Jak zrobić samodzielnie szklarnię ze starych okien?

Szklarnia w ogrodzie, jak zbudować samodzielnie szklarnię ze starych okien
Samodzielna budowa szklarni w ogrodzie z wykorzystaniem starych okien fasadowych, fot. moodboard
ikona podziel się
Opublikowano: 19.04.2024 r., 20:22 | Autor: Katarzyna Barczyk
Posiadanie własnej szklarni w ogrodzie daje nam naprawdę wiele korzyści. Przede wszystkim wydłużamy okres wegetacyjnych niektórych roślin, a także uprawa gatunków bardziej wrażliwych na niekorzystne warunki atmosferyczne, staje się o wiele łatwiejsza. Jeżeli jednak nie chcemy kupić nowej szklarni, wtedy doskonałym rozwiązaniem będzie zbudowanie jej samodzielnie, wykorzystując do tego celu stare okna.

Co potrzebujesz do budowy szklarni ze starych okien?

Pierwszym krokiem w budowie szklarni, jest oczywiście zgromadzenie odpowiedniej ilości starych okien. Najczęściej będą to okna drewniane, które zostały komuś po wymianie na nowe. Takie okna możemy również odzyskać po rozbiórkach, dzięki czemu zyskamy materiał do budowy szklarni, a inne osoby pozbędą się problemu.

Jeżeli chodzi o pozostałe materiały, to będą one uzależnione od sposobu, w jaki chcemy wybudować naszą szklarnię. Najprościej i najtaniej możemy ją postawić na betonowych bloczkach. Gdy jednak będzie nam zależeć również na jej estetycznym wyglądzie, wtedy lepiej sprawdzi się podmurówka. Okazuje się, że cegły również możemy zdobyć z rozbiórek. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, musimy przeliczyć, czy jest to dla nas opłacalne.

Rzadko kiedy przy budowie takiej szklarni będziemy decydować się na fundament. Jednak warto przemyśleć o fundamentach punktowych. Do ich wykonania będziemy potrzebowali kotwy oraz cement. Ostatnim etapem będzie wykonanie dachu, do którego potrzebujemy desek, a także folii, która będzie zdecydowanie lżejszym i łatwiejszym do montażu materiałem, niż stare okna dachowe. Innym rozwiązaniem może być przezroczysty poliwęglan. W ten sposób zadaszenie szklarni będzie stabilniejsze, ale trzeba także liczyć się z większym ciężarem tego materiału. Zobacz, dlaczego warto mieć szklarnię w ogrodzie.

Jak zbudować szklarnię ze starych okien krok po kroku?

Z jednej strony budowa szklarni ze starych okien nie jest na tyle trudna, aby nie poradzić sobie z tym zadaniem bez większego doświadczenia. Jednak należy również pamiętać o tym, że najczęściej mamy do czynienia z oknami w różnych wymiarach, dlatego najtrudniejszym etapem będzie ich odpowiednie dopasowanie.

Pierwszym krokiem powinno być dokładne wymierzenie wszystkich okien, a także zastanowienie się nad tym, jakie wymiary powinna mieć nasza szklarnia. Wtedy będziemy mogli przystąpić do pracy bez większych niespodzianek. Oczywiście najlepszym sposobem będzie zaprojektowanie szklarni pod wymiar okien. To wymaga nieco kombinacji, ale dzięki temu unikniemy sytuacji, w której nie dopasujemy wszystkich elementów ze sobą.

Decydując się na fundamenty punktowe, dobrze jest je rozmieścić co ok. 1,2 metra, natomiast beton wylewamy na głębokość od 1 do 1,2 metra. Kolejnym krokiem będzie wykonanie podmurówki lub ułożenie betonowych bloczków. W narożnikach oraz ewentualnie pośrodku ścian wypuszczamy deski lub metalowe drążki, które będą pełnić rolę konstrukcji. Oczywiście ich rozmieszczenie powinno współgrać z wymiarami okien.

Jak zamontować stare okna w szklarni?

Gdy już mamy przygotowaną podstawę szklarni, następnie możemy przejść do montażu okien. Okazuje się, że nawet jeżeli pomiędzy oknami będą pojawiać się wolne przestrzenie, to bez problemu wypełnimy je deskami. Do tego celu doskonale sprawdzą się łaty. Do montażu okien wykorzystujemy kołki rozporowe, a także łączniki kątowe.

Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj sekwencyjna praca, czyli najpierw zaznaczamy, w którym przymocujemy łącznik, a następnie montujemy do niego od 3 do 4 kołków rozporowych. Wszystkie okna ostatecznie skręcamy przy pomocy wkrętów, dzięki czemu będziemy mieć gwarancję wykonania stabilnej konstrukcji.

Oczywiście pomiędzy oknami, dobrze jest zamontować również drzwi wejściowe do szklarni. Możemy nawet zdecydować się na dwa skrzydła, które zamontujemy po przeciwległych stronach fasad. Dzięki nim zapewnimy odpowiednią wentylację w czasie upalnych dni i nocy. Świetnie do tego celu sprawdzą się drzwi balkonowe.

Szklarnia postawiona z okien fasadowych, lista materiałów potrzebnych do budowy szklarni
Jak wykorzystać stare okna fasadowe do budowy szklarni?, fot. KorshunovDV

Dach i wykończenie szklarni

Ostatnim etapem jest oczywiście wykończenie szklarni. Konstrukcję dachową wykonamy przy pomocy łat i kontrłat, które mocowane są na podstawie o kalenicę oraz krokwie. Rozmieszczenie więźby dachowej będzie uzależnione w dużej mierze od tego, czy decydujemy się na folię, czy może jednak montaż płyt z poliwęglanu.

Przed montażem pokrycia dachowego, kolejnym krokiem będzie pomalowanie szklarni, lub przynajmniej zabezpieczenie drewnianej konstrukcji przed działaniem czynników zewnętrznych. Jeżeli nasza szklarnia ma mieć charakter czysto praktyczny, to możemy posłużyć się zwykłymi lakierami lub lakierobejcami. W przypadku nadania estetycznego wyglądu warto zdecydować się na pomalowanie ram okiennych wraz z więźbą dachową.

Na sam koniec, po wyschnięciu wybranych preparatów, przechodzimy do montażu folii lub płyt z poliwęglanu. Jeżeli mamy dość dużą szklarnię, to zdecydowanie lepiej będzie zdecydować się na folię, która jest lżejsza, a także o wiele łatwiejsza w montażu. Oprócz pokrycia dachowego folia sprawdzi się również przy wypełnieniu ścian szczytowych. Zobacz też, co jest lepsze - szklarnia, czy tunel foliowy?

Źródła:

  • https://siedem-wierzb.pl/szklarnia-ze-starych-okien-budowa/
  • https://www.tygodnik-rolniczy.pl/wies-i-rodzina/ogrod/zrob-to-sam-jak-zbudowac-szklarnie-ze-starych-okien-2385534
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto