Proste sposoby na problem śliskiego podjazdu. Przeczytaj teraz, nie przy składaniu złamanej nogi

Jeśli jesteś właścicielem stromego podjazdu do garażu, to doskonale wiesz, jak problematyczny staje się on zimą. Śliska nawierzchnia znacznie utrudnia wjazd i wyjazd, przez co jesteś zmuszony do codziennego odśnieżania oraz odladzania drogi? Poznaj metody, które umożliwiają szybkie i skuteczne usuwanie lodu z podjazdu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tradycyjne metody – czym posypać oblodzony podjazd?
Zimą, wczesną wiosną i późną jesienią Polacy zmagają się z oblodzeniem dróg i podjazdów. Odpowiednie opony i umiejętności kierowcy nie wystarczą, by wjechać do przydomowego garażu, jeśli samochód musi pokonać śliską drogę pod górę. Czy można zawczasu przygotować się do mrozów? Okazuje się, że tak – każdy właściciel garażu jeszcze przed rozpoczęciem zimy powinien zadbać, aby na podjeździe nie zalegały kamienie i liście. Po pierwszych opadach należy jak najszybciej odśnieżyć podjazd – dzięki temu zminimalizujemy trudności towarzyszące jeździe po oblodzonej nawierzchni.
Kiedy na podjeździe pojawi się lód, możemy wybrać jedną z klasycznych i sprawdzonych metod poprawiających przyczepność opon. Warto pamiętać, że pomimo wysokiej skuteczności, nie są to rozwiązania idealne. Kierowcy najczęściej sięgają po:
- Sól,
- Żwir,
- Piasek,
- Popiół,
- Chlorek wapnia lub chlorek magnezu.
Sól doskonale spełnia swoje zadanie, jednak zawarte w niej związki przedostają się do gleby, powodują usychanie roślin, a przy okazji niszczą karoserię samochodu. Piasek, żwir i popiół wydają się bardziej ekologicznym rozwiązaniem – co prawda nie rozpuszczą lodu, ale znacznie poprawią przyczepność. Wadą tego rozwiązania jest konieczność sprzątania podjazdu po roztopach. Dużą popularnością cieszą się substancje zawierające chlorek wapnia lub magnezu – drobne ziarenka roztapiają lód, nie brudzą posypywanych powierzchni i są bezpieczne dla środowiska.
Gumowe maty – proste i skuteczne
Pomysłowi kierowcy są przygotowani nawet na najtęższe mrozy. Czy wiesz, że możesz zwiększyć przyczepność śliskiego podjazdu dzięki zwyczajnym gumowym matom? Ważne, aby okładzina była duża i dość ciężka – tylko taka nie wyślizgnie się spod opon. Długie gumowe maty to jeden z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na pokonanie oblodzonego podjazdu.
Coraz większą popularnością cieszą się maty grzewcze, jednak o tym rozwiązaniu należy pomyśleć na etapie budowy lub remontu podjazdu. Nowoczesne urządzenie jest montowane pod warstwą kostki brukowej, płyt lub wylewki. Instalacja grzewcza będzie dopasowana do osi pojazdu albo śladów kół samochodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz podjazd będzie zawsze suchy i czysty, a codzienne odśnieżanie i posypywanie nawierzchni w końcu przestanie zaprzątać nam głowę.

Jak powinien zachować się kierowca na oblodzonym podjeździe?
Nie zawsze mamy czas i możliwość, by pozbyć się lodu na podjeździe. Koszmar kierowcy zaczyna się w momencie, gdy w nocy nastąpiły silne opady śniegu, a nad ranem temperatura gwałtownie spadła. Kiedy się budzimy, jest już za późno na działania prewencyjne, ponieważ cały podjazd zdążył pokryć się grubą warstwą lodu. Sytuacja nie napawa optymizmem, a nasz nastrój jest jeszcze gorszy, gdy śpieszymy się do pracy.
Co zrobić, jeśli na naszym podjeździe pojawiła się szklanka, ale nie mamy czasu, by usuwać lód? Zjazd ze śliskiej górki może zakończyć się nieprzyjemnie, szczególnie jeśli tuż za podjazdem czeka brama lub ruchliwa ulica. Podczas jazdy po lodzie hamulce nie spełniają swojego zadania i najlepiej wcale ich nie używać. Spad należy pokonywać bardzo powoli, na niskim biegu. Ważne, by zachować spokój – jeśli utrzymamy odpowiednie tempo, to zjazd będzie bezpieczny, a samochód nie ucierpi.
Wjeżdżanie na śliskie wzniesienie będzie wymagało od kierowcy cierpliwości, wyczucia oraz opanowania. Oblodzony podjazd najlepiej pokonać na wyższym biegu i zrobić to jak najszybciej – należy zachować stałą prędkość i pod żadnym pozorem się nie zatrzymywać. Niestety, czasem odcinek jest zbyt krótki, by się rozpędzić, co często uniemożliwia pokonanie podjazdu – w takim przypadku konieczne będzie błyskawiczne usunięcie lodu z nawierzchni.