Jaką pojemność ma magazyn energii? Czy prądu wystarczy na całą noc?

Magazyny energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Takie urządzenie w pewnym stopniu uniezależnia nas od zewnętrznych dostaw prądu. Czy wiesz, na jak długo wystarcza energia zgromadzona w takiej baterii? Na jaką pojemność magazynu powinni zdecydować się posiadacze typowego domu jednorodzinnego?
Z tego artykułu dowiesz się:
Pojemność magazynu energii – ile powinna wynosić?
Na rynku znajdziemy magazyny energii o różnej pojemności. Ich wielkość zawsze należy dopasować do indywidualnego zapotrzebowania, jednak praktyka pokazuje, że gospodarstwa domowe najczęściej decydują się na zakup magazynów o pojemności 5-10 kWh, chociaż zdarzają się także urządzenia o pojemności sięgającej nawet 15 kWh. Taki produkt najlepiej dobrać na podstawie analizy zużycia energii elektrycznej. Warto powierzyć to zadanie specjaliście, który pomoże nam wybrać produkt odpowiadający naszym potrzebom. Przydatne okaże się badanie analizatorem sieci, które określa potrzeby danego gospodarstwa domowego – w oparciu o zebrane dane dobiera się odpowiednią pojemność magazynu energii.
Aby wybrać magazyn energii o optymalnej pojemności, należy oszacować dzienne zużycie energii w budynku. Popularną praktyką jest zakup magazynu o dwukrotnie większej mocy niż instalacja fotowoltaiczna. W takim przypadku, przy maksymalnej pracy paneli i minimalnym zużyciu w domu, prawie cała energia jest przekazywana do magazynu. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie jednak zakup małego magazynu energii, który w razie potrzeby można łatwo powiększać poprzez dokładanie kolejnych modułów bateryjnych.
Energia z magazynu, która wystarczy na całą noc – na jaką pojemność się zdecydować?
Czy niewielki magazyn energii o pojemności 5 kWh wystarczy do zasilenia pracy domowych urządzeń przez całą noc? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że efekty jego pracy będą uzależnione nie tylko od pojemności samej baterii, ale też od charakterystyki gospodarstwa domowego oraz wydajności paneli fotowoltaicznych. Dla domu jednorodzinnego średniej wielkości, z autokonsumpcją na poziomie około 18 kWh, niewielki magazyn energii o pojemności 5 kWh powinien wystarczyć na około 6 godzin pracy urządzeń domowych. Będzie to wystarczający okres w trakcie krótkich, letnich nocy, jednak trzeba liczyć się z tym, że czasem bateria będzie ulegać rozładowaniu. Takie urządzenie dobrze radzi sobie wiosną i jesienią. Okazuje się, że pojemność 5 kWh jest optymalnym rozwiązaniem w przypadku niewielkich domów jednorodzinnych.
Większy magazyn energii o pojemności 10 kWh przy autokonsumpcji na podobnym poziomie wystarczy na kilkanaście godzin pracy urządzeń czerpiących prąd z domowej sieci. Baterie o tej pojemności najlepiej sprawdzają się w przypadku domów o dużym zużyciu energii elektrycznej oraz wysokiej produkcji z instalacji fotowoltaicznej. Korzystają z nich na przykład gospodarstwa, w których mieszka wielopokoleniowa rodzina.

Czy warto inwestować w domowy magazyn energii?
O tym, czy inwestycja w magazyn energii jest opłacalna, decyduje kilka czynników. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim osoby, które chcą zaoszczędzić jak najwięcej energii i w ten sposób próbują uniezależnić się od sieci elektrycznej. Magazyn energii rozwiązuje problem wyłączającego się falownika – to irytujące zjawisko pojawia się wiosną oraz latem i jest spowodowane zbyt wysokim napięciem w sieci. Niektórzy Polacy nie chcą inwestować w magazyny, obawiając się, że takie urządzenia mogą wywołać pożar. Sprawne, pozbawione wad fabrycznych baterie są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu.
Magazyn energii może stanowić przydatne zasilanie awaryjne, które podtrzymuje pracę najważniejszych domowych urządzeń w przypadku niespodziewanych przerw w dostawie energii elektrycznej. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększamy autokonsumpcję i obniżamy rachunki za prąd. Polacy mogą liczyć na atrakcyjne dofinansowania do zakupu magazynów energii z programu Mój Prąd. Beneficjent może zyskać nawet 16 000 zł – to istotne wsparcie, biorąc pod uwagę fakt, że za domowy magazyn zapłacimy około 3000-4000 zł/kWh.