Jakie błędy popełniamy przy planowaniu i montażu świątecznego oświetlenia?
Dekorowanie domu świątecznymi lampkami tylko z pozoru wydaje się łatwym zadaniem. Podczas rozwieszania światełek napotykamy na mnóstwo drobnych, frustrujących problemów. Czy znasz najpopularniejsze błędy popełniane podczas ozdabiania domu świątecznym oświetleniem? Zobacz, jak uniknąć typowych wpadek.
Z tego artykułu dowiesz się:
Typowe lampki choinkowe to zły wybór. Jaki rodzaj oświetlenia można zamontować na podwórku?
Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, a to oznacza, że nasze domy już niebawem rozbłysną setkami kolorowych światełek. Nic nie wprowadza świątecznego nastroju tak dobrze, jak klimatyczne oświetlenie. Należy jednak pamiętać o tym, że chociaż montaż lampek w teorii nie jest niczym skomplikowanym, to wielu z nas każdego roku popełnia te same, kosztowne błędy – jednym z najpopularniejszych potknięć jest nieodpowiedni dobór lampek świątecznych.
Do udekorowania zewnętrznych części domu nie wykorzystujemy typowych lampek choinkowych, ponieważ ten rodzaj oświetlenia wykazuje niedostateczną odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak deszcz czy wiatr. W wyniku rozwieszenia na zewnątrz domowych lampek choinkowych, światełka bardzo szybko ulegną zniszczeniu i prawdopodobnie będą się nadawać tylko do utylizacji. Zanim rozpoczniemy dekorowanie domu, upewnijmy się, że posiadamy odpowiedni zestaw lampek do użytku zewnętrznego.
Lampki, które rozwieszamy na domu lub drzewkach znajdujących się w ogrodzie są wykonane z materiałów wyższej jakości i z reguły kosztują więcej. Podczas zakupu światełek należy zwrócić uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniu oraz stopień ochrony. Najbezpieczniejszym wyborem są lampki z oznaczeniem IP 65. To gwarancja, że oświetlenie nie ulegnie uszkodzeniu pod wpływem wilgoci.
Drobne błędy, przez które tracimy czas i pieniądze – tego się wystrzegaj!
Już od listopada sklepy zapełniają się efektownymi dekoracjami świątecznymi. Pięknie lampki kuszą różnorodnością kolorów, oryginalnymi kształtami i zdobieniami. Należy jednak pamiętać, by nie kupować łańcuchów świetlnych pod wpływem emocji – zdarza się, że wybrane przez nas oświetlenie w żaden sposób nie pasuje do zewnętrznej aranżacji. Zanim wybierzemy się na świąteczne zakupy, powinniśmy:
- zmierzyć długość elewacji,
- ustalić źródło zasilania lampek,
- ocenić, na których drzewkach można zawiesić dekoracje.
Często zapominamy o tym, że ładny, ale krótki zestaw lampek choinkowych nie wystarczy do rozświetlenia elewacji. Żeby stworzyć oczekiwany efekt, być może będziemy musieli wyposażyć się w kilka takich samych kompletów światełek lub postawić na jeden, dłuższy model. Pamiętajmy też, że lampki przewodowe potrzebują stałego dostępu do energii elektrycznej. Musimy dobrze rozplanować sposób rozmieszczenia światełek, tak aby bez problemów można było podłączyć je do kontaktu – czasem konieczny okaże się specjalny przedłużacz. Warto pamiętać też o kwestiach estetycznych – świąteczne lampki najładniej wyglądają na niskich i rozłożystych drzewkach.
Od kilku lat na elewacjach domów można zauważyć ruchome grafiki ze śnieżynkami, bałwankami, czy reniferami – taki efekt dają lasery i projektory. Alternatywa dla tradycyjnych lampek pozwala na stworzenie pięknych iluminacji, jednak to rozwiązanie nie sprawdzi się wszędzie. Obraz rzucany przez projektory lub lasery najlepiej wygląda na gładkiej ścianie. W przypadku ozdobnych lub wielokolorowych elewacji najlepiej pozostać przy klasycznym oświetleniu.
Bezpieczny montaż oświetlenia – zasady, o których należy pamiętać
Montaż oświetlenia powinien być przyjemnością – w końcu ten wyjątkowy czas zdarza się tylko raz w roku! Warto jednak pamiętać, że podczas rozwieszania kolorowych ozdób musimy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa – w przeciwnym wypadku niepotrzebnie narażamy się na bolesne i nieprzyjemne urazy.
Najlepszy moment na stworzenie świątecznej instalacji to suchy, bezwietrzny dzień. Warto poczekać na dobrą pogodę, szczególnie wtedy, gdy chcemy rozwieszać lampki na wysokości. Dobrym pomysłem jest dekorowanie domu z pomocą drugiej osoby, która potrzyma nam drabinę, a w razie potrzeby będzie nas asekurować. Należy pamiętać o tym, aby nigdy nie rozwieszać lampek, które są podłączone do zasilania, ponieważ w ten sposób stwarzamy ryzyko porażenia prądem.
Świąteczne oświetlenie powinno znajdować się z dala od elementów łatwopalnych. Lampki należy rozwiesić w miejscach stabilnych i odpornych na uszkodzenia. Lepiej unikać dekorowania krawędzi z ostrymi zakończeniami, na przykład blach, czy metalowych okuć dachu.