Jak sprawdzić, czy moje drzwi antywłamaniowe zatrzymają złodzieja?
Czas wakacyjnych wyjazdów to doskonała okazja dla przebiegłych złodziei, którzy tylko czekają, aby splądrować nasze mieszkania. Myślisz, że Twoje drzwi antywłamaniowe zatrzymają rabusia? Doświadczeni włamywacze potrafią pokonać słabe zabezpieczenia w kilka minut. Zobacz, jak ochronić swój dobytek w trakcie urlopu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym charakteryzują się dobre drzwi antywłamaniowe?
Nawet najlepsze drzwi antywłamaniowe nie powstrzymają złodzieja przed wejściem do naszego domu. Na szczęście solidna ościeżnica i skrzydło mogą zdecydowanie spowolnić włamywacza, zwiększając ryzyko udaremnienia kradzieży albo przyłapania rabusia na gorącym uczynku. Czy wiesz, jakie drzwi uniemożliwią złodziejowi dokonanie kolejnego skoku? Dobre ościeżnice i skrzydła powinny stawiać opór przynajmniej przez 20 minut – nie każde drzwi antywłamaniowe są tak wytrzymałe. Podczas wybierania tych najlepszych, powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na:
- Konstrukcję – drzwi antywłamaniowe są ciężkie i mają trzy lub cztery wzmacniane zawiasy oraz wmontowany system antywyważeniowy.
- Atesty – najlepiej wybierać drzwi z certyfikatem wydawanym przez instytut Mechaniki Precyzyjnej lub Instytut Techniki Budowlanej.
- Klasę – Im wyższa klasa, tym większa odporność na włamanie. Mieszkańcom bloków wystarczą skrzydła klasy 3. Osoby żyjące w domach jednorodzinnych powinny zdecydować się na drzwi klasy 4.
- Antywłamaniowy zamek – Włamywacze będą mieć większe problemy z otworzeniem zamków klasy C.
To tylko część elementów drzwi antywłamaniowych, które spowolnią rabusia i być może udaremnią jego zamiary. Warto zadbać o to, aby w naszym domu znalazły się porządne ościeżnice i skrzydła, które zniechęcą włamywaczy.
Co jeszcze utrudni złodziejowi wejście do mieszkania?
Pierwszym krokiem, który spowolni włamywacza, będzie prawidłowy montaż ościeżnicy. Nie można polegać na słabych korkach rozporowych wykorzystywanych w starszych budynkach. Prawidłową ochronę zapewnią mocne kotwy, które należy wpuścić w głąb muru – to uniemożliwi wybicie futryny i szybkie wtargnięcie do mieszkania. Czy wiesz, dlaczego klasa zamka jest tak ważna, skoro doświadczony złodziej potrafi rozpracować każdy mechanizm? Zamki klasy C sprawią, że rabuś będzie potrzebował dwa razy więcej czasu, aby otworzyć drzwi. Jeśli mu się nie uda, to będzie chciał przewiercić mechanizm, dlatego warto wybierać drzwi ze stalowymi osłonkami. Dodatkowym zabezpieczeniem będą rygle – powinniśmy mieć ich jak najwięcej. Skrzydła wysokiej klasy są wyposażone w kilkanaście rygli, które wysuwają się w bok, w górę i w dół.
Jeżeli złodziej nie zdoła rozpracować naszego zamka, prawdopodobnie będzie szukał słabego punktu w zawiasach. Oczywistym krokiem wydaje się wyjęcie skrzydła z futryny poprzez podważenie. Jeśli nie będzie to możliwe, włamywacz podejmie próbę przecięcia zawiasów. Dobre drzwi są wyposażone w specjalne bolce oraz metalowy próg, co sprawia, że wyjęcie skrzydła staje się bardzo trudne.
Solidna ościeżnica i skrzydło – czy dzięki nim nasz dobytek będzie bezpieczny?
Jeśli mieszkamy w bloku, to powyższe zabezpieczenia wystarczą, by zniechęcić złodzieja. Rabuś próbujący się dostać do naszego lokalu narobi tyle hałasu, że prawdopodobnie szybko ucieknie, by nie zostać zauważonym przez zaniepokojonych sąsiadów. Zaciekli włamywacze nie poddadzą się tak łatwo – szczególnie gdy mieszkasz w domu jednorodzinnym, gdzie ryzyko kradzieży jest zdecydowanie wyższe, a w pobliżu nie ma mieszkańców, którzy mogliby wezwać policję.
Ostateczną, a zarazem najbardziej hałaśliwą próbą wtargnięcia do mieszkania jest przecięcie drzwi. W bloku wielorodzinnym włamywacz zostałby natychmiast zauważony. Wykorzystywanie ciężkich narzędzi generuje głośne dźwięki, a skrzydło zostaje zniszczone, co jednoznacznie wskazuje na włamanie i uniemożliwia swobodne plądrowanie mieszkania. Co mogą zrobić mieszkańcy domów jednorodzinnych, aby uniknąć rozcięcia drzwi?
Najlepiej zainwestować w skrzydło antywłamaniowe zawierające metalowe elementy zespolone w kratownicę. Idealnym rozwiązaniem będzie gęsta siatka składająca się ze stalowych, obracających się prętów. Dzięki nim przecięcie drzwi będzie bardzo trudne, a sfrustrowany złodziej być może stwierdzi, że jego wysiłki nie przynoszą spodziewanych efektów. Niestety, nawet najlepsze drzwi antywłamaniowe mogą nie powstrzymać zdeterminowanego złodzieja, dlatego zadbajmy o dodatkowe zabezpieczenia oraz poinformujmy zaufanych sąsiadów, aby zwracali uwagę, czy w trakcie naszej nieobecności w okolicach domu nie kręci się nikt podejrzany.