Kiedy najlepiej kupić ekogroszek na zimę? Czy warto jeszcze czekać na spadek cen?
Ochłodzenie, które nawiedziło nasz kraj, powoduje, że Polacy coraz poważniej rozważają rozpoczęcie sezonu grzewczego. W domach wyposażonych w kotły na ekogroszek zrobi się cieplej dopiero wtedy, gdy nabędziemy odpowiednią ilość opału. Czy teraz jest dobry moment, by kupić ten rodzaj węgla po atrakcyjnej cenie?
Z tego artykułu dowiesz się:
Najlepszy okres na zakup ekogroszku – kiedy przypada?
To koniec upalnych temperatur. Do Polski powoli zbliża się jesień – chłodne wieczory sprawiają, że coraz częściej myślimy o rozpoczęciu sezonu grzewczego. Właściciele kotłów na ekogroszek mają poważną zagwozdkę – czy to dobry moment, by zadzwonić do dostawcy opału? Okazuje się, że końcówka lata może być ostatnim momentem na znalezienie wysokiej jakości ekogroszku w rozsądnej cenie.
Przezorni właściciele kotłów na ekogroszek od lat kupują opał na przełomie wiosny i lata. W tym okresie mamy największe szanse, aby nabyć ten towar po okazyjnej cenie. Jest to czas mniejszego popytu, dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo, że dystrybutor będzie mieć na składzie ekogroszek lepszej jakości. Wiosną i latem można kupić suchszy opał, który jest lżejszy oraz bardziej ekonomiczny. Taki produkt lepiej się pali i emituje mniejsze zanieczyszczenia. W okresie od maja do września czas oczekiwania na realizację zamówienia jest krótszy, a właściciele kotłów nie muszą obawiać się, że na składzie zabraknie opału.
Kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem ekogroszku w okresie wiosenno-letnim jest możliwość przedłużenia żywotności kotła. Suchy opał wykazuje zdecydowanie wyższą efektywność spalania. Węgiel o niskiej wilgotności nie narusza podzespołów urządzenia grzewczego.
Sezonowe zmiany cen – co warto o nich wiedzieć?
Chociaż wiosną i latem mało kto myśli o konieczności zakupu ekogroszku, to warto nabyć opał właśnie w okresie najmniejszego popytu. W tym czasie część kopalni decyduje się na sezonowe obniżki cen węgla. Największe okazje z reguły pojawiają się od marca do maja, kiedy następuje wyprzedaż nadwyżek ekogroszku pozostałego po okresie grzewczym. Różnice w cenach mogą wynosić nawet kilkanaście procent, co przekłada się na realne oszczędności.
W ostatnich latach sezonowe obniżki cen ekogroszku nieco wyhamowały. Wszystko za sprawą gorszej dostępności opału, który szczególnie dawał się we znaki w zimowych miesiącach. Większe zapotrzebowanie na ekogroszek doprowadziło do ograniczenia wahania cen węgla. Aktualnie ten rodzaj opału w miesiącach wiosennych kosztuje niewiele mniej niż jesienią lub zimą. Trzeba jednak pamiętać, że cena nie jest jedynym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę podczas kupowania opału na zimę – równie ważna jest jego jakość, która także wpływa na wysokość wydatków związanych z ogrzewaniem domu. Warto bacznie śledzić rynkowe ceny ekogroszku i zdecydować się na zakup węgla w momencie, gdy pojawią się sezonowe obniżki.
Dlaczego nie powinniśmy kupować ekogroszku w trakcie sezonu grzewczego?
Kupno ekogroszku w sezonie grzewczym zawsze jest dość ryzykowne – jesienią i zimą mogą następować okresowe braki węgla dobrej jakości, a najlepszy asortyment bardzo szybko znika ze składów. Sprzedawcy opału mogą wykorzystywać dobrą koniunkturę do pozbywania się zawilgoconego ekogroszku lub opału o zdecydowanie gorszych parametrach spalania. W okresie największego popytu jesteśmy narażeni na potencjalne straty finansowe wynikające z zakupu węgla słabej jakości.
Największym utrapieniem osób kupujących ekogroszek w sezonie grzewczym jest zbyt duża wilgotność opału. Ten rodzaj węgla produkuje się poprzez pokruszenie go do odpowiedniej frakcji, płukanie i suszenie na hałdzie. Niestety, ekogroszek składowany na wolnym powietrzu nie ma szans na wyschnięcie przy deszczowej pogodzie, która tak często towarzyszy nam w okresie jesienno-zimowym. Jeśli wsypiemy do kotła mokry ekogroszek, ciepło spalania posłuży do jego osuszania, a nie do nagrzania urządzenia. Takie działanie może też doprowadzić do korozji podajnika i zasobnika kotła.
Najłatwiej kupić suchy ekogroszek w miesiącach letnich, gdy opał składowany na hałdach wysycha bardzo szybko w wyniku wysokich temperatur i ekspozycji słonecznej. Jeżeli zdecydujemy się na zakup ekogroszku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, zyskamy więcej czasu, by zmagazynować opał w suchym i bezpiecznym miejscu. Odpowiednie składowanie przyczyni się do zachowania optymalnych właściwości węgla.