Nie zapomnij zrobić tego z oknami na wiosnę. Zapominalskich czeka przykra niespodzianka

Wiosna to czas, na który czeka wiele osób. Przyroda budzi się do życia, dni stają się cieplejsze, a okna są coraz częściej otwierane, by wpuścić do domu świeże powietrze. Podczas wiosennych porządków warto zadbać także o odpowiednią regulację okien. Nowoczesne okna, zarówno plastikowe, aluminiowe, dachowe i balkonowe wyposażone są w możliwość przestawienia pomiędzy trybem zimowym i letnim. Pominięcie tego prostego kroku może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Jak wyregulować docisk okna na lato i dlaczego to takie ważne?
Z tego artykułu dowiesz się:
Tryb zimowy i letni – dlaczego regulacja okna lato-zima jest tak ważna?
Znaczna większość nowoczesnych okien – plastikowych, aluminiowych i drewnianych – jest wyposażona w rozwiązanie konstrukcyjne, jakim jest możliwość regulacji docisku. System regulacji okien zima-lato jest prostym mechanizmem, który opiera się na odpowiednim ustawieniu zespołu bolców. Elementy te odpowiadają za regulację siły docisku skrzydła do ościeżnicy.
Regulacja okien ma znaczny wpływ na koszty ogrzewania w sezonie zimowym, odpowiednią cyrkulację powietrza, prawidłowy poziom wilgotności w budynku i komfort cieplny domowników. Jest to proces, który powinien zostać przeprowadzony przed każdym ciepłym i chłodnym sezonem w roku.
Wiosną, gdy temperatura na zewnątrz rośnie, a wilgotność powietrza bywa wysoka, pozostawienie okien w trybie zimowym może prowadzić do problemów związanych z brakiem odpowiedniej wentylacji. To sprzyja powstawaniu wilgoci, a w efekcie nawet pleśni na ścianach lub ramach okiennych. Plamy pleśni na ścianach mogą być zagrożeniem dla zdrowia i trwałości budynków, a ich usuwanie bywa problematyczne.
Czym różni się tryb letni i zimowy w oknach? W trybie zimowym skrzydło mocniej dociska do ramy okiennej. Taka regulacja zapobiega utracie ciepła i może obniżyć rachunki za ogrzewanie. Z kolei w trybie letnim docisk skrzydła do ramy jest lżejszy, dzięki czemu poprawia się cyrkulacja powietrza, co zapobiega gromadzeniu się nadmiernej wilgoci w budynku.

Jak prawidłowo wyregulować okno?
Ustawienie okna na odpowiedni tryb nie jest skomplikowane i nie wymaga wizyty fachowca. Można zrobić to samodzielnie w kilku prostych krokach.
Po otwarciu okna należy zlokalizować metalowe rolki ryglujące – może być ich od czterech do nawet dwunastu na jednym skrzydle. Ilość takich rolek zależy przede wszystkim od wielkości okna, ale nie wpływa na skomplikowanie procesu regulacji trybu. Jakie narzędzie będą potrzebne do zmienienia trybu w oknach? W nowoczesnych oknach często jest to możliwe bez użycia żadnych narzędzi, ale warto przygotować kombinerki lub klucz imbusowy.
Na rolkach ryglujących zazwyczaj znajduje się oznaczenie, które wskazuje, w jakim trybie aktualnie znajduje się okno. Oznaczenie skierowane w stronę wnętrza oznacza, że ustawiony jest tryb zimowy. Znak znajdujący się bliżej zewnętrznej strony okna oznacza tryb letni.
Po przekręceniu wszystkich rolek w odpowiednią stronę (w stronę wnętrza budynku, jeśli ustawiamy tryb zimowy lub ku zewnętrznej stronie, gdy przygotowujemy okna na lato) należy upewnić się, że okno bez problemu zamyka się i otwiera. Zbyt duży opór może oznaczać konieczność poluzowania rolek.
Podsumowując, regulacja okien zima-lato, przebiega w następujący sposób:
- Otwórz okno.
- Zlokalizuj rolki ryglujące.
- Odczytaj oznaczenie na rolkach. Znacznik skierowany w stronę wnętrza oznacza tryb zimowy, skierowany na zewnątrz – tryb letni.
- Przekręć wszystkie rolki w odpowiednią stronę.
- Upewnij się, że okno działa płynnie.

Jakie są negatywne skutki braku regulacji okna zima-lato?
Pozostawienie okien w trybie zimowym wiosną i latem to prosta droga do problemów.
- Brak odpowiedniej regulacji okien prowadzi do wzrostu wilgotności w budynku. W takich warunkach powstaje pleśń, która pogarsza jakość powietrza w domu i ma negatywny wpływ na domowników. Mogą oni odczuwać zmęczenie i pogorszone samopoczucie oraz nieprzyjemny zapach stęchlizny.
- Nieodpowiednia cyrkulacja powietrza może skutkować problemami z wentylacją, wstecznym ciągiem kominowym, syndromem chorego budynku.
- Zbyt mocny docisk przez cały rok przyspiesza proces zużycia uszczelek. Zużyte uszczelki zimą przyczyniają się do strat ciepła i wzrostu kosztów ogrzewania.

Regulacja docisku drzwi balkonowych i okien dachowych – na co zwrócić uwagę?
Drzwi balkonowe i okna dachowe również wymagają przestawienia na odpowiedni tryb. Regulacja drzwi balkonowych przebiega w podobny sposób jak w przypadku okien – wystarczy dostosować rolki w okuciach. Ważne jest, by upewnić się, czy drzwi po ustawieniach działają płynnie i nie ocierają o ramę, niszcząc ją.
Regulacja okna dachowego może być nieco trudniejsza ze względu na położenie, ale zasada pozostaje taka sama, jak w przypadku okien standardowych – luźniejszy docisk na lato poprawia wentylację. W przypadku okien połaciowych, w których śruby regulacyjne umieszczone są w bocznych ramionach, możliwe jest samodzielne dostosowanie trybu.
Regulacja okien dachowych uchylno-obrotowych umożliwia także dostosowanie hamowania skrzydła okiennego, siły otwierania w zależności od kąta nachylenia połci dachowej oraz położenia i wyrównania ramy. Każdy model może mieć specyficzne wymagania i mechanizmy – warto zajrzeć do instrukcji obsługi konkretnego okna.