Błąd w tym aspekcie planowania domu będzie się mścił do kolejnego dużego remontu

Przeprowadzasz kompleksowy remont mieszkania? A może budujesz dom i właśnie zastanawiasz się, ile gniazdek rozmieścić w poszczególnych pomieszczeniach oraz gdzie wygospodarować miejsce na kontakty? Warto dokładnie przeanalizować tę kwestię, ponieważ odpowiednie rozplanowanie gniazdek pozytywnie wpłynie na komfort życia codziennego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile gniazdek powinno znaleźć się w naszym mieszkaniu?
Zgodnie z przepisami prawidłowo zaprojektowana instalacja elektryczna powinna uwzględniać przynajmniej jedno gniazdko na każde 5 m² ściany. Jest to niezbędne minimum, które w wielu przypadkach okazuje się niewystarczające, chociaż część mieszkańców bloków i domów doskonale radzi sobie z ograniczoną ilością kontaktów. Najważniejsze jest odpowiednie dostosowanie liczby gniazdek do indywidualnych potrzeb.
Zastanówmy się, ile sprzętów elektrycznych używamy na co dzień – najlepiej przygotować sobie spis urządzeń, które wymagają stałego podłączenia do źródła energii elektrycznej. Wśród pozycji obowiązkowych nie może zabraknąć:
- lodówki,
- zmywarki,
- okapu,
- piekarnika,
- telewizora.
Niektórzy uzupełnią listę także o płytę indukcyjną, mikrofalówkę czy czajnik elektryczny. Następnie warto przygotować drugie zestawienie ze sprzętami, których używamy okazyjnie – zastanówmy się, ile gniazdek będziemy potrzebować, aby móc komfortowo korzystać z najważniejszych urządzeń. Do otrzymanej wartości trzeba doliczyć jeszcze 2–3 kontakty rezerwowe, które w pewnym momencie mogą okazać się bardzo przydatne. Nie tylko liczba gniazdek elektrycznych ma znaczenie – równie ważne jest ich odpowiednie rozmieszczenie.
Gniazdka w kuchni, łazience i w pokojach – w jakim miejscu je zamontować?
Miejsca na gniazdka elektryczne wybierzmy dopiero w momencie, gdy będziemy już znać dokładny rozkład mebli – dzięki temu możemy przygotować precyzyjny i funkcjonalny projekt instalacji elektrycznej. Pamiętajmy o tym, że nasza lodówka będzie potrzebować gniazdka znajdującego się około 30 cm nad podłogą, z kolei kontakt do okapu musi być ulokowany wysoko. Jeśli planujemy zabudowę, wygospodarujmy w szafkach miejsce na gniazdka, do których podłączymy sprzęty elektryczne, takie jak zmywarka czy piekarnik. Tuż nad blatem przygotujmy przestrzeń na kilka gniazdek elektrycznych dla pozostałych sprzętów AGD. Wygodną opcją będzie montaż kontaktów w blacie kuchennym.
Gniazdka w łazience muszą znajdować się przynajmniej 1,5 m nad podłogą, aby nie uległy zalaniu. Nie powinniśmy montować kontaktów blisko wanny lub prysznica. Warto za to zainstalować źródła prądu w okolicach lustra znajdującego się nad umywalką oraz blisko pralki. W łazience najlepiej sprawdzą się gniazdka z podniesioną klasą szczelności IP44.
W salonie z przestrzenią telewizyjną powinno znaleźć się miejsce na przynajmniej 5 gniazdek, gdzie podłączymy dekoder, głośniki, telewizor czy ozdobną lampę stojącą. Jeśli chodzi o kontakty w sypialni i innych pokojach, to mamy pełną dowolność. Pamiętajmy tylko o tym, że warto pomyśleć o gniazdkach w okolicy łóżka – w razie potrzeby możemy podłączyć do nich lampkę nocną lub podładować smartfona.

Kwestie bezpieczeństwa, o których warto pamiętać
Zgodnie z określonymi normami liczba gniazdek na jednym obwodzie nie może przekraczać 10 kontaktów. Im mniej gniazdek w obwodzie, tym lepiej, ponieważ w przypadku awarii wystarczy wyłączyć jeden bezpiecznik i w ten sposób minimalizować ewentualne straty. Większa liczba obwodów pozwala także na równomierne rozłożenie obciążenia. Kwestie odpowiedniego rozplanowania instalacji najlepiej przedyskutować z doświadczonym elektrykiem, który chętnie podzieli się swoimi spostrzeżeniami i udzieli kilku praktycznych porad.
Pamiętajmy także o tym, by w trosce o bezpieczeństwo kupować gniazdka wysokiej jakości – i to nie tylko w łazience. Rozsądnym wyborem będą gniazda wtyczkowe ze stykiem ochronnym służącym do uziemienia lub zerowania przyłączonych urządzeń elektrycznych. Takie akcesoria wcale nie muszą być drogie, a dla własnego spokoju lepiej postawić na produkty zawierające atesty oraz znak CE. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie gniazdka wybrać do domu.