Odklejona płytka na tarasie, w kuchni czy łazience? Sprawdź, jak samodzielnie przykleić pojedynczą płytkę
Odklejające się pojedyncze płytki na tarasie, podłodze czy ścianie to, niestety, dość często zjawisko. Co zatem należy zrobić, gdy wystąpi po raz kolejny? Oczywiście zamontować ponownie brakujący fragment lub zastąpić go innym. Aby jednak tym razem pozostał w odpowiednim miejscu na dłużej, warto wykonać tę czynność zgodnie z zaleceniami fachowców. Co to znaczy?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego płytki ulegają odklejeniu?
Odklejona płyta ceramiczna (lub jakakolwiek inna) nie tylko sprawia, że kompozycja, której była częścią, wygląda mało atrakcyjnie. Wystąpienie takiego efektu bywa również niebezpieczne – zwłaszcza w sytuacji, gdy interesujące nas w tym miejscu materiały zostały wykorzystane do ułożenia ich pod nogami, np. na podłodze. Stąpanie po wybrakowanej nawierzchni grozi bowiem upadkiem, a ten z kolei – ewentualnym wystąpieniem mniej lub bardziej groźnej kontuzji.
Jeżeli więc tylko zauważymy, że płytka uległa odklejeniu, warto działać jak najprędzej. Gdy jej stan techniczny i wizualny na to pozwoli, śmiało można użyć jej ponownie. Jeżeli nie – należy zastąpić ją nowym elementem. Nie ma konieczności burzenia całej kompozycji, co byłoby nie tylko znacznie bardziej czasochłonne, ale też kosztowniejsze.
Warto też pamiętać, że istnieją różne przyczyny, które doprowadzają do odklejania się pojedynczych lub większej liczby płytek. Jakie na przykład? Wśród najczęściej występujących można wymienić przede wszystkim:
- nieprawidłowy montaż;
- szkodliwy wpływ poszczególnych czynników atmosferycznych;
- słabą jakość materiału;
- zużycie się płytek wraz z biegiem czasu.
Dobrze zatem powierzyć ich układanie sprawdzonym fachowcom, a gdy już do tego dojdzie – odpowiednio pielęgnować je. To sprawi, że dłużej pozostaną w dobrej kondycji.
Jak poprawnie przykleić płytkę krok po kroku?
Gdy już płytka odklei się od ściany, tarasu czy podłogi, czas przejść do działania. Na początek warto zaopatrzyć się w ostre narzędzie typu nożyk. Jest on bowiem potrzebny w celu usunięcia fugi otaczającej element, który odpadł od reszty konstrukcji. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że uszkodzeniu ulegną z czasem także inne płytki do łazienki lub innego pomieszczenia.
Ważne jest również pozbycie się reszty zaprawy klejowej. Dlaczego? Jej pozostawienie poskutkowałoby najpewniej powstaniem problemów przy podjęciu próby zamontowania płytki ponownie. A jeżeli nawet udałoby się to zrobić, najprawdopodobniej nie przylegałaby ona odpowiednio mocno względem danego podłoża. A skoro o nim mowa – należy je starannie odpylić i zagruntować.
Mając za sobą powyższe kroki, czas przejść do następnego, ale najlepiej dopiero kolejnego dnia. Zaprawa gruntowa potrzebuje czasu, aby ulec wyschnięciu, więc warto dać jej na to kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt godzin. Odpowiednią powierzchnię należy potraktować zaprawą klejową, podobnie jak spodnią warstwę samej płytki. Następnie wystarczy umieścić ją w przeznaczonym dla niej miejscu. Na samym końcu – ponownie po upływie jednego dnia – czas przejść do fugowania. Szczeliny warto wypełnić powoli, ale za to dokładnie. Aby je wyrównać, należy użyć np. zmoczonej gąbki. Na samym końcu wystarczy dokładnie umyć płytkę.
Jakie płytki ułożyć na zewnątrz, aby nie uległy odklejeniu?
Przy klejeniu płytek ważne jest to, gdzie ma przebiegać ta czynność. Wyżej przez nas opisana dotyczy pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Na zewnątrz warto zastosować nieco inne materiały, a zwłaszcza zaprawę klejową. Lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po taką, która charakteryzuje się wyższą klasą przyczepności, np. C2. Wówczas powstanie większe prawdopodobieństwo, że materiał nie ulegnie ponownemu odklejeniu zbyt prędko.
Duże znaczenie ma również sama jakość płytek. Jeżeli mają być one układane na zewnątrz, np. na tarasie, dobrze jest zainwestować w modele odporne na mróz i inne szkodliwe dla nich czynniki atmosferyczne. Powinny zainteresować nas przede wszystkim artykuły typu gresowego, które dodatkowo praktycznie niczym nie nasiąkają. Na ich stan nie wpłynie negatywnie zatem np. topniejący śnieg czy obfite opady deszczu.
Stosując się do naszych rad, wyjdzie na to, że samodzielne doklejanie płytki nie musi być trudne i czasochłonne. W zamian może poskutkować nie tylko ponownym uzyskaniem atrakcyjnej wizualnie kompozycji w domu lub na zewnątrz, ale też brakiem konieczności wynajmowania fachowców. Warto przy tym wspomnieć, że w Internecie bez problemu można znaleźć także poradniki dotyczące klejenia płytek w formie plików wideo, z których także polecamy skorzystać.
Jak wybrać płytki na schody i ile kosztuje ich ułożenie? Kliknij i sprawdź!
Źródła:
- https://www.castorama.pl/jak-wymienic-peknieta-plytke-na-nowa-ins-97645.html
- https://muratordom.pl/ogrod/tarasy/dlaczego-plytki-na-tarasie-odpadaja-jak-przyklejac-plytki-aa-HTnf-EpxY-zfVU.html
- https://e-plytki.eu/wymiana-peknietej-plytki-krok-po-kroku