Które drewno opałowe ma najwyższą kaloryczność?
Kaloryczność drewna wpływa na efektywność jego spalania, dlatego powinniśmy wybierać taki gatunek opału, który wykazuje możliwie najwyższą wartość energetyczną. Czy wiesz, jakie drewno spala się najdłużej i daje najwięcej ciepła? Poznaj odmiany o najwyższej kaloryczności i dowiedz się, w jaki sposób możemy wpływać na wartość opałową drewna.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie czynniki wpływają na kaloryczność drewna?
Kaloryczność, czyli wartość energetyczna drewna opałowego, to miara ilości energii, jaką drewno może wyprodukować podczas spalania. Zazwyczaj wyraża się ją w megadżulach lub kilowatogodzinach na kilogram. Im większa wartość opałowa, tym więcej energii można pozyskać. Kaloryczność drewna jest uzależniona od wielu czynników, między innymi od jego budowy. Im gęstsze jest drewno, tym dłużej się pali i więcej ciepła wydziela. Opał musi mieć odpowiednią wilgotność, która nie powinna przekraczać 20%.
Niektóre gatunki drewna zawierają podwyższone stężenie substancji energetycznych, dzięki czemu podczas spalania wydzielają więcej ciepła, dlatego w trakcie wybierania opału warto zwracać uwagę także na jego skład chemiczny. Wyższą kaloryczność wykazuje drewno pozyskiwane z drzew liściastych ze względu na mniejszą zawartość żywicy. Eksperci odradzają palenie w kominku iglakami – wyjątkiem są posiadacze specjalnie przystosowanych palenisk.
Kaloryczność jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę drewna. Gatunki o najwyższej wartości energetycznej kosztują więcej, ale dają dużo ciepła, spalają się równo i powoli. Warto kupować zbite i twarde drewno, ponieważ gwarantuje ono wysoki komfort palenia w kominku lub piecu.
Gatunki drewna o najwyższej wartości opałowej
Polacy wkładają do kominka różne gatunki drewna – dla jednych najważniejsza jest oszczędność pieniędzy, a dla innych jakość. Opał o wysokiej kaloryczności jest zaliczany do górnej półki cenowej. Gatunki drewna wykazujące najwyższą wartość energetyczną, to:
- Grab (19.5 MJ/kg) – to drewno spala się długo i stabilnie, dzięki czemu nie musimy często dokładać do paleniska, a mimo tego w domu jest ciepło.
- Buk (19.2 MJ/kg) – dzięki niskiej zawartości żywicy wydziela mało dymu, jest on bardzo twardy, wydajny i ekonomiczny.
- Jesion (18.9 MJ/kg) – łatwy w rozpalaniu, często wybierany do kominków, zapewnia długotrwałe i efektywne ogrzewanie.
- Akacja (18.8 MJ/kg) – właściwościami zbliżona do drewna bukowego, jednak ze względu na grubą korę może pozostawiać więcej popiołu.
- Dąb (18.6 MJ/kg) – jeden z najpopularniejszych rodzajów drewna opałowego. Chociaż stosunkowo trudno go rozpalić, to płonie długo i stabilnie.
- Brzoza (18.3 MJ/kg) – co prawda jej wartość opałowa jest znacznie niższa od kaloryczności grabu czy buku, jednak ten gatunek drewna jest w Polsce łatwo dostępny i atrakcyjny cenowo. Brzoza idealnie nadaje się na rozpałkę, a w trakcie spalania daje przyjemny zapach.
Kaloryczność dla każdego gatunku drewna jest wartością orientacyjną. Nie każdy kawałek spala się tak samo – wartość energetyczna mokrego opału jest zdecydowanie niższa, dlatego musimy zadbać o to, aby w palenisku lądowały jedynie szczapy sezonowanego drewna.
W jaki sposób można zwiększyć kaloryczność drewna?
Sezonowanie, czyli suszenie drewna w specjalnych warunkach przez okres od kilku miesięcy do nawet dwóch lat, to jedyny sposób, by zwiększyć kaloryczność takiego opału. Nigdy nie powinniśmy wkładać do kominka mokrego drewna, ponieważ jego wartość energetyczna jest zdecydowanie niższa, a w trakcie procesu spalania wydziela się sporo dymu, wraz z którym do atmosfery wędrują niebezpieczne związki chemiczne.
Czy wiesz, w jaki sposób przechowywać drewno, aby po upływie dwóch lat osiągnęło ono wilgotność w granicach 15-20%? Drewno należy składować w suchym i przewiewnym miejscu, które jest osłonięte przed deszczem. Może to być na przykład odpowiednio zabezpieczona altana. Bardzo ważne jest ułożenie opału na podwyższeniu, ponieważ dzięki temu zapewnimy przepływ powietrza także od dołu – idealnym rozwiązaniem będą palety. Układając drewno w stosach, pamiętajmy o zachowaniu małych przerw między kawałkami. Dzięki temu nasz opał będzie wysychał równomiernie.