Jak wykonać poprawny fundament pod ogrodzenie? Podpowiadamy!
Gdy planujemy samodzielne wykonanie ogrodzenia, powinniśmy również przemyśleć to, w jaki sposób chcemy zrobić fundament pod płot. Okazuje się, że jest to bardzo ważny element konstrukcyjny, dzięki któremu ogrodzenie będzie zabezpieczone przed zniszczeniem w wyniku osiadania gruntu oraz jego przemarzania. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są możliwości przygotowania ogrodzenia pod fundament, a także, jaka metoda może okazać się dla nas najlepsza.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje fundamentów pod ogrodzenie
Wydawać by się mogło, że nie ma niczego trudnego w przygotowaniu fundamentu pod ogrodzenie. Wcześniej jednak konieczne jest podjęcie decyzje o rodzaju fundamentu, jaki będzie miał w naszym przypadku zastosowanie. Co istotne, wybór fundamentu powinien być dopasowany do typu montowanego ogrodzenia, a także warunków, jakie mają panować w gruncie.
Pod tym względem jesteśmy w stanie wymienić dwa najważniejsze typu fundamentu, jaki wykonuje się pod ogrodzenie:
- Fundament ciągły - jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli decydujemy się na solidne ogrodzenia wykonane na przykład z cegły, kamienia, czy też betonu. Ponadto fundament ciągły sprawdzi się w miejscach, w których poziom przemarzania gruntu znajduje się dość głęboko, ponieważ zaleca się jego wykonanie na głębokości nawet do 140 cm.
- Fundament punktowy - najczęściej ma zastosowanie, gdzie punkt przemarzania gruntu nie znajduje się zbyt głęboko. Kolejnym powodem, dla którego wybiera się fundament punktowy, jest lekkie ogrodzenie na przykład z siatki, kompozytu, czy też metalowych przęseł.
Fundament ciągły pod ogrodzenie - typy
Jeżeli decydujemy się na wykonanie fundamentu ciągłego, to powinniśmy mieć na uwadze, że nadal mamy do wyboru kilka typów takiego rozwiązania. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że fundament ciągły możemy wykonać samodzielnie z wylewki betonu lub też przy pomocy gotowych prefabrykatów.
Warto zobaczyć, jakie są różnice pomiędzy tymi typami fundamentu ciągłego pod ogrodzenie. W przypadku:
- Fundamentu betonowego - tego typu fundament wykonuje się tradycyjną metodą, wykopując rowy na odpowiedniej głębokości, po czym układa się drewniany szalunek, a na końcu dokonuje się wylewki wcześniej przygotowaną zaprawą betonową
- Podmurówki prefabrykowanej - jest to zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy wykopywać rowów pod obrys całego ogrodzenia. Pojęcie podmurówki prefabrykowanej kryje w sobie nic innego, jak fundament z prefabrykatów, który znajduje się na powierzchni gruntu. Jednak doskonale spełnia rolę fundamentu. Rozróżniamy kilka rodzajów podmurówek ze względu na materiał, jaki został wykorzystany. Wymieniamy podmurówki betonowe, kamienne, czy też wykonane z polistyrenu.
Strefy przemarzania gruntu w Polsce
Zanim dowiemy się, jak wykonać fundament betonowy pod ogrodzenie, wcześniej powinniśmy się upewnić, jaka jest głębokość przemarzania gruntu w zamieszkiwanej przez nas strefie. Dlaczego to jest takie ważne, ponieważ najczęściej właśnie na poziomie przemarzania gruntu najczęściej znajdują się cząsteczki wody, które po zamarznięciu zwiększają swoją objętość. Tym samym napierają one na konstrukcje znajdujące się wewnątrz, powodując pęknięcia oraz inne uszkodzenia. Znając głębokość poziomu przemarzania gruntu, możemy uniknąć zniszczenia fundamentów pod ogrodzeniem.
Polska została pod tym względem podzielona na cztery strefy:
- Strefa I - obejmuje zachodnie regiony w Polsce. W tej strefie głębokość przemarzania gruntu znajduje się najniżej, ponieważ wynosi ona 80 cm.
- Strefa II - do tej strefy zalicza się centralną część Polski, Pomorze Środkowe, a także pas wiodący na południe oraz południowy-wschód, obejmujący Przedgórze Karpackie wraz z Lubelszczyzną. Tutaj głębokość przemarzania gruntu jest na poziomie 100 cm.
- Strefa III - tą strefę obejmuje przede wszystkim wschodnią część Polski. Zaliczają się do niej Warmia i Mazury, Podlasie, Kielecczyzna, a także Przedgórze Karpackie. W tej strefie poziom przemarzania gruntu znajduje się na poziomie 120 cm.
- Strefa IV - obejmuje ona północno-wschodni region Polski, czyli Suwalszczyznę. Poziom przemarzania gruntu w najzimniejszym regionie wynosi 140 cm.
Jak wykonać fundament ciągły betonowy pod ogrodzenie?
Już wiemy, że głębokość wykopu pod fundamenty powinna być uzależniona od strefy przemarzania gruntu. Natomiast jeżeli chodzi o szerokość ławy, to powinna ona być taka sama, jak późniejszego ogrodzenia wykonanego z cegły lub betonu. Tutaj należy również uwzględnić szalunek, czyli deskowanie, dzięki czemu uchronimy wylewkę przed osypującym się gruntem. Deskowanie w tym przypadku powinno wystawać przynajmniej 5-10 cm ponad powierzchnię gruntu.
Następnie wykonujemy wylewkę. Tutaj najlepiej sprawdzi się beton klasy C20/25. Mimo wykonywanej wylewki nie możemy pozostawić ją samą sobie. Konieczne jest systematyczne polewanie wodą nawet do trzech razy dziennie przez kolejny tydzień. Wtedy unikniemy pęknięć powstałych w wyniku wiązania i zbyt małej wilgotności. Kolejnym etapem jest ułożenie izolacji na fundamencie, a dopiero później wykonanie właściwego ogrodzenia.
Jak wykonać fundament punktowy pod ogrodzenie?
Wykonanie fundamentu punktowego pod ogrodzenie jest bardzo zbliżone do fundamentu ciągłego. Jednak tutaj nie wykonujemy wylewki po całym obrysie ogrodzenia, a tylko w wykopanych dołkach w rozstawie co ok. 1 m w przypadku siatki lub w rozstawie równej z szerokością układanych paneli ogrodzeniowych.
Oprócz tego, że wykonujemy wylewkę do wcześniej wykopanych dołków, dodatkowo w każdy z nich montujemy słupek ogrodzeniowy. Zamiast wylewki betonowej, możemy zdecydować się na gotowe fundamenty prefabrykowane, które należy jedynie wkopać na odpowiednią głębokość. Wtedy montaż wybranego ogrodzenia odbywa się bezpośrednio nad gruntem. W przypadku braku podmurówki musimy liczyć się z tym, że brak bariery pozwala na łatwiejszą migrację różnych zwierząt.