Jak zabezpieczyć zamek przed niepowołanym otwarciem? Z tymi sposobami poczujesz się bezpiecznie
Wysokiej jakości zamek czasami nie wystarczy. Jeśli złodziej ma wprawę, bez problemu sobie z nim poradzi. Czy są jakieś skuteczne sposoby na przechytrzenie włamywacza? Jak ochronić swoje mieszkanie i rodzinę? Sprawdź, jak zabezpieczyć zamek przed niepowołanym otwarciem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Montaż drzwi antywłamaniowych to podstawa
Włamywacze najczęściej wyłamują lub wyważają drzwi, aby wyciągnąć je z ościeżnicy. Czasem używają też wytrycha, aby obejść mechanizmy zamków i otworzyć drzwi za pociągnięciem klamki. Znając działanie złodziei, można spróbować uniemożliwić im wtargnięcie do mieszkania.
Włamywacze bez trudu radzą sobie z klasycznymi zamkami w drzwiach. Właśnie dlatego warto zastosować odpowiednie zabezpieczenia utrudniające im to zadanie. Jednym z najlepszych kroków będzie zamontowanie drzwi antywłamaniowych.
Właśnie takie drzwi wyposażone są w specjalny rygiel lub bolce, które po zamknięciu zamka wbijają się w ościeżnicę i utrzymują drzwi na miejscu. Jeśli zdecydujesz się na drzwi antywłamaniowe, będziesz mógł spać spokojnie i bezpiecznie w swoim mieszkaniu.
Zamek z ryglem – czy zapewni ci bezpieczeństwo?
Niezawodnym rozwiązaniem od lat są zamki z ryglem. Najpopularniejsze są zwłaszcza zamki elektroniczne, które są zaawansowane technologicznie. Drzwi na taki zamek otworzyć można np. za pomocą kodów albo kart dostępowych.
W takim zamku nie ma standardowej dziurki do klucza, więc wytrych nie pomoże złodziejom dostać się do domu. Zamek otworzyć można też np. poprzez kartę zbliżeniową lub czytnik linii papilarnych. To nowoczesne rozwiązanie, które zapewni ochronę przed włamaniem i pozwoli wygodnie użytkować drzwi.
Zamek z ryglem to skuteczne narzędzie, które pomoże ochronić mienie przed włamaniem. Dzięki takiemu zamkowi można poczuć się bezpiecznie – dodatkowa warstwa zabezpieczeń utrudni dostęp do mieszkania osobom niepowołanym. Jeśli chcesz zadbać o najbliższych, warto użyć takiego zamka.
Co jeszcze zrobić, aby uniknąć włamania złodzieja do domu?
Wzmocnij ościeżnicę, ponieważ złodziej może ją wyłamać tak samo, jak drzwi. Wystarczy, że uderzy łomem lub kopnie ościeżnicę kilka razy. Aby ją wzmocnić, zamontuj w okolicach zamka i zawiasów stalowe ramki. Dzięki temu nie tylko wzmocnisz ościeżnicę, ale też zapobiegniesz jej pękaniu. Jak jeszcze zabezpieczyć się przed złodziejami?
- Mimo że prawo budowlane nie określa kierunku montażu drzwi, najczęściej robi się to od wewnątrz. Montując je tak, aby otwierały się do środka, można utrudnić włamywaczom dostęp do zamka. Jeśli twoje drzwi zamocowane zostały na zewnątrz i nie możesz ich przełożyć, zawsze możesz zamontować osłonki na zawiasy, dzięki czemu utrudnisz ich przewiercenie.
- Zainwestuj w solidną klamkę, która będzie ze wzmocnionej stali, mosiądzu lub równie masywnego materiału. Klamka powinna mieć osłonę zakrywającą otwory zamka, czyli tzw. szyld. Musi on dobrze przylegać do drzwi oraz być skomplikowany w demontażu.
- Pomyśl o dodatkowych zabezpieczeniach, takich jak światło z czujnikiem ruchu. Jeśli złodziej zbliży się do drzwi i zapali się lampka, może zniechęcić się do dalszego działania. Wystraszy się, że zostanie zauważony.
- Zamontuj łańcuch na drzwiach od środka. Może być to przydatne rozwiązanie, gdy chcesz zachować pewną odległość, rozmawiając z kimś z zewnątrz.
Masz stare drzwi, jednak nie chcesz ich wymieniać? Zawsze możesz zamontować w nich zamek antywłamaniowy. Powinien mieć certyfikat potwierdzający jego skuteczność i stopień ochrony. Wybierz zamek o wysokim stopniu zabezpieczenia i zainstaluj go zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu skutecznie utrudnisz złodziejowi dostęp do środka.