Koszty utrzymania domu - szokujące, jak wzrosły w ciągu ostatnich 5 lat
Jeszcze kilka lat temu koszty utrzymania domu były zdecydowanie niższe! Jak bardzo zmieniły się ceny dóbr i usług związanych z mieszkalnictwem na przestrzeni ostatnich pięciu lat? Zobacz, jakie czynniki odpowiadają za drastyczne podwyżki i sprawdź, ile pieniędzy musi wydawać przeciętna, trzyosobowa rodzina, aby utrzymać swój dom.
Z tego artykułu dowiesz się:
Koszty utrzymania domu z roku na rok są coraz wyższe
Rosnące rachunki i coraz droższe meble oraz artykuły AGD sprawiają, że polskie rodziny każdego roku wydają więcej pieniędzy na utrzymanie domu. W ciągu ostatnich pięciu lat zmieniło się sporo. Analitycy HREIT przygotowali zestawienie pokazujące zmiany w kosztach utrzymania, wyposażenia i prowadzenia domu. Dane uwzględniają wydatki na ogrzewanie, nośniki energii, media, a także czynsz, wywóz nieczystości, zakup wyposażenia i dekoracji oraz koszty usług naprawczych lub remontowych.
Dzisiaj utrzymanie domu dla trzyosobowej rodziny wynosi średnio 1418 złotych na miesiąc. Jeszcze rok temu ta kwota była o 95 złotych mniejsza. Minione dwanaście miesięcy wcale nie oznaczało gwałtownych podwyżek. O tym, jak bardzo podrożały koszty utrzymania domu, dowiemy się dopiero wtedy, gdy spojrzymy na pięcioletnią analizę. W 2019 roku taka sama rodzina potrzebowała tylko 900 złotych miesięcznie, by utrzymać swój dom. Oznacza to, że przeciętni Kowalscy wydają teraz o 57,5% więcej na prowadzenie gospodarstwa domowego.
Przyczyn rosnących kosztów życia jest sporo, jednak najważniejszą z nich wydają się drastyczne podwyżki, jakie miały miejsce po 2019 roku. Polacy musieli pogodzić się z drożejącą energią. Ceny opału, gazu, czy prądu są dziś rekordowo wysokie. Niektóre z nich kosztują dwukrotnie więcej niż przed pięcioma laty.
Co wpływa na rosnące koszty utrzymania domu?
Chociaż rosnące koszty utrzymania domu mogą niepokoić, to należy pamiętać, że wszechobecne podwyżki są wynikiem zmian w przeciętnym oraz minimalnym wynagrodzeniu. Przedsiębiorcy muszą skądś wziąć pieniądze na wyższe płace, dlatego nierzadko są zmuszeni do podwyższania cen oferowanych dóbr i usług. W ten sposób pracownicy zarabiają więcej pieniędzy, ale muszą też więcej płacić za meble, dekoracje, drobne naprawy, materiały budowlane, czy remonty.
W ciągu ostatnich pięciu lat średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o niecałe 60%, za to płaca minimalna podniosła się aż o ponad 90%. Zmiany w wynagrodzeniach szczególnie mocno odbiły się na cenach usług związanych z prowadzeniem domu – zdaniem głównego analityka HREIT ich wartość wzrosła o 77 %. Podwyżki nie ominęły także branż zajmujących się sprzedażą sprzętu AGD, oświetlenia, czy środków czystości. Heritage Real Estate Investment Trust na podstawie danych GUS oszacowało, jak bardzo podniosły się ceny usług oraz produktów potrzebnych do utrzymania domu:
- urządzenia AGD: +11%,
- meble, dekoracje, oświetlenie: +32%,
- czynsz najmu: +46%,
- energia cieplna: +75%,
- energia elektryczna: +86%,
- gaz: +90%,
- opał: +101%,
- wywóz śmieci: +116%.
Utrzymanie domu jednorodzinnego lub mieszkania – ile wynosi różnica w wydatkach?
W obliczu rosnących cen wyposażenia, energii i usług, część Polaków zaczyna się obawiać, czy w ogóle stać ich na życie w dużym domu – należy pamiętać, że im większy metraż, tym wyższe koszty utrzymania obiektu. Wiele wskazuje również na to, że rodziny żyjące w domach jednorodzinnych muszą wydawać na ich utrzymanie zdecydowanie więcej niż lokatorzy mieszkań. Czy różnice rzeczywiście są tak wysokie?
Najistotniejszym wydatkiem ponoszonym w domu jednorodzinnym jest ogrzewanie. Jego cena będzie się różnić w zależności od źródła ciepła, powierzchni domu i stopnia termoizolacji. Dodatkowe koszty są związane także z porządkowaniem terenu wokół budynku. Właściciele domów muszą samodzielnie zajmować się naprawą wszelkich usterek, ale w zamian za to nie spoczywa na nich obowiązek opłacania czynszu.
Koszt utrzymania domu jednorodzinnego na ogół jest wyższy niż wydatki, jakie ponosi rodzina żyjąca w mieszkaniu. Nie są to jednak ogromne różnice – wbrew pozorom, większość kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa w domu lub mieszkaniu jest bardzo podobna. Na niekorzyść życia w domu będzie przemawiał jego słaby stan techniczny lub brak ocieplenia – koszty życia w takim obiekcie mogą być dużo wyższe.