Jakie pokrycie dachowe wybrać? Przegląd opcji
Wybierając odpowiednie pokrycie dachowe, należy kierować się kilkoma kluczowymi kwestiami, zarówno funkcjonalnymi, jak i estetycznymi. Na sposób eksploatacji dachu wpływa jego kształt, dodatkowe elementy architektoniczne i strefa klimatyczna. Od tej decyzji będzie zależał wygląd domu, ale również stopień zabezpieczenia całego budynku. Sprawdź, jakie są dostępne opcje i wybierz świadomie!
Z tego artykułu dowiesz się:
Co warto wziąć pod uwagę, wybierając odpowiednie pokrycie dachowe?
Podczas wybierania odpowiedniego pokrycia dachowego, konieczne jest wzięcie pod uwagę kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim jest to konstrukcja dachu. W zależności o nachylenia dachu, inne materiały będą odpowiednie. Część z dostępnych opcji może być niekompatybilna z niektórymi konstrukcjami. Również kwestia wielopoziomowości – w takim przypadku także należy rozważyć jedynie te materiały, które dobrze sprawdzą się przy takim układzie.
Drugim aspektem, który wpływa na dobór odpowiedniego pokrycia dachowego, jest klimat oraz uśrednione warunki atmosferyczne. Tutaj kluczową rolę odgrywają opady. Zarówno deszcz, jak i śnieg wymagają konkretnych rozwiązań technicznych. Jeśli dom zlokalizowany jest w miejscu, gdzie pewne jest, że opady śniegu będą regularne i bardzo intensywne, zaleca się wybranie pokrycia ułatwiającego usuwanie hałd śniegu. Pokrycie dachowe musi być również dopasowane do wiatrów pojawiających się w danej okolicy oraz stopnia ekspozycji na promieniowanie UV.
Wybierając pokrycie dachowe, należy wziąć pod uwagę także kwestie finansowe oraz estetyczne. Po rozważeniu wszystkich niezbędnych czynników i okoliczności należy zapoznać się z dostępnymi opcjami, np. pokryciem dachowym wykonanym z płyty bitumicznej.
Popularne pokrycia dachowe w różnych przedziałach cenowych
Po rozważeniu wszystkich aspektów technicznych oraz finansowych można wybierać spośród wielu dostępnych materiałów. Obecnie na rynku największą popularnością cieszy się blachodachówka. Jest to rozwiązanie dość ekonomiczne, a cena za metr kwadratowy może wahać się od 40 do 100 złotych. Blachodachówka jest bardzo estetycznym wyborem, a ze względu na niezwykle szerokie wzornictwo, pozwala łatwo dobrać kolor oraz kształt pasujący do charakteru domu. Jest także lekka i trwała. Jej jedyną wadą może być podatna na korozję powłoka oraz niewielki hałas powstający w trakcie deszczu.
Powszechnie wybieraną opcją jest także dachówka betonowa. Jej koszt nie powinien przekroczyć ok. 80 złotych za metr kwadratowy, a jest to trwały i estetyczny materiał. Ze względu na odrobinę większą wagę niż ma to miejsce w przypadku blachodachówki, konieczne może okazać się wzmocnienie konstrukcji dachowej.
Analizując dostępne możliwości i popularne materiały stosowane podczas pokrywania dachu, warto rozważyć wybranie łupka dachowego, choć jest to jedna z wysokobudżetowych opcji. Cena tej opcji może sięgać nawet 300 złotych za metr kwadratowy, lecz efekt będzie bardzo elegancki i trwały. Bardzo dobrym wyborem jest także tradycyjna dachówka ceramiczna. Zapewnia nie tylko efektowny wygląd, ale również świetną izolację termiczną.
Decydując się niestandardowe rozwiązania, można pokusić się także o strzechę. Jest to materiał dość kosztowny, lecz zapewniający bardzo oryginalny wygląd o doskonałą izolację termiczną oraz akustyczną. Podobnie ciekawą opcją jest zielony dach pokryty w pełni zagospodarowanym ogrodem. W tym przypadku do wielu zalet technicznych dodać można także kwestię obniżenia temperatury otoczenia, poprzez umieszczenie dużej ilości roślin zielonych.
Tanie pokrycia dachowe – jaka opcja będzie najbardziej korzystna?
Obecnie na rynku dostępne są różne warianty pokryć dachowych, zarówno te bardzo kosztowne, jak i umiarkowane. Często wybieraną opcją jest gont bitumiczny. Cena tego rozwiązania nie powinna przekroczyć 50 złotych za metr kwadratowy, a wiele osób samodzielnie poradzi sobie z montażem, co również obniży koszt całej usługi. Gont można bez trudu dobrać do indywidualnych preferencji estetycznych, ponieważ na rynku dostępne są liczne opcje kolorystyczne.
Dużą popularnością cieszy się także odporna na korozję blacha trapezowa. Jest tania, łatwa w transporcie oraz montażu. Dodatkowo nie obciążą nadmiernie konstrukcji dachu. Szukając ekonomicznego rozwiązania, które pozwoliłoby sprawnie i estetycznie zabezpieczyć dach, warto rozważyć pokrycie dachu papą termozgrzewalną. Jej koszt może wynosić nawet 15 złotych za metr kwadratowy, a technika montażu jest niezwykle prosta i wymaga jedynie palnika gazowego. Cechuje się ona wysoką odpornością na wodę, a także wysoką izolację termiczną oraz akustyczną.
Rzadziej spotykana, lecz również łatwa w montażu i dość tania jest fala bitumiczna, nazywana także onduliną. Jest to materiał odporny na korozję i promieniowanie UV.