Luźna klamka w drzwiach - jak ją skutecznie dokręcić?

Montaż klamki w drzwiach wejściowych, powody, dla których klamka jest luźna
Samodzielna wymiana klamki w drzwiach wejściowych krok po kroku, fot. Jannissimo
ikona podziel się
Opublikowano: 17.04.2024 r., 6:52 | Autor: Katarzyna Barczyk
Luźna klamka w drzwiach wejściowych może okazać się prawdziwym utrapieniem, a nawet powodem niemałych kłopotów. O ile mamy do czynienia jedynie z poluzowaną klamką, która utrudnia otwieranie i zamykanie drzwi, to jeszcze nic wielkiego. Problem pojawi się, gdy klamka całkowicie wypadnie. Mając do czynienia już z lekko poluzowaną klamką, powinniśmy jak najszybciej ją właściwie przymocować.
Drobne naprawy - gdzie szukać fachowca?
Wybierz swoje miasto i wypełnij krótki formularz, a otrzymasz oferty od lokalnych fachowców.

Rodzaje klamek do drzwi wejściowych

Naprawa poluzowanej klamki w drzwiach wejściowych w dużej mierze będzie zależeć od jej rodzaju. Jeżeli mamy do czynienia z klasycznymi modelami klamek montowanych na długim szyldzie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że poradzimy sobie sami z jej naprawą. Jednak to nie jest jedyny rodzaj klamki, na jaki decydujemy się zamontować w drzwiach wejściowych.

Warto wspomnieć również o popularnych gałko-klamkach. Takie rozwiązanie pozwala umieścić po zewnętrznej stronie drzwi wejściowych gałki, a po wewnętrznej tradycyjnej klamki. Jeżeli będzie ci zależeć na większym bezpieczeństwie, wtedy możesz zdecydować się na montaż klamki antywłamaniowej. Wyróżnia się ona tym, że jest wyposażona w specjalny szyld, który chroni przed rozwierceniem. Należy oczywiście pamiętać o tym, że w przypadku klamek antywłamaniowych, jeżeli z jakiegoś powodu dojdzie do jej awarii, aby ją naprawić, potrzebna będzie pomoc profesjonalnego ślusarza. Zobacz, jakie wyróżnia się rodzaje klamek do drzwi balkonowych.

Dlaczego klamka w drzwiach jest poluzowana?

Chcąc się dowiedzieć, w jaki sposób możemy skutecznie naprawić poluzowaną klamkę w drzwiach, należy wcześniej sprawdzić, jaki jest powód zaistniałej sytuacji. Jedną z najczęstszych przyczyn będzie wyrobiona śruba, która przestaje odpowiednio utrzymywać klamkę w odpowiedniej pozycji. Tak się dzieje najczęściej w przypadku drzwi, które są bardzo często użytkowane przez długie lata.

Niestety czasami do poluzowania klamki dochodzi znacznie wcześniej. Wynika to po prostu ze słabej jakości klamki. Oprócz tego możemy mieć również do czynienia z nieodpowiednio dopasowanymi wkrętami, dlatego mocowanie klamki nie jest wystarczająco stabilne. Innym powodem poluzowanej klamki może też być uszkodzenie mechaniczne, na przykład w wyniku mocnego szarpania za klamkę, przez co luzuje się cały mechanizm.

Zepsuta klamka w drzwiach wejściowych, jak naprawić poluzowaną klamkę
Sposób na to, jak łatwo naprawić luźną klamkę w drzwiach wejściowych, fot. grigvovan

Jak naprawić poluzowaną klamkę w drzwiach wejściowych?

Gdy już wiemy, jaki jest powód poluzowanej klamki w drzwiach wejściowych, będziemy wiedzieli, w jaki sposób możemy ją naprawić. Na szczęście nie zawsze jest konieczny całkowity demontaż klamki. Jeżeli powodem są za słabo dokręcone śruby dociskowe, wtedy należy jedynie je dokręcić.

Oczywiście, aby to było możliwe, konieczne jest wcześniejsze zlokalizowanie śrub, a następnie dokręcić je przy pomocy odpowiedniego śrubokręta lub wykorzystując do tego celu klucz imbusowy do otworu zapadki. Warto wcześniej upewnić się, że trzpień oraz gwint nie są uszkodzone, przez co nie będą wymagać wymiany. Jeżeli dokręcenie śrub pomoże pozbyć się problemu z luźną klamką w drzwiach, nic więcej nie musimy robić.

Jak zdemontować starą klamkę w drzwiach wejściowych?

Czasami jednak będziemy zmuszeni do tego, aby całkowicie zdemontować wadliwą klamkę. Dzieje się tak, jeżeli trzpień jest uszkodzony lub samo dokręcenie śrub nie pomogło w pozbyciu się problemu. W takich okolicznościach musimy najpierw zdemontować klamkę, aby móc założyć zupełnie nową.

Warto usunąć starą klamkę z dużą dozą ostrożności. Dzięki temu nie uszkodzimy w żaden sposób drzwi wejściowych, co stanowiłoby jeszcze większy kłopot. Należy ostrożnie umieścić mechanizm klamki w drzwiach, po to, aby przykręcić dokładnie śruby. Upewniając się, że klamka działa prawidłowo, możemy przejść do montażu szyldu, a także osłony, dzięki której zakryjemy śruby.

Konserwacja lub wymiana śruby dociskowej

W niektórych sytuacjach możemy mieć do czynienia z poluzowaną śrubą dociskową lub śrubą, która jest zardzewiała. Wtedy możemy jeszcze spróbować poddać śrubę konserwacji lub zdecydować się o jej wymianie na nową. Przykładem konserwacji śruby jest potraktowanie jej środkiem do zabezpieczania gwintów. Taki zabieg będzie miał sens w momencie, gdy śruba jest poluzowana przez słabą przyczepność gwintu. Natomiast po zastosowaniu preparatu oraz przywróceniu przyczepności, śruba dalej będzie spełniała swoje zadanie, przez co klamka zacznie działać prawidłowo.

Może jednak okazać się, że śruby dociskowe nie nadają się już do użytku. Gdy tylko zobaczymy, że jest ona uszkodzona lub zardzewiała, powinniśmy podjąć decyzję o jej wymianie. Dzięki temu nie musimy wymieniać całego mechanizmu z klamką, ale jedynie śrubę. W ten sposób koszt naprawy klamki będzie o wiele niższy. Zobacz też, w jaki sposób odnowić drzwi z okleiną.

Źródła:

  • https://handles.pl/blog/news/jak-dobrac-klamke-do-drzwi-zewnetrznych
  • https://www.acslocks.com/pl/how-to-fix-a-loose-door-knob/
  • https://www.studioklamek.pl/jak-naprawic-klamke-w-drzwiach-szybka-wymiana-klamki/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto