Masz fotowoltaikę? Zrób to, zanim będzie za późno!

panele fotowoltaiczne, mężczyzna dokonujący analizy pracy panelu PV, część właścicieli na bieżąco monitoruje efektywność swoich paneli
Panele fotowoltaiczne wymagają okresowej konserwacji, fot. Arsenii/neolko
ikona podziel się
Opublikowano: 30.04.2024 r., 20:17 | Autor: Barbara Ochman
Inwestycja w fotowoltaikę niebawem stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dzięki nowym regulacjom taryfy będą korzystniejsze z punktu widzenia prosumentów. Czy wiesz, jakie działania należy podejmować, aby panele PV zachowały swoją wydajność i rzeczywiście wygenerowały oczekiwany zwrot z inwestycji?

Kontrola paneli fotowoltaicznych po zimie – z czego powinna się składać?

Chłodne, zimowe miesiące to czas, kiedy panele fotowoltaiczne były szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Tęgie mrozy już odpuściły – nadeszła pora, by dokonać sezonowego przeglądu i konserwacji, która poprawi wydajność instalacji oraz przygotuje ją do sezonu słonecznego. Do przeprowadzenia kontroli najlepiej zatrudnić specjalistę, który dokładnie przetestuje sprawność systemu. Rutynowa inspekcja kondycji paneli PV powinna składać się między innymi z:

  • Usunięcia zabrudzeń zbierających się na powierzchni paneli,
  • Sprawdzenia kondycji systemu montażowego,
  • Kontroli połączeń elektrycznych,
  • Monitorowaniu wydajności instalacji,
  • Aktualizacji oprogramowania.

Coroczny przegląd z reguły wystarczy, aby panele zachowywały sprawność, jednak niektórzy producenci mogą sugerować częstsze kontrole, dlatego należy zapoznać się z ich zalecaniami. Nie zawsze warto czekać cały rok. Jeśli w systemie pojawi się jakaś usterka, to trzeba ją jak najszybciej naprawić – w przeciwnym wypadku instalacja może ulec poważnym uszkodzeniom.

Dlaczego fotowoltaika potrzebuje regularnych analiz wydajności?

Instalacja fotowoltaiczna według gwarancji udzielanych przez producentów powinna służyć nam przez kilkadziesiąt lat. Analiza wydajności systemu to najłatwiejsza metoda identyfikacji ewentualnych potrzeb konserwacyjnych. Dzięki bieżącym kontrolom zwiększamy szanse na podtrzymanie bezawaryjności systemu fotowoltaicznego. Jeśli właścicielom zależy na jak najszybszym zauważeniu usterki albo nieuzasadnionych spadków wydajności paneli, to najlepiej podłączyć fotowoltaikę do monitora online.

Jednym z ważniejszych nawyków właścicieli paneli PV jest regularne kontrolowanie ilości energii produkowanej przez instalację i porównywanie wyników z tymi uzyskiwanymi w przeszłości. Delikatny spadek wydajności wraz z upływem lat jest zjawiskiem normalnym, jednak jej nagłe pogorszenie może świadczyć o uszkodzeniu paneli lub inwertera albo być przejawem innych problemów technicznych. Dzięki bieżącemu prowadzeniu statystyk szybko wyłapiemy ewentualne nieprawidłowości i będziemy mogli w porę zainterweniować.

Monitorowaniu mogą podlegać także inne parametry, takie jak temperatura, czy napięcie. Wszelkie wyniki odstające od normy stanowią sygnał drobnych nieprawidłowości, które szybko wychwycone nie powinny wpłynąć negatywnie na wydajność fotowoltaiki. Regularną analizę wyników możemy przeprowadzać samodzielnie, podobnie jak okresowe czyszczenie paneli oraz sprawdzanie przyłączy. Jeśli jednak wykryjemy usterkę, lepiej będzie powierzyć jej naprawę w ręce specjalisty.

kobieta analizująca pracę paneli fotowoltaicznych za pomocą aplikacji w smartfonie, monitor online to przydatne narzędzie diagnostyczne
Właściciele fotowoltaiki mogą skorzystać z aplikacji monitorujących pracę paneli PV., fot. rh2010

Właściciele fotowoltaiki zacierają ręce – nadchodzą korzystne zmiany

Coraz więcej Polaków decyduje się na instalację paneli PV. Ten trend rozwija się także wśród biznesmenów, którzy chętniej inwestują w budowę rozległych farm fotowoltaicznych. Ogromne zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii sprawiło, że moc instalacji solarnych w styczniu 2024 była o 36,2% wyższa niż na początku 2023 roku. Wygląda na to, że mieszkańcy kraju nad Wisłą przekonali się do paneli fotowoltaicznych i w najbliższych latach będą równie chętnie inwestowali w to rozwiązanie.

W 2024 roku szykują się pozytywne zmiany dla właścicieli fotowoltaiki. Nastąpi modyfikacja w sposobie naliczania opłat za energię produkowaną przez prosumentów. Do 1 lipca Polacy będą korzystać z modelu net-billing opierającego się na średniej miesięcznej cenie energii. Następnie zostaną wprowadzone taryfy dynamiczne, zgodnie z którymi ceny będą zależne od popytu i podaży oraz pory dnia.

Państwo nie rezygnuje z nakłaniania obywateli do inwestowania w odnawialne źródła energii. W 2024 roku również będą obowiązywać programy dotacyjne motywujące do instalacji paneli PV, takie jak „Mój Prąd”. Nową zachętą mają stać się ulgi podatkowe dla osób inwestujących w instalację fotowoltaiczną, a także wprowadzenie gwarancji cenowych dla producentów energii.

Źródła:

  • https://syntezaoze.pl/blog/konserwacja-instalacji-fotowoltaicznej/
  • https://android.com.pl/artykuly/714529-fotowoltaika-konserwacja-wiosna/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto