Wybierając magazyn energii inwestorzy często popełniają jeden błąd. Może być kosztowny
Inwestycja w przydomowy magazyn energii to doskonały sposób na zaoszczędzenie prądu oraz pieniędzy. Dzięki temu urządzeniu nadwyżki energii produkowane przez instalację fotowoltaiczną zostają z nami i można je wykorzystać w dowolnym momencie. Jakimi zasadami kierować się podczas wyboru takiej baterii? Co zrobić, aby urządzenie nie było przewymiarowane?
Z tego artykułu dowiesz się:
Co wziąć pod uwagę w trakcie wyboru magazynu energii dla domu?
Chociaż magazyn energii pozwala na wygenerowanie pokaźnych oszczędności, to wybór baterii o odpowiedniej pojemności wcale nie jest łatwy. Żeby precyzyjnie dobrać rozmiar magazynu energii, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak cena i zużycie prądu, cena zakupu i montażu baterii oraz jej żywotność, czy rozmieszczenie modułów instalacji PV. Każdy inwestor, jeszcze przed dokonaniem zakupu, powinien jak najdokładniej określić:
- Średnie dzienne zużycie prądu w domu – magazyn powinien pokrywać nocne zapotrzebowanie na energię. Mniejsza bateria może okazać się nieefektywna.
- Moc instalacji fotowoltaicznej – pojemność magazynu nie może być zbyt mała w stosunku do mocy paneli. W przeciwnym przypadku bateria nie sprawdzi się jako urządzenie do przechowywania nadmiaru produkcji.
- Możliwe scenariusze awaryjne – jeżeli w naszym domu dochodzi do dłuższych przerw w dostawie prądu, możemy zdecydować się na nieco większy magazyn, który będzie pełnił funkcję zasilania awaryjnego.
Istnieje wiele metod obliczania wielkości magazynu energii do domu, jednak nie wszystkie z nich są wiarygodne i precyzyjne. Najbezpieczniej jest kierować się zasadą, zgodnie z którą domowe instalacje najlepiej współpracują z baterią o pojemności 5–10 kWh. Jeżeli chcemy, aby magazyn stał się także naszym zabezpieczeniem energetycznym, możemy zdecydować się na urządzenie mieszczące nawet 15–20 kWh energii.
Jak uniknąć przewymiarowania magazynu energii – zasady, o których warto pamiętać
Instalacja magazynu będzie miała sens jedynie wtedy, gdy nasze panele fotowoltaiczne produkują wystarczającą nadwyżkę energii. Najłatwiej dostosować pojemność baterii do wielkości systemu PV oraz poziomu zużycia prądu. Zainwestujmy w takie rozwiązanie pod warunkiem, że moc instalacji fotowoltaicznej wynosi co najmniej 0,5 kW na 1.000 kWh/a zużycia energii elektrycznej.
Jedną z najpopularniejszych wpadek niedoświadczonych inwestorów jest zakup przewymiarowanego magazynu energii. Żeby uniknąć tego błędu, ograniczmy pojemność baterii do maksymalnie 1,5 kWh na 1 kW mocy PV. Drugim czynnikiem, jaki koniecznie należy wziąć pod uwagę podczas ustalania pojemności magazynu, jest ograniczenie jego mocy użytkowej do maksymalnie 1,5 kWh na 1.000 kWh/rok zużycia prądu.
Precyzyjne obliczenie pojemności magazynu energii bywa problematyczne. Na szczęście nie musimy samodzielnie się tym zajmować. Warto skontaktować się z doświadczonym instalatorem takich baterii. Specjalista zajmie się doborem oraz instalacją odpowiedniego magazynu energii i podpowie nam, jaki model ma najdłuższą żywotność. Więcej na temat wytrzymałości baterii przeczytasz w tym artykule.
Magazyn energii jako zasilanie awaryjne – jak to działa?
Inwestycja w magazyn energii o większej pojemności wcale nie musi oznaczać, że doszło do przewymiarowania baterii – na podobne rozwiązanie decydują się osoby, które potrzebują zasilania awaryjnego. Taka opcja okazuje się szczególna przydatna w przypadku mieszkańców, którzy ogrzewają dom przy pomocy pompy ciepła. Jeżeli dojdzie do awarii sieci publicznej, temperatura w mieszkaniu utrzyma się na dotychczasowym poziomie, a wszystkie niezbędne sprzęty elektryczne wciąż będą działać normalnie. O tym, na jak długo wystarczy prądu zgromadzonego w magazynie, będą decydować moc baterii, ilość podłączonych urządzeń elektrycznych i stan naładowania urządzenia.
Decyzja o zakupie magazynu energii o większej pojemność jest uzasadniona także w momencie, gdy w niedalekiej przyszłości planujemy inwestować na przykład w pompę ciepła lub samochód elektryczny. Warto jednak pamiętać, o tym, że niewielki magazyn można w każdym momencie powiększyć poprzez dodanie kolejnych modułów bateryjnych. Zawsze należy upewnić się, czy producent dopuszcza możliwość rozbudowy magazynu po upływie kilku lat.