Jakie szambo dla 4-osobowej rodziny będzie najlepsze?
Budujesz dom jednorodzinny na działce, która nie będzie miała zapewnionego podłączenia do sieci kanalizacyjnej? Twoim obowiązkiem będzie zapewnienie utylizacji nieczystości. Do wyboru mamy budowę szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeżeli jesteś zainteresowany pierwszym wariantem, warto dowiedzieć się, jak duże szambo będzie potrzebne dla 4-osobowej rodziny.
Z tego artykułu dowiesz się:
Szambo - rodzaje
Wybierając szambo, najczęściej zwracamy uwagę tylko na jego rodzaje. Całkowicie natomiast zapominamy o tym, że do wyboru mamy również rodzaje szamba pod względem ich budowy. Tutaj przede wszystkim powinniśmy wymienić:
- Szamba plastikowe - tego typu szamba wykonane są z tworzywa polietylenowego. Ich zaletą jest niska waga, ponieważ w przypadku zbiornika o pojemności 10 tys. litrów, zbiornik będzie ważyć ok. 450 kg. Należy mieć na uwadze, że trwałość takiego szamba jest dużo większa w porównaniu do szamb betonowych, na które ma wpływ działanie cieczy. Oprócz tego szambo betonowe nie wchodzi w reakcję z nieczystościami, jak to się dzieje w przypadku szamba betonowego.
- Szamba betonowe - jest najczęściej wybieranym typem zbiornika. Wyróżnia się tym, że zbudowane jest ono z betonu o klasie B-20, w którym zatopione są wzmacniające pręty z metalu. Do wyboru są także szamba betonowe, które są wykonane z wyższej klasy betonu, dzięki czemu będą wykazywać się one również większą wytrzymałością. Należy się liczyć z dość wysoką wagą szamb betonowych, ponieważ w przypadku szamba, które posiada pojemność 10 tys. litrów, będzie ono ważyło ok. 7 ton.
Kolejny podział zbiorników na szambo dotyczy tego, z iloma komorami mamy do czynienia. Pod tym względem wyróżniamy szamba jednokomorowe oraz wielokomorowe. Wśród szamb wielokomorowych wymienić możemy szamba dwukomorowe i trzykomorowe. W przypadku szamb jednokomorowych składają się one tylko z jednego zbiornika. Jednocześnie są one bezodpływowe. Najczęściej jednak też, wyróżniają się one mniejszą pojemnością, co wiąże się z koniecznością częstszego wywozu nieczystości.
Natomiast decydując się na szambo dwukomorowe, powinniśmy być świadomi zasady działania tego zbiornika. Tego typu szambo składa się z dwóch komór. W jednej komorze odkładają się nieczystości grube, a w drugiej, płynne. Właśnie z tego powodu możliwe jest przeprowadzenie drenażu ze zbiornika, w którym znajdują się ścieki płynne. Oczywiście należy mieć pod tym względem odpowiednie uprawnienia z urzędu gminy lub miasta. Warto mieć na uwadze, że w przypadku szamb wielokomorowych, nie można ich zamontować na terenach podmokłych.
Jakie szambo wybrać dla 4-osobowej rodziny?
Mając już na uwadze to, jakie są rodzaje szamb, bardzo często pojawia się pytanie odnośnie tego, jaki zbiornik będzie najlepszy dla 4-osobowej rodziny. Okazuje się, że najlepszą propozycją będzie zbiornik o pojemności ok. 10 m3. Jeżeli jednak zależy nam na większym komforcie korzystania z takiego zbiornika, to lepiej jest zdecydować się na szambo o pojemności nawet 12 m3. W przypadku gospodarstw domowych zaleca się budowę szamba o pojemności 15 m3. Niektóre firmy proponują również realizację zamówień na szambo o pojemności 20 m2. Na takie rozwiązanie warto się zdecydować w sytuacji, gdy w jednym budynku mieszkają dwie rodziny, a nie mają one możliwości podłączenia się do dwóch osobnych zbiorników.
Jeżeli tylko posiadamy odpowiednie uwarunkowania pod względem terenu, a także uzyskamy pozwolenie z urzędu, warto zastanowić się nad opcją wybudowania szamba dwukomorowego. Wtedy istnieje możliwość drenażu nieczystości ciekłych, dzięki czemu będziemy mogli zaoszczędzić na wywozie szamba. Jest to również zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie.
Należy jednak mieć na uwadze, że musimy wtedy szczególnie dbać o dawkowanie odpowiednich preparatów do szamba. Wśród nich wymienia się określone aktywatory, jak i również środki zawierające odpowiednie bakterie z odpowiednimi enzymami. W ten sposób nie tylko doprowadzamy do rozkładu większości nieczystości, ale również możemy z powodzeniem zadbać o komfort użytkowania szamba. Takie preparaty niwelują nieprzyjemne zapachy, a także powodują usuwanie osadu, dzięki czemu zbiorniki nie zmniejszają swojej objętości.
Jak często wywozić szambo?
Osoby, które dopiero raczkują w temacie wyboru szamba, bardzo często myślą, że w im większe szambo zainwestują, tym rzadziej konieczne okaże się wywożenie nieczystości. Jest to z jednej strony bardzo dobry tok myślenia, ale nie do końca. Rzeczywiście w ustawie z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, znajduje się informacja, jak często jesteśmy zobowiązani do korzystania z usług firmy asenizacyjnej.
Nie bez znaczenia ma tutaj pojemność szamba, ponieważ w przypadku zbiorników o pojemności do 8 m3, mamy z obowiązkiem wywożenia nieczystości nie rzadziej niż raz na 4 miesiące. Natomiast w przypadku zbiorników o pojemności powyżej 8 m3, muszą one być opróżniane nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Oczywiście wywóz nieczystości powinien odbywać się zawsze, gdy dojdzie do zapełnienia zbiornika.
Źródła:
- https://wolomin.org/informacja-dla-posiadaczy-zbiornikow-bezodplywowych-szamb/
- https://www.szambobetonowe24.pl/blog/jaki-wybrac-zbiornik-na-szambo-dla-kilkuosobowej-rodziny
- https://kamal-bet.pl/szambo-dwukomorowe-jak-dziala-to-rozwiazanie/
- https://impet.net.pl/szambo-betonowe-czy-plastikowe/
- https://szamba-septic.pl/ilu-komorowe-szambo-wybrac/