Od hałasów po zapach padliny – oto, jak rozpoznać obecność intruza na poddaszu

Kuna to niewielki, ale sprytny drapieżnik. Jeżeli dostanie się na dach potrafi wyrządzić poważne szkody – od zniszczonej izolacji termicznej po przegryzione przewody elektryczne. Jakie problemy stwarza obecność kuny na dachu lub poddaszu? Jak się jej pozbyć? Sprawdzamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Skąd kuna na dachu?
Kuna domowa jest małym drapieżnikiem żyjącym w pobliżu ludzkich osiedli. Lubi zagnieżdżać się w zamieszkałych lub opuszczonych budynkach. W domach jednorodzinnych szczególnie upodobała sobie ciche i mniej uczęszczane poddasza i warstwy ocieplenia dachu.
Kuny domowe są powszechne w całej Polsce i w większości Europy. Trzeba je jednak odróżnić od rzadszych kun leśnych. Najbardziej charakterystyczną różnicą między tymi kuzynami jest plama jaśniejszego futerka pod szyją. Kuna domowa ma białą, rozwidlającą się, a leśna żółtą. Czasami wchodzą sobie w drogę, chociaż leśne rzadko pojawiają się w domach.
Oba gatunki polują na owady, małe ssaki i ptaki, ale nie pogardzą owocami. W gospodarstwach rolnych kuna domowa może wyrządzać szkody wśród drobiu. Tam gdzie nie hoduje się zwierząt potrafi jednak pomóc w pozbywaniu się innych szkodników – przede wszystkim gryzoni. Niestety w większości przypadków nie nadaje się na domowego sojusznika. Oprócz tego, że pozbędzie się myszy czy szczurów wyrządza poważne szkody w strukturze budynku i utrudnia życie ludzkim mieszkańcom.
Jakie szkody może wyrządzić kuna?
Oprócz zagrożenia dla domowego ptactwa kuna przede wszystkim powoduje zniszczenia w warstwach ocieplenia. Jeżeli ocieplenie dachu czy stropu zostało wykonane z materiałów, przez które może się przegryźć, to prawdopodobnie tam urządzi swoje gniazdo lub spiżarnię. Przegryzanie się przez warstwy ocieplenia albo membranę dachu może być też jej sposobem żeby przedostać się na ciepłe poddasze.
Kuny nie poprzestają na wygryzaniu dziur w izolacji. Mogą też przegryzać kable elektryczne i inne elementy domowego wyposażenia. Poza tym mogą obluzować dachówki i inne elementy zapewniające szczelność poddasza. Oprócz zniszczeń w strukturze budynku pozostawiają po sobie odchody i padlinę, którą gromadzą jako zapasy żywnościowe w różnych miejscach.
Dodatkowym kłopotem mogą być hałasy, kiedy młode kuny zaczynają wychodzić z gniazda i urządzają zabawy nad naszymi głowami.
Jak rozpoznać obecność kuny na poddaszu?
Kuna jest zwierzęciem nocnym. Dlatego mało prawdopodobne, że zobaczymy zwierzątko w ciągu dnia. Natomiast możemy usłyszeć je po zmroku i natknąć się na ślady.
Jeżeli nawet zachowuje się cicho, to warto sprawdzić inne niepokojące oznaki:
przeciekający dach, który do tej pory był szczelny
bardziej dokuczające upały lub mrozy na poddaszu - mimo, pozornie, dobrej izolacji termicznej
skosy poddasza są zimne w dotyku, mimo ocieplenia i obudowania płytami g-k
czarne ślady na płytach pokrywających warstwę ocieplenia. Wynikają one ze zniszczenia warstwy ocieplenia, która oddzielała metalowe elementy konstrukcji od płyt. W wyniku tego gromadzi się rosa i wpływa na otwarcie porów w farbie. Wypełnione kurzem po wyschnięciu tworzą czarne kropki i kreski.
nieprzyjemny zapach padliny i zwierzęcych odchodów na poddaszu.
Jeżeli kuna przegryzła ważne kable elektryczne, to dodatkowo może dojść do zaburzenia działania sieci elektrycznej.
O zabezpieczeniach przeciw kunom dobrze jest pomyśleć już w momencie wykańczania nowego domu. Niestety nie zawsze mamy taką możliwość, bo np. kupiliśmy lub odziedziczyliśmy gotowy dom. W takiej sytuacji musimy działać po fakcie i naprawić wyrządzone szkody.

Jak pozbyć się kuny i mieć pewność, że nie wróci?
Jak pozbyć się kuny? Istnieje kilka sposobów. Można ją złapać w żywołapkę. To pozwoli się pozbyć zwierzątka (nie powinno się go zabijać, bo jest chronione), ale nie gwarantuje, że ono nie wróci.
Pierwszym krokiem może być sprowadzenie do domu psa, a nawet wybranie się z nim na spacer po poddaszu. Pies w domu jest dość dobrym gwarantem, że kuna nie wróci, bo odstrasza ją zapach psiej sierści. Jednak nie każdy chce lub może mieć psa. Alternatywą będą preparaty wydzielające zapachy, których kuny nie lubią np. keraniol. Dostaniemy też w sklepach gospodarczych preparaty symulujące zapach psiej sierści.
Z domowych sposobów dobrym pomysłem jest też zastosowanie środków czyszczących z chlorem albo porozstawianie na poddaszu słoiczków z rozbitymi jajkami. To kolejny zapach, którego kuny nie tolerują.
Poza tym kuny nie lubią pewnych częstotliwości. Brzęczki wytwarzające odstraszające megaherce można zamontować na poddaszu, a nawet w samochodzie (gdzie też lubią się zagnieżdżać).
Naprawianie szkód po kunach
Jeżeli udało się pozbyć kuny, to trzeba przede wszystkim rozpoznać i naprawić szkody jakie wyrządziła. Na poddaszu i dachu z pewnością będzie to izolacja termiczna. Istnieją różne sposoby na jej uzupełnienie bez wymiany całego ocieplenia.
W zależności od stopnia uszkodzeń konieczna może być wymiana części dachówek i oczywiście wymiana przegryzionych kabli.
Naprawy można wykonać we własnym zakresie, zwłaszcza jeżeli uszkodzenia nie są duże. Bez problemu powinniśmy też znaleźć firmę, która oferuje usługi na każdym etapie walki z kunami. Sprawdź też cennik zwalczania kun w różnych miastach Polski.