hałaśliwy etap, dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość czasu (nie robić go w okolicy świąt czy w niedzielę). Jeśli jest taka potrzeba – krokiem trzecim może być stawianie nowych ścianek działowych, zmiana umiejscowienia drzwi i tego rodzaju „brudne” prace.

Czwartym krokiem generalnego remontu jest montaż nowych drzwi zewnętrznych i okien. Po tym etapie dom lub mieszkanie na nową są w stanie zamkniętym, dlatego można wdrażać kolejne pracy. Piątym krokiem może być wykonywanie nowych instalacji. W zależności od stanu wyjściowego domu, konieczne może być położenie na nowy instalacji kanalizacyjnej, elektryczne, gazowej lub wodnej. Przenoszenie gniazdek, zmiana miejsca, w którym wykonana będzie umywalka, wanna lub podłączona pralna – przy remoncie generalnym wiele takich modyfikacji jest możliwych.

Jeśli jest to konieczne, szóstym i siódmym etapem powinno być wykonanie nowej wylewki samopoziomującej, a po jej stężeniu – także gładzi i sufitów. Tak kompleksowe prace gwarantują schludny i estetyczny efekt.

Następnie należy przejść do układania lub odnawiania podłóg. Zarówno drewnianych, laminowanych, jak i płytek. Dziewiątym krokiem jest ostateczne wykończenie ścian – malowanie, tapetowanie, układanie nowej boazerii.

Jednym z ostatnich etapów jest montaż drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami. Jest to krok na tak późnym etapie remontu głównie ze względu na duże ryzyko uszkodzenia podczas wykonywania wcześniejszych prac.

Na koniec pozostaje wykonanie zabudowy meblowej i montaż drobnych elementów, takich jak lampy, gniazda i włączniki.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje drobny remont mieszkania w bloku, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła:

  • https://www.meblobranie.pl/porady/kolejnosc-prac-remontowych-jak-stworzyc-harmonogram/
  • https://blog.balticwood.pl/kolejnosc-prac-remontowych-od-czego-zaczac-planowanie-remontu/
  • https://qinvestment.pl/remont-mieszkania-co-po-kolei/
  • https://remontoweuslugi.pl/jak-przygotowac-sie-do-generalnego-remontu
  • https://developres.pl/porady/jak-sprawnie-przeprowadzic-remont-mieszkania,1223.html
  • https://gethome.pl/blog/remont-mieszkania-nie-taki-straszny/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto