Tego nie rób podczas czyszczenia elewacji – możesz zniszczyć ściany!

Wraz z wiosennymi porządkami warto pomyśleć także o czyszczeniu i odświeżeniu elewacji domu. Po zimie na ścianach często pojawiają się zabrudzenia, osady, a nawet pleśń. Wystarczy je usunąć, by przywrócić budynkowi estetyczny wygląd i zadbać o stan techniczny przegród zewnętrznych – można to nawet zrobić samemu. Metoda czyszczenia elewacji zależy od rodzaju materiału wykończeniowego – tynku, cegły, drewna czy kamienia. Jak bezpiecznie podejść do samodzielnego czyszczenia elewacji z różnych materiałów? Czego nie używać do czyszczenia ścian, by ich nie zniszczyć?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak umyć elewacje myjką wysokociśnieniową?
Jedną z najpopularniejszych i najszybszych metod czyszczenia elewacji jest mycie za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Strumień wody pod odpowiednio wysokim ciśnieniem bez problemu radzi sobie z usuwaniem brudu (np. kurzu, mchu czy glonów) z większości rodzajów materiałów wykończeniowych. Sposób ten jest szybki, stosunkowo tani i ekologiczny, ponieważ nie zanieczyszcza środowiska chemikaliami, które mogłyby spływać z budynku i wsiąkać w glebę. Mycie samą wodą można przeprowadzić także ręcznie, bez użycia myjki, a za pomocą szczotki lub gąbki, jednak jest to proces bardzo czasochłonny – zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni.
Dla jakich elewacji?
Mycie ciśnieniowe sprawdzi się przy elewacjach z różnego rodzaju tynku (akrylowego, silikonowego, mineralnego) oraz z betonu i cegły (pełnej lub klinkierowej). W przypadku delikatnych materiałów wykończeniowych, takich jak drewno lub starsze tynki, należy zachować ostrożność – zbyt duże ciśnienie może je uszkodzić. Jaka elewacja domu jest najlepsza? Przedstawiamy przegląd materiałów wykończeniowych.
Jak samodzielnie wyczyścić elewacje myjką ciśnieniową?
- Myjkę wysokociśnieniową można kupić w większości sklepów budowalnych i ogrodniczych lub wypożyczyć w wypożyczalniach. Istotne jest, aby urządzenie wyposażone było w regulację ciśnienia, dzięki czemu możliwe będzie dobranie odpowiedniego – zbyt mocne może uszkodzić elewacje, a zbyt słabe nie poradzi sobie z zabrudzeniami.
- Mycie ścian warto rozpocząć od niższego ciśnienia, ok. 80 barów, i testując na małym fragmencie elewacji stopniowo je dostosować.
- Ciśnienie wody nie powinno przekraczać:
- 120 barów w przypadku tynku;
- 100 barów przy drewnie twardym;
- 50 barów przy drewnie wrażliwym;
- 150 barów przy kamieniu;
- 160 barów w przypadku cegły.
- Mycie ciśnieniowe należy przeprowadzać w odległości ok. 30 cm od ściany i pracując od góry do dołu, by uniknąć smug i spływania zanieczyszczeń na wyczyszczone już powierzchnie.
- W przypadku cięższych zabrudzeń warto zwiększyć temperaturę wody.

Jak umyć ściany z użyciem preparatów chemicznych?
W przypadku cięższych zabrudzeń nie zawsze wystarczy sama woda. Przydatne mogą okazać się preparaty rozpuszczające brud, glony lub pleśń. Tę metodę często łączy się z myciem wysokociśnieniowym dla lepszych efektów.
Dla jakich elewacji?
Mycie elewacji za pomocą środków chemicznych powinno być bezpieczne dla większości powierzchni, w tym tynków, drewna, sidingu i kamienia, pod warunkiem dobrania odpowiedniego środka.
- Przy drewnianych elewacjach należy unikać silnych kwasów i wybielaczy chlorowych, które mogą uszkodzić strukturę drewna, powodować jego odbarwianie i rozwarstwianie.
- Agresywne rozpuszczalniki mogą zniszczyć spoiwo tynku.
- Kwasy mogą trwale uszkodzić strukturę kamiennej elewacji.
Jak umyć elewacje preparatami chemicznymi?
- Preparaty czyszczące dostosowane do odpowiednich materiałów można zakupić w marketach budowlanych.
- Chemię rozcieńczoną z wodą należy nałożyć na zabrudzoną powierzchnię (np. za pomocą spryskiwacza) i odczekać – zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie należy spłukać preparat, ręcznie lub za pomocą myjki wysokociśnieniowej.
- W przypadku trudniejszych zabrudzeń proces ten może okazać się konieczny do powtórzenia – nawet wielokrotnego.

Czy piaskowanie elewacji można wykonać samodzielnie?
Piaskowanie elewacji to metoda dużo bardziej inwazyjna niż sposoby wymienione powyżej. Polega na oczyszczaniu powierzchni ścian zewnętrznych za pomocą strumienia odpowiednio dobranego kruszywa (może to być np. mączka dolomitowa, piasek kwarcowy, tłuczone szkło, drobinki metali, pokruszone łupiny orzechów kokosowych) pod wysokim ciśnieniem. Drobiny uderzają o materiał wykończeniowy i odrywają cząsteczki brudu. Dzięki piaskowaniu elewacji można usunąć zaschnięte zabrudzenia, farbę, a nawet graffiti.
Piaskowanie ścian można wykonać także z użyciem wody. Hydropiaskowanie stosuje się przy czyszczeniu ścian z substancji bardzo trudnych do zmycia, np. smolistych pozostałościach po pożarach.
Dla jakich elewacji?
Piaskowanie sprawdza się w przypadku elewacji z cegły lub betonu. W przypadku innych rodzajów cegieł np. klinkierowych, glazurowanych, szlifowanych i ręcznie wyrabianych zaleca się stosowanie piaskowania niskociśnieniowego lub z dodatkiem wody. Natomiast elewacje z piaskowca, tynku lub drewna mogą zostać uszkodzone podczas zastosowania tak inwazyjnej metody.
Czy piaskowanie elewacji można wykonać samodzielnie?
Piaskowanie elewacji jest metodą inwazyjną oraz mogącą łatwo prowadzić do uszkodzeń, jeśli zostanie użyty nieodpowiedni kruszec bądź zbyt wysokie ciśnienie. Zaleca się skorzystanie z usług profesjonalistów. Do wykonania piaskowania potrzebna jest piaskarka, odpowiedni materiał ścierny oraz środki ochronne.
Tutaj dostępny jest cennik mycia elewacji w różnych miastach Polski.
Po oczyszczeniu elewacji – niezależnie jaką metodą – warto przeprowadzić także odpowiednio dobraną impregnację materiału wykończeniowego, by zapewnić mu trwałość.
