Jak wykorzystać stare cegły w ogrodzie? Te pomysły zaskakują prostotą i designem
Recykling materiałów budowlanych to żadna nowość, ale w dobie rosnących cen zyskuje on nowe znaczenie. Cegły rozbiórkowe doskonale pełnią funkcję materiału do wykorzystania w ogrodzie. W ten sposób można uzyskać oryginalne efekty wykończeniowe. Zainspiruj się i znajdź dla siebie projekt, który wykonasz samodzielnie ze starych cegieł.
Z tego artykułu dowiesz się:
Skąd cegła do prac ogrodowych?
Ponowne wykorzystanie cegieł budowlanych to dość popularna praktyka. Najtańszym sposobem na pozyskanie materiału jest rozbiórka własnej nieużywanej budowli – muru, domu, budynku gospodarczego, itp. Szczególnie pożądane są cegły pochodzące z XIX i początku XX wieku, które do dziś wyróżniają się wysoką jakością ze względu na zastosowaną technologię produkcji. W dodatku ceni się je ze względu na niepowtarzalny wygląd. Jeśli jednak nie masz własnego źródła cegieł rozbiórkowych to żaden problem – wystarczy rozejrzeć się wśród licznych ogłoszeń na portalach internetowych. Obecnie starą cegłę mają w swojej ofercie również markety budowlane. Sprawdź, w jaki sposób można wykorzystać cegłę w ogrodzie.
Pomysły na wykorzystanie starej cegły w ogrodzie
Murek
Ceglany mur może i nie wydaje się zbyt odkrywczym pomysłem, jeśli chodzi o ogród. Jednak warto zwrócić tu uwagę na różnorodność efektów, jakie można uzyskać. Stara cegła w połączeniu z nieregularną budowlą dodadzą doskonale odnajdą się rustykalnych aranżacjach. W ten sposób możesz wydzielić części ogrodu, tworząc zaciszny zakątek, a nawet zbudować z cegieł prawdziwe patio. Koniecznie zadbaj o pnące lub zwisające rośliny, które podkreślą efekt.
Grill
Wykorzystując cegłę rozbiórkową, można zbudować grill z prawdziwego zdarzenia. Taka konstrukcja nie tylko zachwyci rodzinę i znajomych podczas weekendowych spotkań, ale również będzie integralną ozdobą ogrodu. Ze względu na swoje właściwości równomiernego oddawania ciepła, cegła doskonale sprawdza się do budowy różnego rodzaju palenisk. W celu zabezpieczenia grilla, warto postawić go na niewielkim fundamencie – o głębokości przynajmniej 30 cm.
Postument
Nie musisz wydawać kroci na wyszukane rzeźby ogrodowe, jeśli masz pod ręką nieco starych cegieł i trochę zaprawy murarskiej. Wystarczy, że zbudujesz z nich postument o dowolnej wysokości. Na wierzchu umieść płytką misę i poidło dla ptaków gotowe! Możesz również spróbować swoich sił w zaprojektowaniu własnego zegara słonecznego.
Ścieżka
Kolejnym sposobem na wykorzystanie starych cegieł, są ścieżki ogrodowe. Decydując się na układanie chodników, upewnij się jednak, że dysponujesz dobrej jakości materiałem. Alternatywą jest trwalsza cegła klinkierowa, jednak nie daje ona tego samego efektu, jak cegła rozbiórkowa. Podczas układania kostek pamiętaj o przepuszczalnym podłożu – zamiast zaprawy cementowej zdecyduj się na podsypkę piaskową.
Mini ogródek warzywny
W ostatnim czasie popularność zyskały grządki podwyższone. Jest to uprawa warzyw w specjalnie do tego przygotowanych pojemnikach. Jak się okazuje, oprócz drewnianych skrzyń, do stworzenia mini ogródka sprawdzą się również cegły. Dzięki właściwościom trzymania ciepła, materiał ten zapewnia roślinom odpowiednią temperaturę, nawet w nocy.
Obrzeże trawnika
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów obrzeży. Niestety zarówno drewniane, jak i te wykonane z tworzyw sztucznych mają swoje wady. Tymczasem cegła idealnie nadaje się do estetycznego wydzielenia rabat od trawnika. Dodatkowo masz dużą dowolność w układaniu obrzeży – na sztorc, na płasko lub na kant.
Źródła:
- https://fajnainspiracja.pl/2022/07/23/cegly-w-ogrodzie-czyli-50-niezwyklych-pomyslow-na-ogrod-z-cegiel/
- https://ladnydom.pl/Ogrody/56,113645,19147749,co-mozna-zrobic-w-ogrodzie-z-cegly.html
- https://zogrodemnaty.pl/stara-cegla-w-ogrodzie/