Jak wykorzystać lampy solarne do stworzenia wyjątkowego nastroju w ogrodzie

Lampki solarne przed wejściem do domu, rodzaje oświetlenia solarnego
Wybór solarnych lamp do ogrodu, jako ekologicznego oświetlenia zewnętrznego, fot. Design Resources
ikona podziel się
Opublikowano: 14.05.2024 r., 11:05 | Autor: Katarzyna Barczyk
Chcesz przesiadywać w swoim ogrodzie lub na tarasie nie tylko za dnia, ale również planujesz stworzyć wspaniały nastrój również po zmierzchu? Na pewno warto zadbać o właściwe oświetlenie przestrzeni przed domem. W tym celu doskonale sprawdzą się lampy solarne. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób je dopasować do swojego ogrodu.

Sposób działania oświetlenia solarnego do ogrodu

Zanim zdecydujemy się na konkretne modele lamp solarnych, wcześniej dobrze jest dowiedzieć się, w jaki sposób działa tego typu oświetlenie ogrodowe, a także, jakie korzyści możemy czerpać, jeżeli je zamontujemy w swoim ogrodzie. Na pewno największą zaletą lamp solarnych jest to, że będą one świeciły bez konieczności podłączenia ich do źródła energii elektrycznej.

W górnej części oprawy każdej lampy znajdują się ogniwa fotowoltaiczne odpowiedzialne za magazynowanie pobranej energii słonecznej. Następnie ta energia jest magazynowana do niewielkich akumulatorów, a w ostateczności, przetwarzana na prąd. Energia elektryczna służy do uruchomienia żarówki.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że w zależności od mocy akumulatora będzie zależeć maksymalny czas świecenia lamp solarnych. Z drugiej jednak strony, lampy solarne są skonstruowane w taki sposób, aby nie traciły one zmagazynowanej energii za dnia. Do kolejnych korzyści wynikających z posiadania lamp solarnych w ogrodzie jest to, że wykonane są one z materiałów odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto ze względu na to, że nie są one uzależnione od tego, aby podłączyć je do prądu, możemy je zamontować praktycznie w każdym miejscu.

Rodzaje lamp solarnych

Lampy solarne możemy podzielić na kilka grup, biorąc pod uwagę różne elementy. Najłatwiejszy podział lamp solarnych oczywiście dotyczy ich kształtu. Najczęściej są one kuliste, ale występują również one w formie kwadratowych opraw, czy też przypominających różnego rodzaju rzeźby ogrodowe. Tutaj także możemy wymienić lampy solarne, które są dostępne w różnych rozmiarach.

Oprócz tego oświetlenie solarne możemy podzielić także pod względem tego, w jaki sposób możemy je zamocować. W takim przypadku wyróżnimy:

 • Lampy solarne, które montujemy na ziemi - są najłatwiejsze, jeżeli chodzi o ich sposób montażu. Wystarczy je ustawić w dowolnym miejscu, lub gdy są wyposażone w specjalny palik, po prostu wbić w ziemię.
 • Lampy solarne mocowane na ścianie - taka lampa solarna przybiera formę kinkietu. Jest to bardzo pomocne rozwiązanie jeżeli chcemy przy jej pomocy na przykład oświetlić taras lub fasadę domu.
 • Lampy solarne stojące - tego typu latarnie doskonale odnajdą się przy alejkach ogrodowych, przy podjeździe, czy też w pobliżu małej architektury ogrodowej
 • Lampy solarne do zawieszenia - chcąc stworzyć klimatyczną przestrzeń, doskonale sprawdzi się oświetlenie solarne, które podwiesza się np. pod zadaszeniem tarasu lub altany ogrodowej. Występują one zarówno w postaci pojedynczej lampy, która świetnie zaprezentuje się na przykład nad stołem, jak i również w postaci girlandy, którą można podwiesić na całej długości zadaszenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy solarnej do ogrodu?

W momencie, gdy zdecydujemy się na zakup lampy solarnej do swojego ogrodu, warto sprawdzić, na jakie kwestie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Okazuje się, że możemy niestety trafić na modele, które nie spełnią naszych oczekiwań. W związku z tym pod żadnym pozorem nie należy sugerować się tylko elegancką oprawą oświetlenia solarnego, ale także zwrócić szczególną uwagę na ich jakość.

Poszukując lamp solarnych, na których się nie zawiedziemy, należy sprawdzić ich żywotność. Najczęściej producenci podają szacunkową ilość godzin, przez jaką będą świeciły poszczególne modele. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest barwa światła. Do wyboru mamy barwy ciepłe oraz zimne, dzięki czemu mamy bardzo duży wpływ na to, jak ostatecznie ma prezentować się ogród po zmierzchu.

Nie bez znaczenia jest także klasa wodoszczelności IP, która pokazuje, czy konkretna lampa solarna będzie dobrze chroniona przed zanieczyszczeniami oraz opadami deszczu. Im wyższa cyfra przy wskaźniku IP, tym lepszej ochrony możemy się spodziewać. IP 69 oznacza zabezpieczenie lamp solarnych zarówno przed wnikaniem pyłu, jak i również przed zalaniem strugą wody pod dużym ciśnieniem.

Oświetlenie solarne w postaci girlandy, zalety posiadania lamp solarnych w ogrodzie
Rodzaje lamp solarnych oraz ich szerokie zastosowanie, fot. Martin

Jak stworzyć wyjątkowy klimat w ogrodzie dzięki lampom solarnym?

Wiedząc już, jakie lampy solarne mamy do wyboru, kolejnym krokiem będzie ich rozmieszczenie w ogrodzie, aby stworzyć wyjątkowy klimat. Pierwszym krokiem jest zastanowienie się nad tym, jakie miejsca chcemy oświetlić. Wtedy też będzie nam o wiele łatwiej wybrać konkretne rodzaje lamp solarnych.

Ciekawą propozycją będzie rozmieszczenie niedużych lamp solarnych na trawniku lub też pod ozdobnymi krzewami. Dzięki oświetleniu solarnemu będziemy mogli również ozdobić nasz taras. W ten sposób zadbamy nie tylko o oświetlenie pod zadaszeniem, jak i również na ścianach domu. Takie punktowe oświetlenie sprawi, że przesiadywanie na tarasie lub w ogrodzie nawet po zmierzchu, będzie czystą przyjemnością.

Źródła:

 • https://www.salonled.pl/pl/blogled/rodzaje-lamp-solarnych-do-ogrodu.html?slug=rodzaje-lamp-solarnych-do-ogrodu&module=smartblog
 • https://lunaoptica.pl/lampy-blog/lampy-ogrodowe/lampa-solarna-jak-dziala-i-jak-dlugo-swieci
 • https://www.magiaswiatel.pl/blog/solarne-lampy-do-ogrodu-9-rzeczy-ktore-musisz-o-nich-wiedziec
 • https://solarled.pl/pl/n/Czym-sa-klasy-szczelnosci-IP-i-jakie-jest-ich-znaczenie-w-przypadku-lamp-solarnych-LED/43
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto