Kominek z DGP czy płaszcz wodny? Który z tych systemów jest bardziej opłacalny?
Marzysz o kominku rozprowadzającym ciepło po całym domu? Jeśli tak, to będzie Ci potrzebny odpowiedni przekaźnik temperatury. Zarówno DGP, jak i płaszcz wodny to systemy mające sporo zalet oraz kilka wad. Sprawdź, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku.
Z tego artykułu dowiesz się:
- DGP – system bazujący na dystrybucji gorącego powietrza
- Kominek z płaszczem wodnym – sposób na komfortowe ogrzewanie całego domu
- Podstawowe różnice pomiędzy DGP i płaszczem wodnym
- Jak dopasować instalację rozprowadzającą ciepło do potrzeb domowników?
- Który system lepiej zainstalować w starszych domach?
- Jakie kryteria powinny wziąć pod uwagę osoby, które dopiero przymierzają się do budowy domu?
DGP – system bazujący na dystrybucji gorącego powietrza
Instalacja DGP jest złożona z sieci kanałów, przez które ogrzane powietrze przedostaje się do poszczególnych pomieszczeń. System opiera się na ruchu grawitacyjnym, na zasadzie samodzielnej cyrkulacji lub wykorzystuje wspomaganie w postaci nadmuchu. Pierwsze rozwiązanie jest bezgłośne i nie wymaga źródła energii elektrycznej, jednak okazuje się mniej efektywne niż instalacja wyposażona w specjalną dmuchawę.
Kominek z dystrybucją gorącego powietrza działa niezależnie od zasadniczej instalacji grzewczej. Można go używać poza sezonem, a także zimą, kiedy stanowi wsparcie dla centralnego systemu ogrzewania. DGP pozwala na szybkie podnoszenie temperatury. Ze względu na proste mechanizmy, systemy z obiegiem grawitacyjnym rzadko ulegają awariom. Kominek z DGP sprawdzi się zarówno w większym domu, jak i w budynkach letniskowych.
Dystrybucja gorącego powietrza ma swoje zalety i wady. Chociaż instalacja zachowuje niezależność w sytuacji braku prądu, to należy liczyć się z tym, że nie każdy mieszkaniec będzie z niej zadowolony. DGP wiąże się ze wzmożonym ruchem powietrza w budynku, a wraz z nim w pomieszczeniach będzie się unosić więcej kurzu i pyłków.
Kominek z płaszczem wodnym – sposób na komfortowe ogrzewanie całego domu
Dzięki kominkowi z płaszczem wodnym możemy w dość wygodny sposób rozprowadzać temperaturę po całym budynku. W tym rozwiązaniu stosuje się wodny wymiennik ciepła, który okala palenisko albo znajduje się nad nim. Tłoczona przez pompy obiegowe woda krąży pomiędzy grzejnikami i wymiennikiem, przenosząc w ten sposób ciepło. Kominek z płaszczem wodnym umożliwia ogrzewanie domu nawet wtedy, gdy ogień już wygaśnie.
Posiadacze kominka z płaszczem muszą pilnować, aby nie doszło do zagotowania wody. Może się to zdarzyć na przykład w sytuacji, gdy nastąpi niespodziewana przerwa w dostawie prądu. Dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie instalacji w system zasilania awaryjnego, a także zastosowanie zabezpieczenia przed przegrzaniem i nadmiernym wzrostem ciśnienia wody.
Kominek z płaszczem wodnym można podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania. Drewno spala się dość szybko, a temu procesowi towarzyszy znaczna emisja ciepła, dlatego w instalacji CO z kominkiem warto zastosować także zasobnik buforowy, który przejmie nadmiar energii i pozwoli na wykorzystanie jej w dowolnym czasie. Montaż kominka z płaszczem wodnym może być dobrym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania domu, gdzie na co dzień wykorzystuje się droższe paliwo.
Podstawowe różnice pomiędzy DGP i płaszczem wodnym
Chociaż zarówno system DGP, jak i kominek z płaszczem wodnym są instalacjami służącymi do rozprowadzania ciepła po całym domu, to zastosowano w nich zupełnie inne rozwiązania. Najważniejsze różnice pomiędzy tymi systemami wskazuje Tomasz Kostecki – Dyrektor Handlowy marki Unico:
Podstawową różnicą pomiędzy kominkiem z płaszczem wodnym a tym z systemem DGP jest medium użyte do ogrzewania pozostałych pomieszczeń, w których nie stoi kominek. Przy płaszczu wodnym wykorzystujemy wodę z wymiennika wodnego kominka, wpinając się w system CO i ewentualnie CWU domu, z kolei przy DGP wykorzystujemy powietrze, które rozprowadzamy kanałami w stropie z komory kominka za pomocą turbiny.
