Masz żywopłot z tui? Sprawdź, kiedy i jakimi preparatami najlepiej nawozić tuje

Widok na żywopłot z tui, jakie nawozy do pielęgnacji żywotników będą najlepsze
Najlepszy czas na nawożenie żywopłotu z tui, fot. Paweł Kacperek
ikona podziel się
Opublikowano: 26.04.2024 r., 10:50 | Autor: Katarzyna Barczyk
Istnieje wiele różnych sposobów na to, aby odgrodzić swoją posesję od otoczenia. Jednym z nich jest żywopłot z tui. Jednak aby cieszyć się zdrowymi oraz gęsto rosnącymi iglakami, powinniśmy pamiętać o ich odpowiednim nawożeniu. Zobacz, w jakich terminach najlepiej nawozić tuje, a także, jakie wykorzystać do tego celu nawozy.
Ogrodnicy - gdzie szukać?
Wybierz swoje miasto, wypełnij formularz i otrzymaj oferty od ogrodników za pośrednictwem Fixly.

Naturalne nawozy do tui

W sprzedaży dostępnych jest sporo preparatów przeznaczonych do nawożenia tui. Jednak zanim po nie sięgniemy, warto spróbować naturalnych sposobów. Okazuje się, że do najpopularniejszych z nich zaliczymy oczywiście kompost lub obornik. Oprócz tego, że dostarczą iglakom wszystkie potrzebne składniki odżywcze, to jeszcze korzystnie wpłyną na samą glebę. Należy jednak uważać z ich ilością, ponieważ są bardzo silne. W związku z tym zaleca się ich stosowanie maksymalnie raz w roku wczesną wiosną.

Do innych naturalnych sposobów nawożenia będziemy potrzebować produktów, które znajdziemy bez problemu w swojej kuchni. Takim przykładem jest nawóz przygotowany na bazie skórek od bananów. Wystarczy, że pokrojone skórki po bananach włożymy do dużego słoja, a następnie zalejemy je gorącą wodą. Słój zakręcamy, ale na tyle, żeby dostawało się do niego delikatnie powietrze. Po 48 godzinach, a najlepiej po tygodniu, uzyskany roztwór rozcieńczamy z wodą. Najlepiej bananowym nawozem podlać wszystkie tuje jesienią.

Innym sposobem na naturalne nawożenie tui, jest podsypywanie ich fusami z kawy. Jednak taki zabieg należy przeprowadzać bardzo ostrożnie i raz na jakiś czas, ponieważ w innym przypadku możemy doprowadzić do tego, że tuje nie będą miały odpowiedniego dostępu do wody, przez co zaczną usychać. Jeżeli zależy nam na tym, aby błyskawicznie przygotować naturalny nawóz, to z pewnością sprawdzą się drożdże. 10 dag drożdży rozpuszczamy w 10 litrach wody. Natomiast po godzinie mamy już gotowy nawóz, którym możemy bezpośrednio podlewać tuje bez konieczności wcześniejszego rozcieńczania. Taki nawóz z drożdży stosuje się przez cały sezon z częstotliwością co 2 tygodnie. Zobacz, jakie tuje wybrać na żywopłot.

Nawozy mineralne do tui

Jeżeli z różnych powodów nie chcemy stosować organicznych nawozów do tui, to możemy zdecydować się na nawozy mineralne. Są to gotowe preparaty, które występują w formie granulatu lub koncentratu przeznaczonego do rozcieńczania. W przypadku granulatu najczęściej mamy do czynienia z długo działającymi nawozami, które stosuje się raz na kilka miesięcy.

Nawozy mineralne w swoim składzie zawierają przede wszystkim azot, potas oraz fosfor. Jednak w zależności od konkretnego preparatu, możemy spotkać się również z innymi składnikami mineralnymi. Do nich zalicza się na przykład żelazo, a także w mniejszych ilościach bor lub żelazo.

Przycięty żywopłot w ogrodzie, terminy nawożenia tui
Preparaty, które warto stosować do nawożenia tui, z których formowany jest żywopłot, fot. merko

Kiedy stosować nawozy pod tuje?

Ważne jest nie tylko to, jakie preparaty stosujemy do nawożenia tui, ale również, w jakich terminach. Optymalne zalecenia zakładają nawożenie tui trzy razy w roku. Mówimy wtedy o nawożeniu wiosennym, letnim oraz jesiennym. W każdym z tych okresów stosuje się nawozy o konkretnym składzie.

W związku z tym należy pamiętać o tym, aby:

 • W okresie wiosennym stosować nawozy z wysoką zawartością azotu. Tego typu nawozy nie tylko wzmacniają tuje, ale również przyspieszają ich wzrost. Stosowanie dawki wiosennej najlepiej jest zaplanować na kwiecień lub na początku maja.
 • W okresie letnim stosować preparaty, które w swoim składzie zawierają głównie azot. Jest to ten sam nawóz, który stosujemy wiosną. Natomiast w okresie letnim dawkę nawozu do iglaków podajemy w lipcu.
 • W okresie jesiennym stosować nawozy, które w swoim składzie zawierają przede wszystkim potas oraz fosfor. Takie preparaty pozwalają na wzmocnienie iglaków przed sezonem zimowym. W ten sposób krzewy wyróżniają się większą odpornością na ujemne temperatury, a także choroby grzybowe. Najlepiej taki nawóz jesienny stosować na przełomie września i października, ale nie później niż w połowie października.

Specjalne nawozy do tui

Zdarzają się sytuacje, w których powinniśmy sięgnąć po specjalne preparaty, dzięki którym zadbamy o prawidłowy rozwój naszego żywopłotu. Takim preparatem jest nawóz stosowany przeciw brązowieniu igieł. Jeżeli zauważymy, że u naszych iglaków zaczynają pojawiać się brązowe igły, wtedy warto sięgnąć po preparat, który jest wzbogacony o magnez oraz żelazo. To właśnie niedobór tych minerałów jest najczęstszą przyczyną pojawienia się tego problemu.

Stosując konkretny nawóz do tui, powinniśmy pamiętać nie tylko o terminach nawożenia, ale również o odpowiedniej dawce, ponieważ zbyt silne nawożenie może doprowadzić do odwrotnego skutku. Ważne jest zatem, aby sprawdzić na opakowaniu konkretnego preparatu, jaką dawkę należy zastosować w przypadku małych, średnich oraz dużych krzewów. Zobacz też, w jakim terminie najlepiej przycinać tuje.

Źródła:

 • https://twojesady.pl/blog/porady-ogrodnicze/kiedy-i-jak-nawozimy-tuje/
 • https://mrowkaonline.pl/bilgoraj/nawozy-granulowane-i-posypowe/2260-iglak-przeciw-brazowieniu-igiel-025kg-5902341001065.html
 • https://sklepdlaogrodu.pl/pl/nawoz-mikroskladniki-do-tui-4kg-target.html
 • https://poradnikogrodniczy.pl/nawozenie-tui.php
 • https://kobieta.interia.pl/porady/news-zrob-w-domu-prosta-mieszanke-i-wlej-pod-tuje-beda-rosly-jak-s,nId,6316014#5f9879be
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto