Jakie drewno kominkowe jest najgorsze? Tego unikaj przy wyborze opału
Wybór drewna kominkowego ma kluczowe znaczenie nie tylko ze względów finansowych, ale także z uwagi na czas spalania, bezpieczeństwo oraz ilość i rodzaj wydzielanych substancji. Jakiego drewna kominkowego unikać, by nie mierzyć się z przykrymi konsekwencjami?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czego unikać przy wyborze drewna kominkowego?
Niska kaloryczność
Kaloryczność drewna, nazywana także wartością opałową, to informacja o tym, ile energii można uzyskać podczas całkowitego spalania określonej masy wsadu. Najczęściej podawana jest w jednostce kWh/mp (kilowatogodzina na metr przestrzenny). Drewno o niskiej kaloryczności, np. wierzba lub świerk, może kusić niższą ceną, lecz finalnie przełoży się na konieczność zakupu większej ilości opału niż w przypadku drewna wysokokalorycznego.
Wysoka wilgotność
Spalanie mokrego drewna jest nieekonomiczne, nieekologiczne oraz szkodliwe dla kominka. Podczas spalania znaczny procent ciepła zostaje zużyty do wytworzenia pary, a nie do ogrzania pomieszczenia, ponadto tworzą się kłęby czarnego dymu, wydziela się nieprzyjemny zapach, a łatwopalna sadza osadza się na ścianach komina. Wartość energetyczna materiału opałowego spada wraz ze wzrostem jego wilgotności – suche drewno może być nawet dwukrotnie bardziej kaloryczne w porównaniu do wilgotnego. Przyjmuje się, że maksymalna wilgotność opału powinna wynosić od 15 do 20%. Za palenie mokrym drewnem grozi mandat o wysokości nawet do 500 zł.
Wysoka zawartość żywicy
Drewno o wysokiej zawartości żywicy pali się nierównomiernie, odbiegając estetycznie od wizji spokojnego ognia w kominku, wydziela spore ilości dymu oraz przyczynia się do osadzania sadzy w kominku i w przewodach kominowych. Podczas spalania żywica strzela w charakterystyczny sposób, a pozostałości po niej są trudne do wyczyszczenia. Wysoka zawartość żywicy sprawia, że nawet wysokokaloryczne drewno pali się szybciej niż drewno cechujące się taką samą kalorycznością, lecz z mniejszą lub zerową zawartością żywicy. Mimo wad drewno pochodzące z drzew iglastych ma zwolenników, którzy chwalą jego intensywny, leśny zapach. Jeśli nam na nim zależy, warto wybrać opał o niskiej zawartości żywicy lub zmieszać go z drewnem drzew liściastych.
Domieszki farb, lakierów lub impregnatów
W kominkach kategorycznie nie powinno się palić drewna noszącego ślady impregnowania, jakichkolwiek elementów pokrytych lakierami lub farbami. Podczas spalania takich materiałów wydzielają się toksyczne substancje, mające negatywny wpływ na środowisko oraz na ludzki organizm. Przyczyniają się do chorób układu oddechowego i krążenia, zawałów serca oraz nowotworów. Niszczą środowisko naturalne, prowadząc m.in. do powstawania kwaśnych opadów oraz do zakwaszania gleby. Uchwały antysmogowe określają wysokie grzywny za stosowanie takiego opału.
Najgorsze gatunki drewna kominkowego
Zaleca się unikanie drewna z drzew iglastych, takich jak sosna, świerk czy jodła. Jest bogate w żywice, wydzielającą intensywny zapach, ciemny dym oraz smolisty osad. Sprzyja odkładaniu się kreozotu w przewodach kominowych – lepkiej substancji o wysokiej łatwopalności. Pomimo wysokiej kaloryczności spala się bardzo szybko, nierównomiernie oraz chaotycznie.
Topola i lipa, mimo że będące drzewami liściastymi, nie są polecanymi gatunkami. Charakteryzują się niską wartością opałową, szybko się spalają, dodatkowo wytwarzając przy tym duże ilości dymu oraz popiołu.
Drewno drzew owocowych, np. wiśni lub jabłoni, niekoniecznie sprawdza się jako drewno kominkowe. Cechuje je wysoka gęstość, która sprawia, że palą się wolno oraz wymagają wyższej temperatury, a to z kolei prowadzi do nadmiernego gromadzenia się sadzy w przewodach kominowych. Takie drewno wydziela także charakterystyczny zapach, przez niektórych uznawany za przyjemny, dla innych mogący okazać się drażniący.
Jakie jest najlepsze drewno kominkowe? Sprawdź tutaj.
Negatywne skutki palenia niewłaściwym drewnem
Spalanie drewna kominkowego o niskiej kaloryczności, wilgotnego lub z wysoką zawartością żywicy wiąże się z koniecznością zużycia większej ilości materiału opałowego, a to zwiększa koszty ogrzewania oraz ilość emitowanych zanieczyszczeń. Nadmierne ilości sadzy, dymu oraz pyłów przyczyniają się do powstawania smogu i negatywnie wpływają na jakość powietrza, a w dłuższej perspektywie prowadzą do postępowania zmian klimatycznych.
Istotnym aspektem związanym z paleniem nieodpowiednim drewnem kominkowym jest jego wpływ na zdrowie oraz bezpieczeństwo domowników. Toksyczne substancje podrażniają oczy i drogi oddechowe, zwiększają ryzyko chorób nowotworowych. Osady gromadzące się w kominku stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników ze względu na swoją łatwopalność, która zwiększa ryzyko powstania pożaru.