Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych? Ile lat mogą działać?
W ostatnich latach odnawialne źródła energii są nie tylko ekologicznym i praktycznym rozwiązaniem. Są również dobrym sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej. Dzięki niej zastąpić można klasyczne rozwiązana energetyczne. W wielu przypadkach konwencjonalne źródła energii zostały już wyparte przez panele fotowoltaiczne. Dzięki temu stały się świetnym sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej. Sprawdź, jaka jest średnia żywotność paneli fotowoltaicznych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile lat mogą działać panele fotowoltaiczne? Sprawdzamy!
Zastanawiasz się, jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych? Aby móc to oszacować, należy wziąć pod uwagę ich jakość oraz lokalizację. Na produktywność instalacji kluczowy wpływ ma również żywotność paneli fotowoltaicznych. To ona bezpośrednio oddziałuje na realny przypływ prądu do domu. Umożliwia też określenie konkretnej korzyści, jaką przyniesie fotowoltaika, jeśli chodzi o oszczędność pieniędzy. Mimo że dużo osób decyduje się na zakup paneli słonecznych, wciąż ciężko oszacować ich dokładną żywotność. To ciągle nowa i rozwijająca się dziedzina, która otwiera nowe możliwości. Producenci najczęściej jednak deklarują, że panele słoneczne działają ok. 25 lat. Po tym czasie wciąż będą produkować energię elektryczną, jednak na poziomie 85% sprawności początkowej.
Jeśli chodzi o żywotność paneli fotowoltaicznych, wiele zależy od m.in. jakości materiału wykonania elementów konstrukcyjnych instalacji. Na ich wydajność wpływa również precyzja procesu produkcyjnego. Jeśli instalacja nie ma wad fabrycznych i nie zostanie zniszczona np. przez ekstremalne warunki atmosferyczne, panele będą mogły działać przez minimum 10-15 lat. To dolna granica gwarantowana przez producentów, jeśli chodzi o żywotność fotowoltaiki. Aktualnie przyjmuje się, że dobrej jakości panele fotowoltaiczne mogą produkować prąd przez ok. 30 lat. Z kolei nowe instalacje, które dopiero powstają, mają działać nawet do 50 lat.
Moc paneli słonecznych po kilku latach – jaka jest?
Panele fotowoltaiczne z czasem tracą swoją początkową moc. Spadek wydajności nie jest jednak niczym nadzwyczajnym – to naturalne zjawisko wynikające z codziennego użytkowania instalacji. Wartości są jednak stosunkowo niskie. Określany przed producentów spadek wydajności najnowszych paneli słonecznych jest tzw. gwarancją na uzysk. Największe straty zaobserwować można po ok. 10 latach od zainstalowania paneli słonecznych. Mniej więcej po takim czasie system zacznie działać z nieco mniejszą mocą.
Jeśli panele zainstalowane zostaną w normalnych warunkach, które nie narażają ich na działanie ekstremalnych zmian pogodowych, moc instalacji fotowoltaicznej co roku powinna spadać o ok. 0,5%. Zgodnie z najnowszymi badaniami w wielu przypadkach obniżka roczna sięgać będzie zaledwie 0,2%. Po 25 latach użytkowania systemu fotowoltaiki panele pracują z mocą osiągającą 80% moczy początkowej. Łatwo można jednak zauważyć, że nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne utrzymają sprawność większą nawet o kilka procent.
Czy da się wydłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych?
Panele słoneczne złożone są z kilku ruchomych części. Wyróżniają się trwałą i solidną budową, dzięki czemu instalacja pracować może zupełnie bez problemu przez nawet kilkadziesiąt lat – w dodatku na poziomie zbliżonym do jej maksymalnej wartości początkowej. Paneli nie trzeba konserwować. Jeśli jednak pragniesz wydłużyć ich żywotność, a także zapewnić optymalną wydajność, aby służyły jak najlepiej, nie możesz pominąć kilku ważnych kwestii.
Warto zaznaczyć, że w okresie letnim i suchym, gdy panują wysokie temperatury, panele słoneczne powinny być systematycznie czyszczone. Najlepiej robić to, używając dobrej jakości sprzętu przeznaczonego do mycia paneli słonecznych. Nie można pomijać również ważnej kwestii, jaką jest regularny przegląd instalacji fotowoltaicznej. Wypada sprawdzać, czy panele słoneczne na pewno dostarczają odpowiednią moc. Warto też kontrolować stan okablowania, aby mieć pewność, że cały system działa prawidłowo.
Źródła:
- https://house-solutions.pl/zywotnosc-paneli-fotowoltaicznych/
- https://swiatoze.pl/zywotnosc-paneli-ile-wynosi-i-jak-ja-wydluzyc/