Ten kominek ogrzeje cały dom i nie wymaga rąbania i sezonowania drewna. Jest hitem w nowych domach

Ogrzewanie budynków za pomocą biomasy, czyli pelletu drzewnego, w ostatnich latach stało się poważną konkurencją wobec tradycyjnych materiałów opałowych. Kominek na pellet to rozwiązanie niemal bezobsługowe, czyste i o wysokiej efektywności spalania. Również w przypadku kominków pellet jest coraz częstszym wyborem. Czy palenie pelletem w kominku jest opłacalne? Kiedy warto zainwestować w kominek na pellet i czy da się nim ogrzać cały dom?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak działa kominek na pellet?
Kominek na pellet jest urządzeniem grzewczym, które łączy nowoczesną technologię spalania biomasy z estetyką i przytulnym klimatem, które są nieodłącznymi zaletami tradycyjnego kominka na drewno. Kominek na pellet jest rozwiązaniem niemal bezobsługowym. Granulowany opał jest automatycznie przekazywana z zasobnika do paleniska, a system steruje procesem spalania, reguluje temperaturę oraz ilość spalania pelletu, przez co urządzenie jest wydajne oraz małym nakładem pracy zapewnia komfort cieplny.
Warto podkreślić, że kominek na pellet jest ekologiczny – jego spalanie generuje minimalną ilość dymu, popiołu oraz szkodliwych substancji. Czy pellet jest ekologiczny? Tak, ponieważ produkuje się go bez chemicznych dodatków, wykorzystując odpady drzewne. To rozwiązanie przyjazne środowisku.
Ceny kominków na pellet różnią się w zależności od modelu, producenta, mocy, dodatkowych udogodnień i funkcji. Najtańsze i najprostsze kominki na pellet można kupić już od 3,5 tys. zł – są to małe, proste urządzenia, sprawdzające się jedynie do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń. Zaawansowane modele, wyposażone w płaszcz wodny, kosztują znacznie więcej, bo od 15 do nawet 30 tys. złotych.

Kominek na pellet jako główne źródło ciepła
Efektywność kominka na pellet w dużej mierze zależy od jego mocy oraz sposobu dystrybucji ciepła, w jaki został wyposażony. W zależności od tych czynników możemy dogrzewać nim poszczególne pomieszczenia lub użytkować go jako główne źródło ciepła. Zależy to od modelu i instalacji.
Dogrzewanie pojedynczego pomieszczenia
Jeśli kominek na pellet jest powietrzny i nie został wyposażony w system dystrybucji ciepła, jego jedyną funkcją jest ogrzewanie pojedynczego pomieszczenia – ewentualnie sąsiednich przy otwartych drzwiach.
Ogrzewanie całego domu
Kominki na pellet wyposażone w system DGP – system dystrybucji gorącego powietrza – rozprowadzają ciepło kanałami do innych pomieszczeń, dzięki czemu mogą służyć jako główne źródło ciepła w domu. Warto jednak wiedzieć, że wraz z odległością pomieszczenia od kominka, efektywność ogrzewania spada.
Kominki na pellet z płaszczem wodnym działają na podobnej zasadzie jak kotły centralnego ogrzewania. Można podłączyć je do systemu grzewczego połączonego z kaloryferami lub instalacją podłogową. Kominek na pellet z płaszczem wodnym sprawdzi się jako główne urządzenie grzewcze w budynku, warto jednak pamiętać, że jego koszt będzie znacznie wyższy niż w przypadku prostego kominka na pellet.
Kominek na pellet sprawdzi się jako główne źródło ciepła, pod warunkiem że dobrana zostanie odpowiednia moc urządzenia. Do ogrzania całego domu potrzeba zwykle od 10 do 20 kW – w zależności od powierzchni oraz standardu izolacji cieplnej budynku. Porównanie kominka i pieca na pellet oraz więcej informacji na ten temat można przeczytać tutaj.

Zalety i wady kominka na pellet
Kominki na pellet, jak każde urządzenia grzewcze, mają swoje zalety oraz wady. Warto je poznać, by decyzję o zakupie kominka podjąć w pełni świadomie.
Zalety kominka na pellet
- Kominki na pellet są bardzo łatwe w obsłudze i wymagają minimalnego nakładu pracy, jakim jest uzupełnianie zasobnika.
- Kominki na pellet wyposażone są w możliwość ustawienia harmonogramu pracy, termostaty, funkcję automatycznego czyszczenia, automatyczne rozpalanie pelletu oraz wiele nowoczesnych udogodnień.
- Urządzenia te charakteryzują się nowoczesnym designem i estetyką.
- Pellet to materiał opałowy łatwy do transportu i składowania.
- Kominki na pellet są łatwe do wyczyszczenia, a dodatkowo nie gromadzą tak dużych ilości popiołu, jak dzieje się to w przypadku tradycyjnych kominków na drewno.
- Pellet to ekologiczne ogrzewanie – średnia sprawność kominka wynosi ponad 92%. Do produkcji pelletu wykorzystuje się odpady z przemysłu drzewnego, dzięki czemu nie przyczynia się do dodatkowej wycinki drzew.
Wady kominka na pellet
- Kominek na pellet zasilany jest prądem, bez którego jego praca jest niemożliwa. Kominek na pellet potrzebuje rezerwy, która umożliwia mu pracowanie podczas braku energii elektrycznej.
- Urządzenia te nie pracują w pełni cicho. Systemy podajnikowe generują hałas – zwłaszcza podczas uruchamiania. W nowszych modelach problem ten został nieco zniwelowany, jednak wciąż może być to uciążliwe w pomieszczeniach przeznaczonych na sen.
- Płomień w kominkach na pellet nie jest tak estetyczny, jak w przypadku spalania drewna, nie generuje też charakterystycznych trzasków, co może być niezadowalające dla fanów tradycyjnych kominków.