Sposób rozprowadzania ciepła to niejedyny czynnik różniący oba rozwiązania. Kominek z płaszczem wodnym pozwala na podgrzewanie wody użytkowej oraz magazynowanie ciepła (o ile w instalacji zastosowano zasobnik buforowy), z kolei DGP nie daje takich możliwości. Dystrybucja gorącego powietrza może za to pracować w pełni niezależnie od podstawowej instalacji grzewczej, ponieważ jest ona oddzielnym systemem. DGP bazuje na nieskomplikowanej budowie składającej się z kanałów i ewentualnie wentylatora – włączenie kominka z płaszczem wodnym do CO wymaga między innymi naczynia wzbiorzego, wężownicy schładzającej, czy sterownika.
Jak dopasować instalację rozprowadzającą ciepło do potrzeb domowników?
Decydując się na jeden z systemów rozprowadzania ciepła z kominka, należy wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich mieszkańców domu. Gdy wśród lokatorów znajduje się alergik, to wybór jest dość prosty:
Jeżeli w domu są alergicy to na pewno lepiej sprawdzi się płaszcz wodny niż DGP, które przetłacza duże ilości powietrza mogące zawierać w sobie alergeny – tłumaczy Tomasz Kostecki.
Dyrektor Handlowy marki Unico przypomina też, że kominki wyposażone w płaszcz wodny są bardziej efektywne i mogą być wykorzystywane jako alternatywne źródło ogrzewania:
Bardziej ekonomiczny w porównaniu do DGP jest płaszcz wodny, ponieważ te kominki osiągają większe sprawności. Woda dzięki swoim właściwościom fizycznym zawsze lepiej odbierze ciepło spalinom niż powietrze. Jeżeli chcemy wykorzystać kominek jako alternatywne źródło ogrzewania dla całego domu, to w większości przypadków lepiej sprawdzi się kominek z płaszczem wodnym.
Wybór odpowiedniego systemu rozprowadzania ciepła jest uzależniony od wielu czynników – nie tylko od preferencji domowników. Jedynie specjalista może prawidłowo ocenić, które rozwiązanie okaże się optymalne w konkretnym przypadku, dlatego warto skonfrontować swoje oczekiwania z profesjonalną opinią.
Który system lepiej zainstalować w starszych domach?
Osoby, które mieszkają w starym domu i chcą zamontować system rozprowadzający ciepło z kominka, powinny dostosować swoje wymagania do charakterystyki budynku. O tym, które rozwiązanie będzie lepsze, przesądzi między innymi rozkład pionów i pomieszczeń. Tomasz Kostecki przypomina, że istnieje wiele czynników wpływających na decyzję:
W starszych budynkach wybór systemu zależy od projektu domu, rozmieszczenia pomieszczeń i instalacji CO. Kiedy piony CO znajdują się blisko kominka, to bez większych komplikacji można podłączyć się do tej instalacji. Jeżeli mamy dom parterowy bez użytkowego poddasza, to kanały DGP możemy w łatwy sposób poprowadzić na stropie – od komory kominka do poszczególnych pomieszczeń.
Konstrukcja domu z reguły nie wyklucza ani jednego, ani drugiego rozwiązania, jednak może przesądzić o tym, które z nich okaże się bardziej ekonomiczne. Nie zawsze warto podłączać się do pionów CO – jeśli kominek znajduje się zbyt daleko, to koszty instalacji płaszcza wodnego będą bardzo wysokie.
Jakie kryteria powinny wziąć pod uwagę osoby, które dopiero przymierzają się do budowy domu?
Najwięcej możliwości mają osoby, które planują budowę domu i chcą dostosować projekt w taki sposób, aby znalazło się w nim miejsce na kominek z systemem rozprowadzania ciepła. Które rozwiązanie okaże się optymalne? Dyrektor Handlowy marku Unico podpowiada, czym należy się kierować podczas przygotowywania projektu:
Osoby, które przymierzają się do budowy własnego domu, powinny sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
- Jak często będą palić w kominku?
- Czy mają miejsce na budowę drewutni?
- Co jest głównym źródłem ogrzewania?
- Na którym piętrze stoi kominek?
Ze względu na konieczność dorzucania drewna do spalania, kominek jest urządzeniem obsługowym. Jeżeli będziemy często w nim palić, to warto podbudować dużą drewutnię podzieloną na trzy sekcje, w których sezonujemy drewno do wilgotności poniżej 20%. Zwykle dzieje się to w trzecim roku przebywania w drewutni i stąd sugerowany podział na trzy sekcje. Jeżeli mamy tanie główne źródło ogrzewania to możemy iść w stronę kominka konwekcyjnego lub akumulacyjnego. Jeżeli drogie, to lepiej zastosować kominek z płaszczem wodnym lub ewentualnie DGP. Kominek na piętrze zwykle utrudnia transport drewna po schodach i to sugeruje raczej konwekcję, a najlepiej radiację ciepła z kominka akumulacyjnego w porównaniu do płaszcza wodnego lub DGP.
W niektórych przypadkach ani DGP, ani płaszcz wodny nie będą optymalnym rozwiązaniem. Okazuje się, że wybór odpowiedniego systemu to dość skomplikowany proces, w trakcie którego przyda nam się pomoc profesjonalisty.
Źródła:
- https://www.unico-kominki.com/
- ogrzewanie-kominkiem-kominek-z-plaszczem-wodnym-dgp-aa-hZyC-W3uz-yD8i.html