Jak zmodernizować kominek, aby był zgodny z najnowszymi przepisami?
Wszystkie kominki dostępne w sprzedaży muszą spełniać wymogi Ekoprojektu, a coraz więcej województw nakazuje mieszkańcom dostosowanie się do unijnej dyrektywy poprzez wprowadzanie podobnych obostrzeń w lokalnych uchwałach antysmogowych. Zobacz, w jaki sposób przystosować stary kominek do założeń Ekoprojektu, aby uniknąć grzywny, która może wynieść nawet 5000 zł.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dostosowanie kominka do wymogów Ekoprojektu – co trzeba zrobić?
Zgodnie z założeniami unijnej dyrektywy, mieszkańcy krajów członkowskich UE już za kilka lat będą musieli wymienić kominki niespełniające norm Ekoprojektu na nowe urządzenia lub dostosować starsze paleniska do restrykcyjnych wymogów. W mediach coraz głośniej mówi się o filtrach, które mają ograniczać emisję pyłów, pozwalając na dalszą eksploatację kominka, jednak to rozwiązanie wkracza na rynek bardzo powoli.
Firmy wyspecjalizowane w modernizacji kominków polecają dziś mało inwazyjny i stosunkowo niedrogi sposób na dostosowanie urządzenia do wymogów Ekoprojektu. Polega on na demontażu czopucha, czyli bryły znajdującej się bezpośrednio nad paleniskiem i zainstalowaniu w miejscu przewodu spalinowego modułów akumulacyjnych, które pełnią funkcję kanałów filtrujących. Dzięki nim droga spalin stanie się dłuższa, co obniży temperaturę gazów i podniesie sprawność urządzenia. Energia cieplna znajdująca się w masie akumulacyjnej będzie oddawana do pomieszczenia przez długi czas – nawet wtedy, gdy palenisko zostanie wygaszone.
Dzięki prostej modernizacji staniemy się właścicielami kominka akumulacyjnego, który z jednej porcji drewna wytworzy zdecydowanie więcej ciepła. Moduły akumulacyjne podnoszą efektywność kominka oraz obniżają emisję pyłów tak, aby urządzenie spełniało wymogi Ekoprojektu. Wykwalifikowana firma zduńska lub kominkowa po przeprowadzeniu modernizacji wystawia zaświadczenie potwierdzające zgodność urządzenia z lokalną uchwałą antysmogową.
Czy modernizacja kominka może ograniczać się do zamontowania filtra?
Od dłuższego czasu mówi się o tym, że w starym kominku wystarczy zamontować odpowiedni filtr, aby urządzenie nadawało się do ogrzewania domu nawet po wejściu w życie restrykcyjnych wymogów zawartych w uchwałach antysmogowych. Okazuje się jednak, że znalezienie odpowiedniego urządzenia filtrującego często graniczy z cudem – jeszcze kilka lat temu na polskim rynku nie dało się kupić elektrofiltrów do kominka.
Poważne problemy z dostępnością filtrów w przystępnej cenie sprawiły, że wielu Polaków zrezygnowało z modernizacji starego kominka i podjęło decyzję o wymianie urządzenia grzewczego na nowe. W tym roku pojawiła się nowa możliwość dla osób, które wciąż korzystają ze starych kominków – dzięki prostym filtrom kominowym można ograniczyć emisję pyłów, tlenków węgla, tlenków azotu oraz OGC w taki sposób, aby kominek wpisywał się w założenia Ekoprojektu. Nie każde urządzenie filtrujące będzie jednak efektywne, dlatego przed dokonaniem zakupu warto skonsultować się z podmiotem odpowiedzialnym za stosowanie lokalnych uchwał antysmogowych oraz ze specjalistami oceniającymi zgodność rozwiązania z Ekoprojektem.
Ekoprojekt a wymagania dla domowych kominków
Unijne rozporządzenie dotyczące miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń określa, jakim wymaganiom powinny sprostać takie urządzenia. Do obrotu nie wolno już wprowadzać kominków, które nie spełniają wyśrubowanych norm w zakresie:
- sezonowej efektywności energetycznej,
- emisji cząstek stałych,
- emisji tlenku węgla,
- emisji tlenków azotu,
- emisji organicznych związków gazowych.
Sezonowa efektywność energetyczna piecyków i kominków z ekoprojektem musi wynosić przynajmniej 79% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania na pellet i nie mniej niż 65% dla zamkniętej komory z innym paliwem. W przypadku kominków z otwartą komorą spalania efektywność energetyczna wynosi co najmniej 30%. Urządzenia spełniające założenia ekoprojektu nie przekraczają emisji pyłów PM przy 13% tlenu wynoszących 20 mg/m³ dla modeli pobierających pellet, 40 mg/m³ dla innych paliw lub 50 mg/m³ przy otwartej komorze spalania.