Jaka powierzchnia dachu potrzebna jest pod fotowoltaikę?
Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii nie maleje. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie jest fotowoltaika. Planując instalację, wiele osób zastanawia się nad tym, jak duża powierzchnia dachu będzie potrzebna, aby system pokrył zapotrzebowanie na energię. Sprawdź ważne informacje na ten temat.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czynniki wpływające na potrzebną powierzchnię dachu
Moduły fotowoltaiczne składają się z ogniw, których zadaniem jest przekształcanie energii słonecznej w prąd stały. Falownik zmienia go w prąd zmienny, który może zasilać dom. W efekcie energia słoneczna staje się ekologicznym i darmowym źródłem energii. Można wykorzystywać ją do zasilania urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym.
Warto jednak pamiętać o tym, że na instalację paneli fotowoltaicznych potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca np. na dachu. Od czego zależy, jakiej powierzchni dachu będziesz potrzebować? Wymienić można kilka kluczowych czynników:
- Zapotrzebowanie na energię – im większe, tym więcej paneli fotowoltaicznych potrzeba. Jest to jednoznaczne z większą wymaganą powierzchnią dachu.
- Sprawność instalacji – wydajność zależy od modeli modułów fotowoltaicznych. Efektywniejsza instalacja dostarczyć może więcej energii na tej samej powierzchni.
- Nachylenie i orientacja dachu – najefektywniejsze są instalacje skierowane na południe z kątem nachylenia 30-45°.
- Nasłonecznienie – od tego zależy ilość energii produkowanej przez panele słoneczne. W naszym kraju najlepsze warunki z reguły występują w centrum i na południu.
Panele fotowoltaiczne a powierzchnia dachu – o czym pamiętać?
Aby oszacować powierzchnię dachu potrzebną do instalacji paneli fotowoltaicznych, należy obliczyć roczne zużycie energii. W Polsce przeciętne gospodarstwo domowe zużywa rocznie ok. 3-5 tys. kWh. Instalacja musi być dostosowana do zapotrzebowania na energię elektryczną w domu.
Panele fotowoltaiczne najczęściej używane w Polsce mają moc od 300 do 400 Wp na panel. Oznacza to w praktyce, że na każdy kWp instalacji potrzebne jest od 5 do 7 m2 powierzchni dachu.
Jak już wiesz, optymalne warunki dla paneli zapewni dach skierowany na południe o nachyleniu 30-45°. Jeśli skierowany będzie na zachód lub wschód, wydajność instalacji może być mniejsza (spadek o ok. 15-20%). Wymagać też będzie zwiększenia liczby paneli lub wybrania wydajniejszych modeli. Jeśli dach jest płaski, panele można ustawić pod odpowiednim kątem, aby uzyskać dobre wyniki. Będą jednak wymagać odpowiednio większej powierzchni, aby moduły fotowoltaiczne wzajemnie się nie zacieniały.
Warto zapamiętać również, że przy ograniczonej powierzchni dachu wybór paneli monokrystalicznych może być bardziej opłacalny. Takie moduły pozwalają bowiem uzyskać większą moc przy mniejszej ich liczbie. Panele monokrystaliczne wyróżniają się wyższą sprawnością (ok. 18-22%) i potrzebują mniej miejsca niż polikrystaliczne (poziom sprawności ok. 15-18%).
Tabela z przeliczeniami dla różnych mocy paneli
Jaka powierzchnia dachu potrzebna jest pod fotowoltaikę? Spróbujemy to zobrazować na przykładzie trzech popularnych mocy paneli fotowoltaicznych. Warto pamiętać również o tym, że:
- Średnia sprawność paneli fotowoltaicznych w Polsce to ok. 18-20%.
- W optymalnych warunkach w Polsce potrzeba ok. 6-7 m2 paneli fotowoltaicznych, aby osiągnąć 1 kW mocy.
Moc panelu fotowoltaicznego (W) | Powierzchnia panelu (m2) | Liczba paneli potrzebnych do uzyskania 1 kW | Łączna powierzchnia dachu potrzebna do uzyskania 1 kW (m2) |
---|---|---|---|
300 W | 1,6 m2 | 4 | 6,4 m2 |
400 W | 2,0 m2 | 3 | 6,0 m2 |
500 W | 2,5 m2 | 2 | 5,0 m2 |
Moc panelu fotowoltaicznego – wartość określająca moc, jaką w optymalnych warunkach może wygenerować moduł.
Powierzchnia panelu – przykładowe o różnych mocach, które dostępne są na rynku.
Liczba paneli potrzebnych do uzyskania 1 kW – dotyczy konkretnej mocy pojedynczego modułu.
Łączna powierzchnia dachu – suma powierzchni paneli potrzebna do wygenerowania 1kW mocy.
O czym jeszcze pamiętać, oceniając dach pod fotowoltaikę?
Dach powinien być w dobrym stanie technicznym, aby wytrzymać dodatkowe obciążenie. Bezpieczeństwo instalacji jest priorytetem w montażu paneli fotowoltaicznych na dachu. Nie można zapominać o czynnikach zacienienia, czyli wszelkich drzewach, kominie czy sąsiednich budynkach, które mogą rzucać cień na panele. Niestety, negatywnie wpływa to na wydajną pracę fotowoltaiki.
Warto pamiętać o jeszcze kilku szczegółach:
- Jeśli dach wymaga naprawy, należy zrobić to przed instalacją fotowoltaiki. Późniejsza naprawa wymagać będzie demontażu paneli, co wiąże się z dużymi kosztami.
- Dach musi być wytrzymały, aby udźwignąć ciężar paneli – to ważne, zwłaszcza w przypadku starszego budownictwa.
- Każdy materiał dachu wymaga innej techniki montażu i konstrukcji wsporczej.
- Warto pomyśleć o łatwym dostępie do paneli. Pozwoli to bez problemu wykonywać systematyczne przeglądy i ewentualne naprawy.
- Należy upewnić się, że instalacja zgodna jest z lokalnymi przepisami prawnymi dotyczącymi montażu fotowoltaiki.
Powierzchnia dachu konieczna do zamontowania modułów fotowoltaicznych zależy zatem od kilku czynników: mocy instalacji, orientacji i nachylenia dachu, sprawności paneli i nasłonecznienia. Na każdy kWp instalacji potrzebne jest od 5 do 7 m2 powierzchni dachu. Planując instalację, warto więc dokładnie obliczyć zapotrzebowanie na energię i możliwości powierzchniowe dachu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będzie można przez wiele lat cieszyć się ekonomicznym i ekologicznym źródłem energii.