Klimatyzacja bez kucia ścian i kosztownego montażu – jak wybrać przenośny klimatyzator?

Klimatyzator przenośny w salonie
Czy warto kupić klimatyzator przenośny?, fot. Renata Hamuda
ikona podziel się
Opublikowano: 04.05.2024 r., 16:44
Lato zbliża się wielkimi krokami. Nic dziwnego, że coraz częściej przewija się temat klimatyzacji, która daje ukojenie w upalne dni. Tradycyjne klimatyzatory, mimo swojej skuteczności, często wiążą się z uciążliwymi procesami instalacyjnymi oraz wysokimi kosztami montażu. Alternatywą jest klimatyzator przenośny. Czy warto w niego zainwestować? Jak wybrać najlepszy model?

Wygoda, ekonomia i skuteczność, czyli o zaletach przenośnych klimatyzatorów

Niekwestionowaną zaletą przenośnych klimatyzatorów jest mobilność. W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń, które są zazwyczaj zamontowane na stałe w oknach lub ścianach, przenośne klimatyzatory można łatwo przemieszczać z pomieszczenia do pomieszczenia. Dzięki temu możesz cieszyć się chłodnym powietrzem tam, gdzie go potrzebujesz, bez konieczności inwestowania w kilka oddzielnych jednostek.

Tradycyjne klimatyzatory często wymagają profesjonalnej instalacji, co może być czasochłonne i kosztowne. Przenośne klimatyzatory są znacznie łatwiejsze w instalacji – zazwyczaj wystarczy podłączyć je do standardowego gniazdka elektrycznego i odprowadzić wąż ciepłego powietrza przez okno lub drzwi.

Przenośne klimatyzatory są często bardziej ekonomiczne niż tradycyjne systemy. Ich cena jest zazwyczaj niższa, a także wymagają mniej energii do pracy, co może przekładać się na niższe rachunki za prąd w dłuższej perspektywie.

Plusem przenośnych klimatyzatorów jest skuteczność. Urządzenia są w stanie skutecznie efektywnie schłodzić mniejsze pomieszczenia, takie jak sypialnia, salon czy pokój dziecka. 

Jak wybrać najlepszy klimatyzator przenośny?

Przy wyborze domowego klimatyzatora należy zwrócić uwagę na moc chłodniczą urządzenia – powinna być dopasowana do metrażu mieszkania. Co do zasady, na każde 10 m² pomieszczenia przypada co najmniej 1 kW mocy chłodniczej klimatyzatora. Optymalnym rozwiązaniem jest sprzęt o większej mocy – zwłaszcza na poddasze lub do pomieszczeń, które są słabo izolowane lub silnie nasłonecznione. Mała moc chłodzenia może prowadzić do nieefektywnego chłodzenia, podczas gdy zbyt duża moc będzie generować nadmierne koszty eksploatacji.

Drugim ważnym parametrem jest przepływ powietrza BTU. Współczynnik BTU określa ilość ciepła, którą jednostka klimatyzacji może przenieść na jednostkę czasu (1 kW to 3,4 BTU/h). Im większa liczba BTU, tym bardziej efektywnie klimatyzator ochładza pomieszczenie. 

Przepływ powietrza – wskaźnik mówiący o tym, ile powtarza jest w stanie chłodzić klimatyzator w ciagu jednej godziny – powinien wynosić minimum 300 m³/h. Najwydajniejsze klimatyzatory osiągają wynik nawet 450 m³/h.

Nie bez znaczenia jest także EER, czyli wskaźnik efektywności energetycznej. Wartość określa stosunek chłodzenia do zużycia energii energetycznej, jaką urządzenie potrzebuje do efektywnej pracy. Dobrym wyborem będzie model energooszczędny o wskaźniku EER >2,6.

Klimatyzator przenośny chłodzi wnętrze
Klimatyzator przenośny to dobre rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń, fot. DG PhotoStock

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobrym wyborem będzie klimatyzator o dużym zakresie regulacji temperatury (16-30 °C) i niskim poziomie hałasu (poniżej 50 dB). Dużą rolę odgrywają też funkcje dodatkowe, a w tym filtr HEPA i funkcja jonizacji, funkcja Swing, timer czy opcja zdalnego sterowania.

Przenośne klimatyzatory oferują mobilność, wygodę i ekonomiczność, co czyni je atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób poszukujących szybkiego i skutecznego sposobu na schłodzenie pomieszczenia w gorące dni. Czy warto zainwestować w takie urządzenie? Bez wątpienia!

Źródła:

  • https://nachlodno.pl/poradnik/jak-wybrac-klimatyzator-przenosny/
  • https://www.muratorplus.pl/technika/wentylacja-klimatyzacja/klimatyzator-przenosny-jak-wybrac-klimatyzator-mobilny-aa-3LnX-abtt-f9p5.html#google_vignette
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto