Jakie drewno kominkowe pali się najdłużej?
Czy wiesz, że czas spalania drewna jest uzależniony między innymi od jego gatunku oraz stopnia wilgotności? Twarde odmiany o wysokiej kaloryczności palą się zdecydowanie dłużej i dają więcej ciepła. Zobacz, jakie gatunki drewna okazują się najbardziej ekonomiczne i dowiedz się, dlaczego ten rodzaj opału należy sezonować przynajmniej przez dwanaście miesięcy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Które drewno będzie długo spalać się w kominku?
Spędzanie chłodnych wieczorów przy ciepłym i nastrojowym kominku to doskonała forma relaksu. Niestety, drewno wątpliwej jakości może sprawić, że potencjalnie miły czas zamieni się w prawdziwą katorgę – zamiast cieszyć się płomieniami, będziemy zmuszeni do ciągłego dokładania opału. Wystarczy postawić na odpowiedni gatunek drewna, które spala się długo i efektywnie. Propozycji jest bardzo wiele, ale zwolennicy dobrej jakości powinni wybrać jedno z drzew liściastych.
Ten rodzaj drewna zawiera mało żywicy, dzięki czemu wydziela mniej dymu, a kominek pozostaje czysty przez dłuższy czas. Iglaki można spalać jedynie na przystosowanych do tego paleniskach. Osoby, które chcą jak najdłużej cieszyć się ciepłem, powinny wybierać pomiędzy twardymi, najbardziej kalorycznymi odmianami drewna – do takich zaliczane są na przykład:
- dąb,
- buk,
- grab,
- jesion,
- brzoza.
Wartość opałowa grabu wynosi przeszło 2200 kwh/mp. Jest to bardzo twarde i trudne do rozłupania drewno z cienką korą, co wiąże się z krótszym czasem sezonowania. Dużą popularnością wśród właścicieli kominków cieszy się także dąb o wartości opałowej 2100 kwh/mp, który daje dużo ciepła i wydziela przyjemny aromat w trakcie spalania. Podobne właściwości wykazują buki oraz jesion, który spala się pomarańczowym płomieniem i jest uznawany za drewno szlachetne. Kolejnym typem opału o dobrych parametrach jest brzoza, chociaż nie daje ona tyle ciepła, co pozostałe gatunki drewna. Jej wartość opałowa wynosi 1900 kwh/mp, a kora tego drzewa może być wykorzystywana jako rozpałka.
Czym charakteryzuje się najlepsze drewno do kominka?
Najlepsze drewno kominkowe przede wszystkim powinno wykazywać wysoką wartość opałową. Jednym z poważnych błędów jest wkładanie do paleniska wilgotnego drewna, które nie chce się palić, a do tego wydziela mnóstwo dymu. Osoby sięgające po wilgotny opał muszą zdecydowanie częściej dokładać drewno do kominka, ponieważ energia wytwarzana podczas spalania nie jest wykorzystywana do ogrzewania wnętrza, tylko do odparowania wody.
W kominku należy palić jedynie sezonowanym drewnem – jego wilgotność nie powinna przekraczać 20%. Okres składowania takiego opału zależy od gatunku drewna i warunków, w jakich jest sezonowane. Szacuje się, że po jednym roku jego wilgotność powinna spaść do 20-30%, a po 18 miesiącach do 15%, jednak drzewa o grubej korze potrzebują więcej czasu, by nadawały się do spalenia. Czas sezonowania drewna dębowego wynosi około dwóch lat, a buk może być składowany nawet przez trzy lata.
W tartakach, nadleśnictwach, czy składach opału można kupić suche drewno, które nadaje się do natychmiastowego spalenia w kominku. Drugą, tańszą opcją jest świeży produkt – ten zakup będzie miał sens tylko w przypadku, gdy dysponujemy miejscem nadającym się do sezonowania drewna przez okres nie krótszy niż jeden rok.
W jaki sposób dokładać drewno do kominka, by spalanie było efektywne?
Istnieją dwa sprawdzone sposoby na rozpalenie ognia w kominku. Pierwszy z nich polega na otwarciu wszystkich dopływów powietrza, ułożeniu na palenisku kilku szczap i zapaleniu włożonej pomiędzy nie rozpałki kominkowej. Druga metoda sugeruje ułożenie stosu, którego dolna część składa się z większych, a górna z mniejszych szczap. Po zapaleniu podpałki umieszczonej na samym szczycie należy odczekać około 10 minut, a po tym czasie dołożyć więcej opału.
Częstotliwość oraz ilość drewna, jaką należy każdorazowo dokładać do paleniska, zawsze będą uzależnione od rodzaju opału oraz kominka. Osoby, które nie mają w tej kwestii większego doświadczenia, powinny stosować się do zaleceń producenta urządzenia. W instrukcji znajdziemy sugerowaną ilość opału oraz przybliżone odstępy czasowe, jakie należy zachować przy dokładaniu drewna.