Jak zmodernizować stary dom, zachowując jego charakter? Skorzystaj z tych wskazówek!
Dlaczego część z nas tak bardzo kocha wnętrza w stylu vintage? Stare domy mają swój unikalny, niepowtarzalny charakter, którego nie doszukamy się w nowoczesnych nieruchomościach. Mieszkania wybudowane lata temu skrywają w sobie bogatą historię, przypominają o naszych przodkach i wywołują nostalgię. Czy wiesz, w jaki sposób przystosować je do obowiązujących standardów?
Z tego artykułu dowiesz się:
Od czego zacząć remont starego domu?
Remont klimatycznego domu powinien być procesem przemyślanym – w trakcie renowacji nie możemy pozwalać sobie na żadne niedoróbki, które pozbawią nieruchomość duszy. Zanim przystąpimy do odnawiania wnętrz, przeprowadźmy dokładną analizę stanu budynku. Podczas remontu starych obiektów na światło dzienne wychodzą liczne problemy, które komplikują i przedłużają pracę. Zanim do domu wkroczy ekipa remontowa, sprawdźmy, które elementy wymagają renowacji, a które powinny pozostać w swojej oryginalnej, nienaruszonej formie.
Stare domy bardzo często wymagają wzmocnienia konstrukcji – czasem jest to konieczne, aby przystosować budynek do współczesnych standardów bezpieczeństwa. Przed remontem należy skonsultować się z architektem lub konstruktorem, który oceni, czy nasz dom potrzebuje dodatkowych umocnień. Solidna podstawa budynku sprawi, że nieruchomość posłuży mieszkańcom przez wiele lat, a jej lokatorzy będą czuć się komfortowo i bezpiecznie.
Modernizacja z poszanowaniem tradycji – jak zachować unikalny charakter starego domu?
Miłośnicy wiekowych domów zwracają uwagę na detale i niespotykane dziś zdobienia, które sprawiają, że każdy budynek z dawnych czasów jest absolutnie wyjątkowy. W trakcie modernizacji starej nieruchomości warto pamiętać, że to właśnie ornamenty, drewniane podłogi, czy zdobienia architektoniczne dodają obiektom niepowtarzalnego charakteru. Zamiast je usuwać, skupmy się na tym, aby jak najbardziej wyeksponować te elementy! Najlepiej znaleźć skuteczny sposób na odświeżenie i zakonserwowanie starych desek oraz pomyśleć, jak możemy przywrócić dawny blask dekoracjom.
Ze starymi domami trzeba się obchodzić bardzo ostrożnie. Jeśli zależy nam na zachowaniu ich charakteru, nie zapełniajmy wnętrz nowoczesnymi materiałami. Używajmy jedynie takich elementów, które znajdowały zastosowanie za czasów naszych przodków. W starych domach najlepiej prezentują się cegły, drewno oraz kamień. Dodatkową zaletą tych materiałów jest fakt, że wszystkie z nich są niezwykle wytrzymałe i dość łatwe w utrzymaniu. Pamiętajmy o tym, aby nie usuwać elementów, które można jeszcze uratować. Każdy fragment starego domu skrywa w sobie kawałek historii, której nie warto się pozbywać.
Równie ważnym etapem odświeżania domu będzie aranżacja wnętrz po zakończonym remoncie. Najlepiej wybierać umeblowanie, które nawiązuje wyglądem do czasów świetności budynku. Klimatyczne oświetlenie, drewniane meble i dodatki w stylu vintage będą harmonizować z atmosferą panującą w domu.
Jak dostosować starą nieruchomość do naszych potrzeb?
Chociaż w trakcie renowacji należy skupiać się na tym, aby wnętrza zachowały swój pierwotny charakter, to przynajmniej kilka elementów będzie wymagało wymiany lub dostosowania do najnowszych standardów budownictwa. Właściciele starych nieruchomości powinni przywiązywać dużą wagę do poprawy efektywności energetycznej budynku. W tym celu należy dopasować izolację termiczną oraz wymienić stare okna i drzwi na nowe, szczelne elementy. Nie trzeba wybierać współczesnych ram i skrzydeł z PCV! Na rynku są dostępne na przykład eleganckie okna drewniane.
Warto pamiętać, że stare domy skrywają w sobie ogromny potencjał. Skupmy się na tym, aby jak najlepiej doświetlić wnętrza przy pomocy promieni słonecznych wpadających przez okna. Wysokie pomieszczenia staną się jeszcze bardziej atrakcyjne, jeśli je otworzymy. Wyburzenie jednej ściany może stworzyć słoneczną i przyjazną przestrzeń relaksu dla całej rodziny. Salon połączony z kuchnią będzie idealnym miejscem na wspólne spotkania. Przy dużym drewnianym stole znajdzie się miejsce dla dziadków, rodziców, dzieci i wnuków.
Źródła:
- https://www.architecturaldigest.com/story/6-tips-to-know-before-taking-on-a-historic-home-renovation