Jakie są największe wady domów modułowych? Sprawdzamy!
Marzysz o własnym domu z ogrodem, ale kompletnie nie wiesz, w jaki sposób podejść do tak dużej inwestycji? Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu sprawdzenie wszystkich zalet i wad różnych rozwiązań, jakie są dostępne w branży budowlanym. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy modułowe. W związku z tym dobrze jest sprawdzić, z jakimi słabymi stronami musimy się zmierzyć tego systemu, aby podjąć słuszną decyzję.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domy modułowe - nowoczesna technologia budowy domów
Chcąc zapoznać się z mocnymi i słabymi stronami domów modułowych, na początku warto przyjrzeć się tej technologii. W odróżnieniu od tradycyjnego budownictwa, w tym przypadku mamy do czynienia z wytworzeniem specjalnych modułów jeszcze na hali produkcyjnej. Natomiast na placu budowy są one jedynie ze sobą łączone. Zatem w przypadku domów modułowych nie mamy do czynienia z budową przy pomocy pojedynczych materiałów.
Największą popularnością cieszą się oczywiście domy modułowe w Stanach Zjednoczonych, a także na Zachodzie Europy. Ponadto z technologii domów modułowych korzystają również mieszkańcy Skandynawii. W Polsce domy modułowe cieszą się coraz większym uznaniem, jednak nadal nie jest to tak popularny system, jak w przypadku domów budowanych w sposób tradycyjny.
Rodzaje domów modułowych
W momencie, gdy coraz poważniej zastanawiamy się nad budową domu modułowego, warto również dowiedzieć się, z jakimi rodzajami w ogóle mamy do czynienia. Okazuje się, że pod tym względem należy wymienić przede wszystkim rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest główna konstrukcja. To oznacza, że różnią się one między sobą także technologią, a także na przykład sposobem termoizolacji.
Pod tym względem jesteśmy w stanie wymienić:
- Domy modułowe drewniane - w przypadku takich domów mamy do czynienia z konstrukcją wykonaną z drewna. Ważne jest to, aby drewno konstrukcyjne było bardzo dobrze wysuszone oraz zaimpregnowane, dzięki czemu nie będziemy musieli się martwić korozją biologiczną. Tego typu domy modułowe drewniane, najczęściej ocieplamy przy pomocy wełny mineralnej.
- Domy modułowe stalowe - konstrukcja takiego domu modułowego powstaje ze stali. Najczęściej wypełnienie stanowią płyty warstwowe. Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o ocieplenie domu ze stali, jest pianka PUR.
- Domy modułowe keramzytowe -jak sama nazwa wskazuje, głównym elementem budulcowym jest keramzyt. Do czynienia mamy ze stalowymi konstrukcjami, które wypełnione są prefabrykatami keramzytowymi. Do termoizolacji najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną od wewnętrznej strony. Takie domy modułowe z powodzeniem można tynkować.
- Domy modułowe z paneli - w branży budowlanej coraz częściej pojawia się propozycja domów modułowych, które są wykonane z paneli SIP (Structural Insulated Panels). Są to specjalne panele drewnopodobne, które od wewnątrz są izolowane przy pomocy dowolnego materiału. Możemy wybrać tutaj zarówno piankę PUR, styropian, jak i również wełnę mineralną.
Jakie są zalety domów modułowych?
Zapewne chcąc się przekonać, że budowa domu modułowego będzie dobrą decyzją, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jakimi zaletami wyróżniają się tego typu budynki. Wtedy nam będzie o wiele łatwiej porównać technologię modułową do tradycyjnego budownictwa.
Do najważniejszych zalet domów modułowych zaliczymy:
- Błyskawiczny proces budowy domu modułowego - od momentu wybrania projektu oraz złożenia zamówienia na dom modułowy do momentu zamieszkania w nim, może wynieść nawet 2 miesiące. Montaż samej konstrukcji zajmuje często maksymalnie kilka dni. Późniejszy czas przeznaczony jest na prace wykończeniowe.
- Możliwość stawiania domu modułowego niemalże przez cały rok - muszą być naprawdę bardzo niekorzystne warunki pogodowe, aby uniemożliwiły one stawianie domu modułowego. Zatem decydując się na taki typ budynku mieszkalnego, nie musimy czekać często do wiosny, jeżeli mamy do czynienia z łagodną zimą. Dzieje się tak, ponieważ nie są konieczne prace murarskie.
- Możliwość postawienia domu modułowego na różnych warunkach geotechnicznych - posiadanie działki na skarpie lub na piaskach nie dyskwalifikuje możliwości postawienia domu modułowego. Oczywiście wtedy konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia na przykład w postaci ławy fundamentowej lub podpiwniczenia, jednak nie będziemy musieli rezygnować ze swojego marzenia o domie modułowym.
- Korzystanie z domu przez cały rok - ze względu, że domy modułowe posiadają termoizolację, uznawane są one za domy całoroczne. Jest to jeden z najczęściej powielanych mitów, że domy modułowe są jedynie domkami sezonowymi.
- Energooszczędność - domy modułowe wyróżniają się termoizolacją na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu takie budynki mieszkalne uchodzą za energooszczędne
- Ochronę środowiska - w procesie budowy domów modułowych generowana jest zdecydowanie mniejsza ilość odpadów w postaci materiałów budowlanych. Dzięki temu technologia modułowa jest bardziej sprzyjająca dla ochrony środowiska
Jakie są wady domów modułowych?
Aby podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą tego, w jakiej technologii wybudujemy dom, powinniśmy również odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są wady domów modułowych. Należy mieć świadomość tego, że jeszcze nikomu nie udało się wymyślić idealnego systemu, który był całkowicie pozbawiony wad. Jednak może się okazać, że to, co dla jednego inwestora jest mało korzystne, dla innego, nie będzie miało to większego znaczenia.
Wśród wad, o których należy koniecznie wspomnieć w kontekście domów modułowych, wymienimy:
- Brak elastyczności w projektach - niestety jedną z największych wad jest to, że nie mamy zbyt dużego wyboru jeżeli chodzi o projekty architektoniczne. Takie ograniczenie stanowi właśnie konstrukcja modułowa, która opiera się na prostopadłościanach. W ten sposób mamy do czynienia z dość minimalistyczną bryłą z płaskim dachem.
- Brak możliwości modyfikacji domu w procesie budowy - w tradycyjnym budownictwie istnieje możliwość zmian w projekcie, nawet gdy już budowa ruszyła. Natomiast w budownictwie modułowym ze względu na produkcję gotowych elementów konstrukcyjnych, nie jest już to możliwe.
- Konieczność jednorazowego poniesienia kosztów - w przypadku domów modułowych nie możemy mówić o budowie systemem gospodarczym, co często sprawdza się w przypadku chęci przeprowadzenia inwestycji za gotówkę. Tutaj musimy liczyć się z jednorazową opłatą lub koniecznością wzięcia kredytu hipotecznego.
Jak widzimy, tych wad domów modułowych wcale nie ma tak dużo, jakby się mogło wydawać. Jeżeli powyższe słabe strony tej technologii nie stanowią dla nas przeszkody, to może się okazać, że właśnie dom modułowy będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.