Które drewno opałowe daje najwięcej ciepła?
Ogrzewanie drewnem jest popularne w wielu domach. Stosowanie odnawialnych źródeł energii cieszy się popularnością również ze względu na rosnące ceny energii. Drewno opałowe uznawane jest za efektywne źródło ciepła, które nie tylko daje komfort, ale jest też ekonomiczne. Sprawdź, które drewno ogrzewa najbardziej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co wpływa na wartość opałową drewna?
Zanim pokrótce omówimy, które drewno najlepiej nadaje się do palenia w kominku, należy wyjaśnić kwestię wartości opałowej. Jest to ilość ciepła, jaką uzyskać można z danej jednostki drewna. Im wyższa wartość opałowa drewna, tym więcej ciepła dany rodzaj może wyprodukować podczas spalania.
Na wartość opałową drewna wpływają trzy główne czynniki:
- Skład chemiczny – niektóre gatunki drewna zawierają więcej substancji energetycznych. Sprawia to, że efektywniej się spalają.
- Wilgotność – suche drewno pali się lepiej niż wilgotne. Świeżo ścięte drewno ma więc wyższą wilgotność niż sezonowane. Oznacza to, że na odparowanie wody tracone jest więcej energii niż na generowanie ciepła.
- Gęstość drewna – im gęstsze drewno, tym więcej zawartej w nim energii.
Rodzaje drewna – które dają najwięcej ciepła?
W polskich kominkach i piecach spala się różne gatunki drewna opałowego. Wśród najpopularniejszych wyróżnić można kilka rodzajów:
- Dąb – jedno z najczęściej wybieranych drzew opałowych. Ludzie chętnie decydują się na dąb, ponieważ charakteryzuje się wysoką gęstością i dużą wartością opałową. Sezonowane drewno dębowe wyróżnia się wartością opałową ok. 4,2 kWh / kg. Dąb ciężko rozpalić. Jeśli już jednak się to uda, drewno pali się długo, dając stabilnie utrzymujące się, wysokie ciepło. To doskonały wybór do palenia w kominkach i piecach nawet przez całą noc.
- Jesion – ma doskonałą wartość opałową, ponieważ sięga 4,1 kWh / kg. Drewno łatwiej rozpalić niż dąb. Zapewnia jednocześnie długi czas palenia i daje dużą ilość ciepła. Jesion podobnie jak dąb wyróżnia się wysoką twardością. Sprawia to, że doskonale nadaje się do wielogodzinnego palenia np. w kominku.
- Buk – wartość opałowa drewna wynosi ok. 4,0 kWh / kg. Ma niską zawartość żywicy, dzięki czemu pali się czysto i wydziela niewielką ilość dymu. Ze względu na swoje właściwości zwykle wybiera się je do kominków otwartych i pieców. Buk to twarde drewno, które pali się równomiernie i długo.
- Brzoza – ma niższą wartość opałową niż pozostałe, bo ok. 3,8 kWh / kg. Jest jednak dość popularna w Polsce, ponieważ brzozę łatwo dostać. Drewno charakteryzuje się przyjemnym zapachem podczas spalania. Brzoza ze względu na łatwość palenia jest idealnym drewnem na rozpałkę. Mimo że pali się stosunkowo szybko, wyróżnia się intensywnym płomieniem. Jeśli chcesz szybko ogrzać dom, to może być świetny wybór.
Jak można łatwo zauważyć, najwięcej ciepła daje dąb. To drewno o wysokiej gęstości oraz wartości opałowej, które spala się równomiernie i długo. Dzięki niemu można zapewnić w domu stabilne źródło ciepła na wiele godzin. Dąb wymaga dłuższego sezonowania, ponieważ nawet 2 lata. Warto jednak zainwestować czas w jego przygotowanie, zwłaszcza że w zamian otrzymać można drewno o najwyższej efektywności cieplnej.
Sezonowanie drewna – jak uzyskać maksimum ciepła?
Poza wyborem odpowiedniego gatunku drewna kluczowe jest jego sezonowanie. Świeże drewno pali się nieefektywnie, ponieważ jego wilgotność sięga ok. 50-60%. Sezonowanie, czyli przechowywanie drewna przez okres od 6 miesięcy do 2 lat w odpowiednich warunkach, pozwala obniżyć jego wilgotność do 15-20%. Dzięki temu drewno może palić się efektywnie, zapewniając jednocześnie maksimum ciepła. Jak sezonować drewno?
- Przechowuj drewno w suchym i przewiewnym miejscu, które osłonięte jest przed deszczem.
- Ułóż drewno na paletach, aby zapewnić przepływ powietrza również od spodu.
- Układaj drewno w stosy, zostawiając małe przerwy między kawałkami. W ten sposób pozwolisz mu skutecznie wysychać.
Pamiętaj, że wybór odpowiedniego drewna do ogrzewania to klucz do efektywnego oraz ekonomicznego korzystania z pieca lub kominka. Równie ważna jest jego wilgotność, dlatego nie można zapomnieć o konieczności sezonowania drewna.